החונטה בתאילנד: בחירות - רק בעוד שנה; אוסטרליה הטילה סנקציות דיפלומטיות

הרמטכ"ל הודיע על מתווה בן שלושה שלבים להחזרת הדמוקרטיה, שיימשך שנה לפחות. אוסטרליה אוסרת על מנהיגי החונטה להיכנס לשטחה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

החונטה הצבאית בתאילנד הודיעה אמש (שישי) כי לא יתקיימו בחירות במדינה במשך יותר משנה, כדי לאפשר לצבא לערוך רפורמות במערכת הפוליטית. על ההחלטה הודיע הרמטכ"ל, גנרל פראיות צ'אן-אוצ'ה, שהדגיש כי הרפורמות יוכלו לצאת לדרך רק בחלוף שנה של שלום ושל יציבות. לנוכח הודעה זו, הודיעה אוסטרליה על צעדי עונשין דיפלומטיים נגד המשטר החדש בבנגקוק. מפגינים טענו כי במהלך סוף השבוע יצאו במפגן התרסה גדול נגד השלטון הצבאי.

"כל מה שפירטתי לא יצליח אם כל הצדדים לא יפסיקו את ההפגנות הפוליטיות. התהליך יימשך כשנה, בהתחשב במצב", אמר הגנרל פראיות. הוא הצדיק את נטילת השלטון בידי הצבא ואת הצעדים הנוקשים שנקט אחר כך, כהשעיית החוקה, מעצר 250 בכירים במערכת הפוליטית (רובם שוחררו זה מכבר), הטלת צנזורה על התקשורת והגבלת זכות ההתאספות: "איננו יכולים להילחם זה בזה רק כי אנחנו חושבים אחרת. כל צד צריך למצוא דרך לשתף פעולה".

בנאומו הציג הגנרל שלושה שלבים בדרך לבחירות. הראשון שבהם יהיה תהליך פיוס שיימשך שלושה חודשים, לאחר מכן תנוסח חוקה זמנית ותמונה ממשלה זמנית עם ראש ממשלה זמני בשלב השני, ורק לאחר מכן בשלב השלישי ייערכו בחירות.

הגנרל פראיות צ'אן אוצ'ה צילום: רויטרס

ארה"ב ומדינות אחרות, בייחוד אוסטרליה, גינו את ההפיכה וקראו להחזרתו המהירה של השלטון הדמוקרטי בתאילנד. הממשלה האוסטרלית הודיעה על צמצום משמעותי בקשרים הצבאיים עם בנגקוק, ואסרה על מנהיגי ההפיכה להיכנס לשטחה. בהודעת משרד החוץ האוסטרלי נאמר: "הממשלה ממשיכה לקרוא לצבא להציג מתווה להחזרת הדמוקרטיה ושלטון החוק בהקדם האפשרי, להימנע ממעצרים שרירותיים, לשחרר את אלה שנעצרו מסיבות פוליטיות, ולכבד את זכויות האדם ואת החירויות הבסיסיות".

בתגובה לדברים הללו יצא הגנרל פראיות בקריאה ל"ידידותיה הבינלאומיות" של תאילנד בנאומו. "אנו מבינים שאנו חיים בעולם דמוקרטי. כל שאנו מבקשים הוא זמן לעריכת רפורמות", אמר הרמטכ"ל התאי, "אנחנו סבורים שתבחרו בממלכה שלנו לפני שתבחרו במערכת דמוקרטית פגומה".

צבא תאילנד ביצע את ההפיכה ב-22 במאי נגד הממשלה של מפלגת "פואה תאי", המייצגת את השכבות החלשות בחברה. ראשיה הם יורשיו הפוליטיים של תקסין צ'ינאווט, ראש הממשלה שהודח בהפיכה הצבאית האחרונה ב-2006. מאז הוא יצא לגלות, הורשע בשחיתות בהיעדרו, ואחותו יינגלוק נבחרה לראשות הממשלה ב-2011. האופוזיציה, המייצגת בעיקר את האליטות המזוהות עם הצבא ועם מערכת המשפט, כמו גם את מעמד הביניים בבנגקוק הבירה, יצאה להפגנות נגדה בסוף השנה שעברה בטענה כי אחיה שולט בה כבובה על חוט.

ילד מצטלם עם חיילים שהוצבו בבירה בנגקוקצילום: אי-אף-פי

מפלגתו המקורית של תקסין "תאי ראק תאי" (תאים אוהבים תאים) נסגרה ב-2007, וכך גם המפלגה שירשה אותה, מפלגת כוח העם, ב-2008. מי שהיתה מפלגת השלטון עד ההפיכה מפלגת "פואה תאי" (עבור התאים), היא השלישית בגלגולים השונים של המחנה הפופוליסטי.

כל המפלגות הללו ניצחו בכל מערכות הבחירות שהתקיימו מאז 2001, בעוד שמפלגת האופוזיציה העיקרית, המפלגה הדמוקרטית, הצליחה לעלות לשלטון ב-2008, רק לאחר שבית המשפט הורה על סגירת מפלגת כוח העם. בהתאם, התנגדו מפגיני האופוזיציה לעריכת בחירות נוספות במדינה "עד לעריכת רפורמות", ואף חיבלו בהליך ההצבעה בבחירות שנערכו השנה, מה שהוביל לביטול התוצאות בבית המשפט.

למרות האיסור על התכנסויות, כמעט מדי מיום נערכות הפגנות קטנות בבגנקוק, ללא דיווחים על מקרי אלימות קשים. אתמול המשיך הצבא במבצע בן יומיים לחסימת אנדרטת הניצחון בבירה, כדי למנוע ממפגינים להתאסף לידה.

בשבוע שעבר נרשמו עימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון שם. פעילים, המשתמשים בעיקר ברשתות החברתיות באינטרנט, הודיעו כי היום ומחר יארגנו מחאה נרחבת נגד החונטה, וידרשו את החזרת השלטון הדמוקרטי. "יהיו הפגנות גדולות, וייערכו אירועים ברחבי המדינה בשבת ובראשון", טענו מפגינים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ