צבא תאילנד הכריז על משטר צבאי במדינה כדי להרגיע את גל האלימות

הרמטכ"ל אסר על קיום הפגנות ודרש לסגור 10 תחנות טלוויזיה. "זו לא הפיכה, אנו רק ממלאים את חובתנו לשמור על הסדר", אמר קצין בכיר

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

צבא תאילנד הכריז הלילה (שלישי) במפתיע על משטר צבאי ברחבי המדינה. ראש הצבא, גנרל פריות צ'אן-אוצ'ה, הודיע שהחוק הצבאי חל על תאילנד כדי להרגיע את האלימות במדינה. עוד הודיע כי קיומן של צעדות אסור, וכי על שני הצדדים - תומכי הממשלה ומתנגדיה - להישאר במקומותיהם כדי למנוע עוד עימותים אלימים.

"על כל הקבוצות להפסיק לעבור ממקום למקום", אמר בהצהרה טלוויזיונית. עוד הורה הצבא להפסיק את שידוריהן של עשר תחנות טלוויזיה בלוויין, בהן גם תחנות של תומכים ומתנגדים לממשלה, "על מנת לשמור על השקט ולמנוע עיוות של החדשות". זו הפעם השנייה בעשור שהצבא בתאילנד מתערב בענייני הממשל. הפעם הקודמת היתה ב-2006, אז הודח בהפיכה צבאית ראש הממשלה דאז, תקסין צ'ינאווט.

למרות הודעת הצבא, אמר סותהפ תאוגסובאן, מנהיג הפגנות האופוזיציה, כי אנשיו והוא ימשיכו במחאה. "השלטון הצבאי אינו פוגע בהתקוממות האזרחית שלנו. אנו שומרים לעצמנו את הזכות להפגין נגד הממשלה הרודנית הזו", אמר בנאום.

כבר בשבוע שעבר, לאחר מתקפה משולבת על מתנגדי המשטר, שנהרגו בה שלושה בני אדם, הודיע גנרל פריות כי ייתכן שיהיה צורך בחיילים כדי להחזיר את השקט לרחובות. רחובות בנגקוק התמלאו הלילה בחיילים שעשו סיורים בעיר, ניתבו מחדש את תנועת כלי הרכב והציבו שקי חול מחוץ למטה המשטרה בעיר. עם זאת מתעקשים בצמרת המדינית והצבאית של תאילנד כי אין זו הפיכה צבאית, אלא ניסיון להרגיע את הרוחות.

שתי תושבות בנגקוק בסלפי עם אנשי צבא במחסום צבאי שהוקם הלילה במרכז העיר. סלפי משטר צבאי אחד מיני רבים שמסתובבים ברשתצילום: אי–פי

"זה טוב שהצבא שומר על ביטחון התושבים", אמר שר המשפטים של תאילנד, "אך הממשלה עדיין שולטת לחלוטין במדינה". בינתיים אם לשפוט לפי הרשתות החברתיות, תושבי תאילנד לא נראים מאוימים באופן מיוחד מהנוכחות הצבאית ברחובות הערים שלהם. רבים מתושבי בנגקוק שהיו בדרכם לעבודה בבוקר ניצלו את ההזדמנות ולקחו תמונת סלפי עם חיילים שהוצבו ברחובות העיר.

הצבא בתאילנד היה בעבר חלק מהאליטות ושותף מוביל בהפיכות, אבל בעימות הנוכחי הוא שומר על נייטרליות. עיני רבים נשואות עתה לראות אם יעמוד בהכרזה שהמשטר זמני. ממשל ארה"ב קרא לצבא תאילנד לכבד את עקרונות הדמוקרטיה. "אנחנו מצפים מהצבא לכבד את התחייבותו שהמהלך הוא זמני ונועד למנוע אלימות, ולא לפרק את המוסדות הדמוקרטיים", אמרה דוברת משרד החוץ ג'ן סאקי. "ההתפתחות הזו מדגישה את הצורך בבחירות שיקבעו את רצון העם".

ההתפתחות האחרונה בממשל תאילנד התרחשה לפני שבועיים, כאשר בית המשפט החוקתי של תאילנד פסק על הדחת ראשת הממשלה, יינגלוק צ'ינאווט. הפסיקה, שבה הורשעה יינגלוק בשימוש לרעה בסמכותה, הגבירה את אי היציבות במדינה, שמשותקת זה חודשים רבים בהפגנות נגד הממשלה. לצד יינגלוק הודחו עוד תשעה שרי ממשלת, שהורשעו במעורבות בפרשה. על פי בית המשפט, החלטת ראשת הממשלה להעביר מתפקידו את ראש המועצה לביטחון לאומי, לפני כשלוש שנים, נעשתה בניגוד לחוק ומתוך "אג'נדה סמויה".

כמו בשני מקרים קודמים שבית המשפט החליט להדיח ראש ממשלה מכהן, גם הפעם החלו חברי "החולצות האדומות", תומכי יינגלוק ואחיה ראש הממשלה הגולה תקסין צ'ינוואט, לצאת לרחובות נגד ההחלטה. העימותים בשל הדחות קודמות הביאו למרחץ דמים ברחובות בנגקוק, ונראה שהצבא חשש שגם הפעם צפויה תאילנד לאלימות רבה וביקש למנוע זאת.

לאחר פסיקת בית המשפט לפני שבועיים הודיעה מפלגת השלטון "פואה תאי" ("למען התאילנדים") כי שר המסחר וסגן ראש הממשלה, ניוואתמרונג בונסונגפאיסאן, יימלא את מקומה של יינגלוק עד הבחירות, שנקבעו ל-20 ביולי. מינויו של בונסונגפאיסאן נתפש  באופוזיציה כהוכחה נוספת לכך שראש הממשלה הגולה עדיין מתערב בענייני המדינה. היום הודיע בונסונגפאיסאן כי הוא פנה אל ועדת הבחירות וביקש לקיים אותן ב-3 באוגוסט.

העימות הנוכחי הוא סיבוב נוסף בסכסוך שמטלטל את תאילנד מאז 2006, אז הודח תקסין על ידי הצבא. מצד אחד ניצבים "החולצות הצהובות" - מעמד הביניים והאליטה בבנגקוק, שזוכים לגיבוי מערכת המשפט ונמצאים כיום באופוזיציה. מנגד "החולצות האדומות": תומכיהם של יינגלוק ואחיה תקסין - שנהנים מתמיכת האוכלוסייה הכפרית.

המשבר החל באוקטובר שעבר, בעקבות ניסיונה של ממשלת יינגלוק להעביר הצעת חוק לחנינה כללית, שתאפשר לתקסין לשוב למדינה. הצעת החוק השנויה במחלוקת נפלה בסנאט, אבל המחאה נגד הממשלה, שהעלתה אותה, לא שככה. מאז תחילת המחאה הנוכחית נהרגו בתאילנד כ-30 בני אדם ומאות נפצעו. בדצמבר הורתה יינגלוק לפזר את הפרלמנט ולערוך בחירות, ומאז ועד פסק הדין ב-7 במאי שלטה כראשת ממשלה זמנית עם סמכויות מוגבלות.

אף שתקסין או בעלי בריתו ניצחו במרבית מערכות בחירות במדינה בעשור האחרון, מערכת המשפט הצרה את צעדיהם פעם אחר פעם. מאז ההפיכה ב-2006 הביאו פסיקות בית המשפט להדחת שני ראשי ממשלה, פירקו ארבע מפלגות ואסרו את השתתפותם בפוליטיקה של 220 אנשי ציבור.

כוחות הצבא ברחובות בנגקוקצילום: רויטרס

מפלגתו של תקסין ניצחה בבחירות הכלליות בדצמבר 2007. אבל שנה אחר כך החל גל מחאה של חברי "החולצות הצהובות", שבעקבותיו אסר בית המשפט לחוקה על ראש הממשלה סומצ'אי וונגסאוואט לעסוק בפוליטיקה חמש שנים, והורה לפרק את מפלגת השלטון. פסיקת בית המשפט הביאה לעלייתו לשלטון של מנהיג האופוזיציה אבהיסיט וג'אג'יבה. במארס 2010 חידשו חברי "החולצות האדומות" את מחאתם נגד השלטון, ובעשרה שבועות של מהומות נהרגו כמעט מאה בני אדם.

ביולי 2011 התקיימו בתאילנד בחירות חדשות, ובהן ניצחה יינגלוק ברוב מוחץ. בשלוש שנותיה כראשת ממשלה המשיכה יינגלוק את המדיניות הכלכלית הפופוליסטית של אחיה. אולם לאחר שנים רבות בהן נהנתה כלכלת תאילנד מקצב הצמיחה המהיר באסיה - מתחילה המדיניות לגבות מחיר. ב-2010, שנה לפני בחירתה של יינגלוק, היתה הצמיחה 7.8%. ב-2012 היא ירדה ל-6.5%. בחודשים האחרונים סובלת כלכלת תאילנד מקיפאון בהשקעות. בעקבות זאת הודיע בשבוע שעבר משרד האוצר בבנגקוק על הורדת תחזית הצמיחה ל-2014, בפעם השנייה בתוך חודש, ל-3.1% בלבד. בשלהי דצמבר הודיע משרד האוצר בתאילנד כי הצמיחה הצפויה תרד מ-5.1% ל-4%.

התמיכה הנרחבת של יינגלוק ותקסין מתבססת על המחוזות הכפריים בצפון ובצפון-מזרח תאילנד. שיעור העוני בתאילנד, ש-60% מתושביה כפריים, הוא אמנם מהנמוכים באסיה (8.1% לפני נתוני הבנק העולמי מ-2009), אך הפערים החברתיים בה גדולים, ובשנים האחרונות היא הופכת למדינת קצוות: עשירים ועניים. לפי הערכות שפירסם השנה הבנק לפיתוח אסיה, 20% ממשקי הבית מחזיקים בכמחצית ההכנסות במדינה.

כוחות הצבא ברחובות בנגקוקצילום: רויטרס

תקסין, בן 64, מחלק את זמנו בין דובאי, לונדון, דרום אפריקה (שם הוא מחזיק בבעלותו מכרות זהב) ומדינות אסיה השכנות. אבל לדברי מתנגדיו, הוא ממשיך לנהל את המדינה במיילים או בהודעות ברשתות החברתיות. התנהלות זו זכתה לכינוי "שלטון הסקייפ". "אנחנו מקיימים קשר בכל שעות היממה", אמר מוקדם יותר השנה צ'ארופונג רואנגסוואנג, שר הפנים ומזכ"ל מפלגתו של תקסין. "העולם השתנה, כבר אין גבולות. לא יוצרים קשר באמצעות הטלגרף, כמו לפני מאה שנה".

בכמה הזדמנויות בעבר ניסתה יינגלוק להמעיט בחשיבות ההשפעה של אחיה. זמן קצר אחרי שנכנסה לתפקידה, כשתקסין השתתף בישיבת הממשלה השבועית באמצעות הסקייפ, שאלו עיתונאים את יינגלוק מי בעצם מנהל את המדינה. יינגלוק הצהירה בתוקף שהיא המנהיגה, והסבירה שאחיה השתתף בישיבה כדי להעניק "תמיכה מוסרית". ובכל זאת, הן בעלי בריתו והן מתנגדיו של תקסין מסכימים שהוא המכריע בסוגיות החשובות באמת. "הוא הסמכות הקובעת והוא מחליט מה תהיה המדיניות", אומר נופאדון פטאמה, בכיר במפלגה ועורך דינו של ראש הממשלה לשעבר. למעשה, מפלגת השלטון מעולם לא הסתירה את יחסה לראש הממשלה לשעבר: הסיסמה העיקרית שלה במערכת הבחירות ב-2011 היתה "תקסין חושב - המפלגה עושה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ