ראש ממשלת פקיסטאן ישתתף לראשונה בהשבעת מקבילו ההודי

היחסים בין המדינות, שלחמו בשלוש מלחמות זו נגד זו, לא שוקמו מאז הפיגוע במומבאי ב-2008. הביקור יכול לסמן פרק חדש בקשריהן

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ראש ממשלת , נוואז שריף, ישתתף בטקס ההשבעה של ראש ממשלת החדש , כך הודיע היום (שבת) דוברו של שריף. זו תהיה הפעם הראשונה מאז קיבלו המדינות את עצמאותן מבריטניה ב-1947 שראש ממשלה של אחת מהן ישתתף בטקס שכזה בשנייה. שתי המדינות הגרעיניות לחמו בשלוש מלחמות על ב-60 השנה האחרונות.

בהצהרה ממשרדו של שריף נמסר כי ראש הממשלה הוזמן השבוע לניו דלהי להשתתף בטקס. שריף כבר בירך את מודי על בהרטיה ג'נטה (BJP) בבחירות שהסתיימו בשבוע שעבר. בטלוויזיה הממלכתית הפקיסטאנית דווח כי שריף ייפגש במהלך ביקורו עם נשיא הודו.

היחסים בין פקיסטאן והודו הוקפאו בעקבות הפיגוע במומבאי ב-2008, בו הרגו טרוריסטים פקיסטאנים 166 בני אדם. הפשרה קלה של היחסים סייעה למסחר בין המדינות, אך לא נעשתה מאז התקדמות משמעותית בשיקום הקשרים ההדדיים ביניהן. בשנה שעברה, הוזמן ראש הממשלה ההודי מאנמוהאן סינג לטקס ההשבעה של שריף אך לא השתתף בו.

ראש ממשלת פקיסטאן שריףצילום: רויטרס

מודי נחשב לבעל עמדות תקיפות בכל הנוגע לנושאי ביטחון לאומי, ובמהלך קמפיין הבחירות שלו דיבר בחריפות על תפקידה של פקיסטאן במימון מתקפות טרור בהודו. אך מאז ניצחונו ריכך את עמדותיו והצהיר כי הוא מעוניין ביחסים ידידותיים עם שכנותיה של הודו. פרשנים אומרים כי ניצחונו הגדול בבחירות מאפשר לו לפנות אל פקיסטאן בדרך שלא היתה אפשרית עבור משטרים קודמים.

מודי ושריף שניהם שמרנים פוליטיים, אך פקיסטאנים רבים מביטים אל מודי, לאומן הינדי, בחשדנות. כראש ממשלת מדינת המחוז גוג'אראט הוא הואשם בכך שלא עשה די כדי למנוע מהומות אלימות ב-2002, בהן נהרגו יותר מ-1,000 בני אדם, רובם מוסלמים. מודי הכחיש תמיד את הטענות ומעולם לא הואשם.

ראש ממשלה הודו הנבחר מודו בניו דלהי, בשבוע שעברצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ