רויטרס וד-פ-א

השלטון הצבאי של תאילנד פיזר היום (שבת) את הסנאט של תאילנד, כך נמסר בסוכנות הידיעות ד-פ-א. בכך הביא לסגירתו של גוף השלטון העצמאי האחרון שנותר מאז השתלט הצבא על הממשל בתאילנד, השעה את החוקה והודיע על ביטול הממשלה. פיזור הסנאט מגיע יום לאחר שראשת הממשלה המודחת של תאילנד, יינגלוק צ'ינאווט, נעצרה בידי הצבא, כך לפי הודעה שמסר קצין בכיר לסוכנות הידיעות רויטרס.

יינגלוק נעצרה לאחר שהיא ומקורביה, בהם קרובי משפחתה בעלי השפעה ושרים בממשלה, זומנו לשיחות במרכז הצבאי בבירה על ידי רמט"כל צבא תאילנד, פראיות צ'אן-אוצ'ה. במה שנראה כניסיון למנוע התנגדות אפשרית להפיכה, אסר הצבא עליה ועל 154 אנשים נוספים, בהם פוליטיקאים ופעילים, לעזוב את המדינה.

יינגלוק הגיעה למתקן הצבאי בבירה בנגקוק עם פוליטיקאים נוספים. פראיות היה במקום, אך לא ברור אם השניים נפגשו. בהמשך נראו יוצאים מהמתחם תשעה כלי רכב עם חלונות מוחשכים, אך לא ידוע אם יינגלוק היתה בהם או לאן נלקחו. מלבדה נעצרו גם אחותה וגיסה, שהחזיקו בעמדות פוליטיות בכירות. בהתייחס למעצר אמר הקצין כי "נעשה זאת לשבוע לכל היותר, (מעבר מכך) יהיה יותר מדי. ראשית אנחנו צריכים להסדיר את העניינים במדינה".

הרמטכ"ל התאילנד, צ'אן-אוצ'ה, הבוקר בפאתי בנגקוקצילום: אי-פי

יינגלוק היא אחותו של תקסין צ'ינאווט, טייקון תקשורת שהפך לראש ממשלה וזוכה לתמיכה רבה בקרב השכבות הנמוכות אך לתיעובו של הממסד המלוכני. הוא הודח מראשות הממשלה בהפיכה צבאית ב-2006, ומאז חי בגלות לאחר שהורשע בשחיתות. היא עצמה הודחה מראשות הממשלה בתחילת החודש בעקבות פסיקת בית משפט, אך ממשלתה הזמנית נותרה להלכה בשלטון, למרות הכרזת הצבא על משטר צבאי ביום שלישי.

הכרזת הגנרל על הפיכה צבאית באה לאחר שהפלגים היריבים - האופוזיציה המזוהה עם האליטות והממשלה הפופוליסטית - סירבו להגיע להסכמה במאבקי השלטון המתמשכים, שהעלו חשש מהתגברות האלימות במדינה ומפגיעה בכלכלתה. אתמול עצרו חיילים פוליטיקאים משני הצדדים, מה שעורר גינויים בינלאומיים תקיפים. פוליטיקאי מהאופוזיציה העריך הבוקר כי מנהיגי מחאות המחאה עדיין במעצר. בנוסף הוטלה צנזורה על התקשורת, פורקו מחנות המחאה של תומכי הממשלה והאופוזיציה בבנגקוק ועוצר לילי הוטל ברחבי האומה.

הבירה בנגקוק היתה שלווה יחסית הבוקר ונראה כי החיים שבו לשגרה, על אף שהצבא הורה לבתי הספר ולאוניברסיטאות להישאר סגורים. שידורי הטלוויזיה הושהו והתחנות שידרו במקום הכרזות של הצבא ותמונות מערות הצבא. בשידורים נראו אתרי המחאה בהם הפגינו אנשי הקבוצות היריבות מאז תחילת המחאה נגד הממשלה בנובמבר, כשהם ריקים ומפונים. בתמונות אחרות נראו תושבים מנהלים את עסקיהם במקומות שונים, כשחלקם מברכים על ההפיכה. ערוצי התקשורת הזרים נותקו והצבא איים לחסום אתרי אינטרנט שידווחו מידע שקרי.

חיילים תאילנדים ברחובות בנגקוק, היוםצילום: רויטרס

בנוסף, תשעה מטענים התפוצצו היום במחוז פאטאני בדרום תאילנד, היכן שיש התקוממות מוסלמית מאז 2004. המטענים גרמו למותם של שני אנשים ולפציעתם של 52 נוספים. לא ברור אם הם קשורים לשלטון הצבאי.

בהמשך היום צפוי הרמטכ"ל להיפגש עם המלך ראמה התשיעי בארמון בהואה הין, דרומית לבנגקוק, ולהסביר את מהלכי הצבא. לכוחות הצבא בתאילנד היסטוריה ארוכה של התערבות בפוליטיקה - מאז הפכה המדינה למונרכיה חוקתית ב-1932 היו 18 ניסיונות הפיכה מוצלחים או כושלים, האחרון שבהם ב-2006.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ