מומחים: צפון קוריאה קרובה להרכיב ראש נפץ גרעיני על טיל

מומחים העוקבים אחר ההתקדמות הגרעינית של המדינה הטוטליטרית טוענים כי כבר אין מקום לספקנות לגבי היכולות הגרעיניות שלה

רויטרס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ו"הארץ"

צפון קוריאה קרובה יותר ממה שסברו בעבר להרכבת ראש נפץ גרעיני על טיל - כך פורסם היום (שלישי) בסוכנות הידיעות רויטרס. החודש הודיעה צפון קוריאה  כי היא עומדת לקיים ניסוי גרעיני רביעי , לאחר שהקודם התקיים בפברואר השנה. פרסום זה שם ללעג את הניסיונות הממושכים של האו"ם להטיל סנקציות על צפון קוריאה כדי למנוע ממנה יכולת זו.

צפון קוריאה מתגאה זה זמן רב ביכולת ההרתעה הגרעינית שלה, אבל מרבית המומחים היו סקפטים לגבי האפשרות שלה לצמצם את החומר הגרעיני כך שיוכל להתאים לראשי נפץ שיורכבו על טיל. עתה מתברר כי ניתוחים חדשים של המצב מלמדים שהאפשרות הזו קרובה מאי פעם.

גורם בממשל דרום קוריאה, שמעורב במעקב אחר יכולות הגרעין של צפון קוריאה, אמר שצמצום החומר הגרעיני כך שיתאים לראש נפץ הוא במרחק נגיעה. "ככל הנראה היתה התקדמות בכיוון זה, אבל לגבי השאלה האם הם באמת הצליחו לעשות זאת, אני חייב לומר שאיני בטוח", אמר.

מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און בודק מטוס של חיל האוויר הצפון קוריאניצילום: רויטרס

מומחים אומרים שהטיל המועדף על צפון קוריאה לנשיאת ראשים גרעיניים הוא טיל לטווח בינוני בשם רודונג, שיכול להגיע למרחק של עד כ-1,300 ק"מ. "בהתחשב במספר השנים שצפון קוריאה עובדת על טילי רודונג, אני משער שבשלב זה הם כבר יכולים להרכיב עליו ראש גרעיני", אומר מארק פיצפטריק, העומד בראש המכון הבינלאומי ללימודים אסטרטגיים. פיצפטריק הוסיף כי היום אין ספק שפקיסטאן יכולה להרכיב ראש נפץ גרעיני על הגרסה שלה לרודונג, לכן הגיוני לשער שגם צפון קוריאה יכולה לעשות זאת. אך הוא מסייג את דבריו: "השאלה שנותרת פתוחה היא כמה אמין יהיה ראש הנפץ הזה".

במארס השנה, צפון קוריאה ירתה שני טילי רודונג למרחק של 650 ק"מ אל הים בחוף המזרחי, זה מרחק קצר יותר מהיכולת של אותם טילים. כמה מומחים מפרשים את הטווח הקצר כמבחן לטיל רודונג שעבר שינויים שיאפשרו לו לשאת ראש נפץ כימי על ידי הקטנת כמות הדלק בטיל.

איש מחוץ למעגל הסגור של אנשי תוכנית הגרעין של צפון קוריאה לא באמת יודע כמה המדינה התקדמה בתחום. אבל יש שינוי במחשבה של מומחים הלומדים את היכולות הגרעיניות של צפון קוריאה. המדינה המבודדת והענייה, שמאיימת לתקוף את דרום קוריאה ואת ארה"ב, מגנה על תוכנית הגרעין שלה כחיונית לאור היריבות שלה עם שתי המדינות. מומחה גרעין מצפון קוריאה אמר לאחרונה שיש למדינה "מוטיבציה טכנולוגית גבוהה" לערוך ניסויים גרעיניים כדי להשלים את צמצום ראשי הנפץ הגרעיניים.

גורמים דיפלומטים מחוץ לצפון קוריאה מסרו לרויטרס שסין, בת הברית היחידה של צפון קוריאה, הזהירה את צפון קוריאה לא לבצע את הניסוי הגרעיני העתיד להתרחש בקרוב. זהו רמז נוסף לכך שפיונגיאנג שוקלת לעשות מהלך שכזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ