דיווח: הצבא שחרר את ראשת ממשלת תאילנד המודחת

בכירים מסרו כי יינגלוק צ'ינאווט שוחררה מהבסיס שבו הוחזקה. מאות הפגינו בבנגקוק למרות האיסור על כך. החונטה מנסה לזכות בתמיכת החקלאים

"הארץ" ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ" ורויטרס

צבא תאילנד שחרר את ראשת הממשלה המודחת יינגלוק צ'ינאווט ממעצר, כך מסרו גורם בכיר בחונטה הצבאית ומקורב ליינגלוק לרשת סי-אן-אן. בשישי האחרון קיבלה צ'ינאווט פקודה להתצייב בפני הכת הצבאית השלטת, המכונה "המועצה הלאומית לשלום ולסדר"; לצדה זומנו עוד 100 פוליטיקאים ופעילים פוליטיים, בימים שלאחר ההפיכה במדינה.

הבכיר בצבא תאילנד אמר לרשת כי ראשת הממשלה, שאחיה תקסין צ'ינאווט הודח ב-2006 בהפיכה האחרונה במדינה, התבקשה "לסייע לנו לשמור על השלום ועל הסדר ולא להיות חלק מההפגנות או מכל תנועה פוליטית". המקורב ליינגלוק לא מסר מתי השתחררה מהבסיס שבו הוחזקה, וגם יצא נגד טענות הצבא כי היא נהנית מחופש תנועה.

יינגלוק מנהיגה את מפלגת השלטון, מפלגת "פואה תאי", הנחשבת ליורשת של מפלגתו של אחיה, והיא מנהיגה את המחנה המזוהה עם המעמדות הנמוכים בתאילנד, בניגוד לאופוזיציה המזוהה עם האליטות במדינה. גם אנשי מפלגת האופוזיציה העיקרית, המפלגה הדמוקרטית, נעצרו במהלך ההפיכה בשבוע שעבר, בהם ראש הממשלה לשעבר אבהיסיט וג'ג'יבה.

"אנחנו רוצים דמוקרטיה", מפגינה נושאת שלט בבנגקוקצילום: אי-אף-פי

ברקע הדברים הצבא מנסה להשתלט על הנעשה ברחובות ולדכא את ההפגנות שפרצו בכמה ערים, כולל בבירה בנגקוק ובעיר הצפונית צ'אנג מאי, מעוז המחנה הפוליטי של האחים צ'ינאווט. בהודעה של הצבא נאמר כי כל מי שיפר את הצווים שהוציא יעמוד לדין בבית דין צבאי. דובר של החונטה הזהיר את הציבור מעריכת הפגנות ואת התקשורת מדיווחה עליהן: "אלה המשתמשים ברשתות החברתיות כדי להתגרות, בבקשה הפסיקו, מאחר שאין זה טוב לאף אחד".

למרות האזהרות, התכנס קהל קטן של מפגינים בבבנגקוק עם שלטים שעליהם נכתב "אנטי-הפיכה" ו"הסתלקו דיקטטורים", ומספרם גדל לאורך היום. מאות חיילים, רובם עם ציוד לפיזור הפגנות, התייצבו מולם, ובין הצדדים החלו צעקות ודחיפות; שני בני אדם נעצרו. בחלק אחר של העיר, באנדרטת הניצחון, נאספו 1,000 מפגינים. במקום הוצבו תותחי מים.

היום הציבה החונטה יעדים כלכליים לתקופת שלטונה, והורתה לבכירים במגזר הפיננסי הציבורי והפרטי לשלם במהרה לחקלאים את הכסף המגיע להם, לפי תוכנית סבסוד אורז שכשלה, ולהכין תקציב לשנה הבאה. "הכלכלה צריכה להחלים. אם יש משהו שאינו בסדר, עלינו לספק לו פתרונות מהירים", אמר תאוואצ'אי יונקיטיקול, מזכ"ל התאחדות הבנקאים של תאילנד, בצטטו את מנהיג החונטה, גנרל פראיות צ'אן-אוצ'ה, שזימן 60 בעלי תפקידים בכירים לפגישה.

גזירי קרטון של האחים צ'ינאווט, תקסין ויינגלוק, בהפגנה של תומכיהם בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

המשק של תאילנד, הכלכלה השנייה בגודלה בדרום-מזרח אסיה, התכווץ ב-2.1% ברבעון הראשון של השנה, והסימנים אינם מעידים על שיפור מהיר הצפוי במצב; הציבור קיצץ את הצריכה שלו באופן משמעותי וההשקעה הממשלתית נעצרה. בנוסף, הוציאו מדינות רבות אזהרות מסע לתאילנד, שגם ככה מצפה למספר התיירים הנמוך ביותר זה חמש שנים; מגזר התיירות אחראי ל-10% מהתוצר המקומי של תאילנד.

תוכנית סבסוד האורז לחקלאים היתה בעיה תקציבית מרכזית עבור ממשלתה של יינגלוק. היא היתה חלק מרכזי מהמצע שלה בבחירות ב-2011, וסייעה לה לזכות בהן. לפי התוכנית, היו אמורות הרשויות לרכוש אורז מהחקלאים במחיר גבוה משמעותית ממחיר השוק. בסופו של דבר, לא הצליחה הממשלה למכור את האורז בשווקים הבינלאומיים בלי לספוג הפסדים כבדים, ונשארו בידיה מאגרים גדולים של הסחורה.

האליטות, מעמד הביניים בבנגקוק והממסד המקורב לבית המלוכה, ביקרו באופן חריף את הסובסידיה בטענה שהיא נגועה בשחיתות ומנסה להבטיח למחנה הפופוליסטי רוב במערכות הבחירות העתידיות. החקלאים דורשים כי ישולמו להם 2.5 מיליארד דולר לפי התוכנית, ותשלום שכזה יהיה ניצחון חשוב לצבא בדעת הקהל.

צילום: אי־אף־פיצילום: AFP

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ