צפון קוריאה ירתה לעבר ספינת קרב דרום קוריאנית

מחריפה המתיחות בגבול הימי בין הקוראיות: חילופי אש בין ספינות בים הצהוב, תושבים באי דרום-קוריאני נקראו להיכנס למקלטים

אי־פי וד־פ־א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי וד־פ־א

צפון קוריאה ירתה היום (חמישי) בסמוך לספינת מלחמה דרום קוריאנית שהיתה בסיור שגרתי באזור הגבול הימי שבמחלוקת בים הצהוב, בחוף המערבי של חצי האי הקוריאני, כך הודיע ראש המטות המשולבים של דרום קוריאה. שני פגזים נחתו במים במרחק של 14 קילומטר מהאי הדרום קוריאני יאונפיונג, וצוות הספינה הגיב בירי לעבר המים הצפון קוריאנים. איש לא נפגע ולא דווח על נזק.

דרום קוריאה מנסה לבדוק אם הספינה הצפון קוריאנית ניסתה לפגוע בכלי השיט שלה והחטיאה, או שהירי נועד להרתעה בלבד. אישים רשמיים אמרו כי התושבים בקו החזית של האי יאונפיונג פונו למחסה, ולספינות דיג באזור הורו לשוב לנמלים. קאנג מיאונג־סאנג, תושב האי, אמר בראיון טלפוני כי מאות תושבים נכנסו אל מקלטים תת־קרקעיים בעקבות הוראה שהושמעה ברמקולים ברחובות.

גנרל בצבא דרום קוראיה מתדרך עיתונאים בעניין התקרית, היוםצילום: אי–פי

ספינות של צפון קוריאה חוצות באופן תדיר את הגבול, שנקבע על ידי האו"ם באופן חד־צדדי לאחר מלחמת קוריאה בשנים 1950–1953. פיונגיאנג אינה מכירה בגבול ואומרת כי הוא צריך להיקבע דרומית ליאונפיונג. האי שוכן 12 קילומטר מחופה של צפון קוריאה ושלושה קילומטר דרומית לגבול הימי.

אזור הגבול היה זירה לכמה התכתשויות של המדינות מאז 1999. ב–2010 הפגיזה צפון קוריאה את יאונפיונג, וגרמה למותם של שני אזרחים ושני חיילים דרום קוריאנים. במארס, ירתה צפון קוריאה אל עבר המים הטריטוריאליים של שכנתה מצפון כחלק מתרגיל, ובתגובה השיבה דרום קוריאה בירי אל המים הצפוניים. איש לא נפגע בתקרית זו.

צפון קוריאה ביצעה בשבועות האחרונים סדרת תמרונים צבאיים וניסויי טילים, והתבטאה בטון גזעני וסקסיסטי נגד מנהיגי ארצות הברית ודרום קוריאה. ביום שלישי, ספינה של חיל הים הדרום קוריאני ירתה יריות אזהרה להרתיע שלוש ספינות מלחמה צפון קוריאניות שחצו את הגבול הימי שבמחלוקת. בתגובה הזהיר צבא צפון קוריאה כי כל ספינה דרום קוריאנית עשויה להיות מטרה למתקפה.

מאז המלחמה, שהסתיימה בהפסקת אש וללא הסכם שלום - מפרץ קוריאה מצוי במצב מסוים של לחימה וכ–28,500 חיילים אמריקאים מוצבים מאז בדרום קוריאה כדי להדוף התקפות צפון קוריאניות אפשריות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ