צוות החיפוש מודה שהמטוס המלזי לא נמצא באזור האוקיינוס בו חיפשו אחריו

עלה גם ספק שהאותות הקוליים הם מהקופסה השחורה; שלב החיפושים הבא הוא מיפוי קרקעית האוקיינוס ההודי, תהליך שיימשך שלושה חודשים

מייקל סאפי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקל סאפי, גרדיאן

המטוס המלזי האבוד לא נמצא באזור של בו נשמעו , כך הכריז צוות החיפוש היום (חמישי). זהו יום דרמטי מבחינת ההתפתחויות בחיפוש אחר המטוס האבוד, כי משמעות ההודעה היא שהחיפושים באזור היו לשווא. רשות התחבורה של אוסטרליה הודיעה כי מבחינת הסתיימו החיפושים באזור וכי אפשר להכריז שחלקי טיסה 370 לא נמצאים שם. אבל כמה שעות לאחר מכן, אמר סגן ראש ממשלת אוסטרליה בדברו לפרלמנט כי אוסטרליה עדיין בטוחה שהמטוס המלזי נמצא באוקיינוס ההודי לאורך "קו האותות שזוהו".

מאז שנקלטו ארבעה ם על ידי מכשיר איתור מעל פני הים - שצוות החיפוש סבר כי הם מהקופסה השחורה של המטוס - צוללת בלופין 21 סרקה מתחת לפני הים שטח העולה על 850 ק"מ באוקיינוס ההודי מערבית לפרת שבאוסטרליה. היום הוא הודיע באופן רשמי כי בלופין 21 לא מצאה כל זכר למטוס. "החיפוש בסמוך למיקום האותות הושלם ולפי שיקול דעת מקצועי, אפשר להכריז שהאזור אינו המקום בו נמצא המטוס", נאמר בהודעה.

הספק בדבר מיקום המטוס באזור זה החל לכרסם עוד קודם כאשר קצין בצי האמריקאי, מייקל דין, טען כי ייתכן והאותות נוצרו על ידי הספינה שסרקה את האזור ולא על ידי קופסה שחורה. הוא אמר את הדברים לרשת סי־אן־אן, אבל מאוחר יותר הצי האמריקאי ציין כי ההודעה של דין היא ספקולטיבית ולא בשלה.

צוללת בלופין 21, ב-14 באפרילצילום: רויטרס

ההודעה היום של הרשויות באוסטרליה לא התייחסה לספקות של דין, אלא רק הכריזה על סיום החיפושים באזור ועל היעדר ההצלחה במציאת רמזים. עוד נאמר שהשלב הבא בחיפושים יהיה מיפוי קרקעית האוקיינוס באזור בו מאמינים שהמטוס התרסק, תהליך שספינה סינית כבר החלה, וצפוי להימשך שלושה חודשים. לאחר שהוא יושלם, חברה פרטית תחל בחיפוש אינטנסיבי, שיימשך 12 חודשים, על סמך מפת הקרקעית.

בזמן שהאותות נקלטו, ראש ממשלת אוסטרליה טוני אבוט אמר שהוא בטוח במיקומה של הקופסה השחורה, שנמצאת ברדיוס של כמה ק"מ מהמיקום בו נקלטו האותות. הטיסה נעלמה זמן קצר לאחר שהמריאה מקואלה לומפור לבייג'ין בסין ב-8 במארס, והפכה למושא החיפושים היקר והמורכב ביותר בהיסטוריה של התעופה.

ספינה אוסטרלית המשתתפת בחיפושים התת-ימיים, השבוע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ