רויטרס

צבא תאילנד השלים היום (חמישי) את ההפיכה במדינה, לאחר שלפני יומיים הכריז על שלטון צבאי בניסיון להשיב את הסדר למדינה. הרמטכ"ל, פראיות צ'אן-אוצ'ה, הכריז כי הצבא ישתלט על הממשלה, ישיב את הסדר ויערוך רפורמות פוליטיות, אך הדגיש כי ההשתלטות לא תפגע ביחסיה הבינלאומיים של תאילנד, וכי הצבא יבטיח את ביטחון האזרחים הזרים. 

בהודעה מאוחרת יותר נמסר כי החוקה של תאילנד מושעית - זו אותה החוקה שניסח הצבא ב-2007 לאחר ההפיכה הקודמת במדינה. כמו כן, נקבע שאסור ליותר מחמישה בני אדם להתכנס במקום אחד למטרות פוליטיות. ראש הממשלה הזמני נוואתמרנוג בונסונגפאיסאן ושריו קיבלו הוראה להתייצב בבסיס צבאי.

מפקדי הצבא החליטו להטיל עוצר על בנגקוק משעה 22:00 ואילך, ואזרחים רבים מיהרו היום להצטייד במצרכי מזון כדי להתכונן לאפשרות של שהייה ארוכה בבתיהם. הסגירה המוקדמת של אמצעי התחבורה הציבורית הובילה לפאניקה ולפקקים רבים בעיר.

הצבא הודיע כי ידאג לפנות את אתרי המחאה השונים של שני המחנות הפוליטיים היריבים כבר הערב (שעון מקומי), וכתבת אוסטרלית דיווחה על ירי באתר שבו מכונסים אנשי "החולצות האדומות", תומכי הממשלה. בנוסף הוכרז עוצר ברחבי תאילנד מ-22:00 עד 05:00, אך זה לא יהיה תקף לגבי תיירים העושים את דרכם מנמלי התעופה ואליהם.

לדברי הצבא, כוחותיו ישלחו כלי רכב "ללוות" את המפגינים מהאתרים שבהם התכנסו בעיר הבירה, וקרא לציבור לא להיתפס לבהלה. "נשלח חיילים וכלי לרכב כדי לעזור למפגינים לעזוב את כל אתרי המחאה", אמר גנרל טירצ'אי נקוואניט, מפקד הצבא האזורי הראשון לרויטרס. המפגינים משני המחנות התכנסו באתרים רבים בבנגקוק ובסביבתה.

כתבים דיווחו כי המפגינים הנמנים עם מחנה האופוזיציה התפנו זה מכבר בעקבות ההפיכה, וכי מנהיגי "החולצות האדומות" קראו לאנשיהם לעזוב את המחנות שבהם התכנסו בבירה. ההערכה היא שאם תהיה מחאה של תומכי הממשלה על ההפיכה היא תהיה בצפון המדינה, שם הם נהנים מיתרון מספרי מוחץ ומסימפתיה רבה יותר בציבור הרחב.

בעקבות האירועים מסרה ארצות הברית כי היא בוחנת את הסיוע הצבאי והכללי לתאילנד. "אין שום הצדקה להפיכה הצבאית הזו", מסר שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, "לצעד יהיו השלכות שליליות על יחסי ארה"ב־תאילנד, במיוחד על יחסינו עם צבא תאילנד". במקביל להודעה האמריקאית נשמעו אתמול גינויים בינלאומיים רחבים להתרחשויות, בהן מצרפת ומהאו"ם. יפן אמרה שההפיכה מצערת וקראה להשבה מהירה של הדמוקרטיה.

זו ההפיכה ה-12 בתולדות תאילנד, בנוסף לשבעה ניסיונות הפיכה נוספים שכשלו. האחרונה שבהם היתה ב-2006, שבה הודח ראש הממשלה תקסין צ'ינאווט, מיליארדר הנחשב למייצג השכבות הנמוכות בחברה התאילנד מול האליטות. אחותו של תקסין, יינגלוק צ'ינאווט, היתה ראשת הממשלה עד שהודחה לפני שבועיים בתום מחאה ארוכה של האופוזיציה, שטענה כי היא בובה של אחיה החי בגלות.

ההכרזה הגיעה לאחר כישלון פגישה נוספת של המחנות הפוליטיים היריבים בבנגקוק. אתמול כונסה הפגישה הראשונה בתיווך הצבא, אך זו הסתיימה ללא תוצאות. לאחר כישלון השיחות היום נלקחו כל המשתתפים הפוליטיים לבסיס צבאי, פרט לנציגי הסנאט וועדת הבחירות. מדובר במנהיגי המחאה של האופוזיציה, בהם סותהפ תאוגסובאן, במנהיג מפלגת האופוזיציה, המפלגה הדמוקרטית, אבהיסיט וג'ג'יבה - שהיה בעבר ראש הממשלה ונחשב ליקיר האליטות; כמו כן, נלקחו מנהיגי מפלגת השלטון, מפלגת "פואה תאי", מהמחנה הפופוליסטי של נאמני תקסין ואחותו, וגם נעצרו מנהיגי "החולצות האדומות" - תנועת השטח של תומכי הממשלה.

עדי ראייה מסרו כי מאות חיילים הגיעו לאתר שבו נערכה הפגישה, המועדון הצבאי בבנגקוק. הדבר קרה זמן קצר לפני ההכרזה על השתלטות הצבא על הממשלה. סותהפ תאוגסובאן היה חבר במפלגה הדמוקרטית, מפלגת האופוזיציה העיקרית, המזוהה עם האליטות בתאילנד, עם הצבא ועם מערכת המשפט.

פרשנים בתאילנד תוהים אם ההפיכה המלאה היתה חלק מהתוכנית המקורית של הצבא - ושהשיחות בין הצדדים היו תכסיס כדי להקל על מעצר ראשי המחנות הנצים, או שהרמטכ"ל הכריז על ההפיכה לאחר שנואש ממאמצי הגישור.המוזמן היחיד שידוע כי לא נעצר הוא ראש הממשלה הזמני ניוואתמרונג בונסונגפאיסאן, ממפלגתה של יינגלוק, שלא הגיעה לאף אחת מהפגישות ושלח נציגים מטעמו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ