אי־פי ורויטרס

צבא פקיסטאן הודיע היום (ראשון) כי פתח ב"מבצע מקיף" נגד המורדים באזור צפון וזיריסטאן הסמוך לגבול אפגניסטאן, שבוע לאחר מתקפה של חמושים על נמל התעופה בעיר קראצ'י. הטליבאן ולוחמים ממוצא אוזבקי המסתתרים בצפון וזיריסטאן - מעוזם של כמה ממנהיגי המורדים ומפקדי אל־קאעדה - קיבלו אחריות על המתקפה בקראצ'י, בה נהרגו לפחות 36 בני אדם, בהם עשרה מורדים.

המתקפה על נמל התעופה, אחד הגדולים במדינה, פגעה בסיכויים להסדר עם המורדים, הנלחמים נגד ממשלת פקיסטאן ומבקשים להטיל משטר המבוסס על חוקי השריעה.

ההחלטה לפתוח במבצע מהווה שינוי מדיניות של הממשלה, שבחודשים האחרונים ניסתה לשאת ולתת עם המורדים ולא להשתמש בכוח צבאי נגדם, בתקווה לפתרון דיפלומטי לסכסוך. לא ברור היכן מתבצע המבצע בצפון וזיריסטאן, אזור הררי בצפון־מערב המדינה בו מתגוררים פתאנים אתנים רבים, או מה הוא יכלול. צפון וזיריסטאן הוא אחד האזורים האחרונים בהם הצבא לא פתח עד כה במתקפה צבאית גדולה נגד המורדים.

לוחמי הטליבאן הפקיסטאני בדרום וזיריסטאן, אוגוסט 2012צילום: AP

ארה"ב לוחצת זה זמן רב על פקיסטאן לפתוח במבצע בצפון וזיריסטאן, בין היתר משום שהמורדים המסתתרים באזור יוצאים גם למתקפות נגד כוחות נאט"ו וחיילים אפגניים במדינה השכנה. "כוחותינו האמיצים יפעלו לחסל את הטרוריסטים ואת מקומות המסתור שלהם", מסר הצבא בהצהרה. "עם תמיכת האומה כולה, ובתיאום עם מוסדות מדינה נוספים ורשויות אכיפת החוק, לא ניתן לאויבים הללו מקום לפעול בו".

שעות לפני ההודעה, הפציצו מטוס קרב פקיסטאנים עמדות של המורדים באזור, והרגו לפחות 80 לוחמים, כך מסר הצבא. עם זאת גורמי מודיעין מסרו כי 100 בני אדם נהרגו. האזור בו אירעו המתקפות נידח ומסוכן לעיתונאים, מה שמקשה על אימות המספרים.

הצבא מסר כי מרבית ההרוגים במתקפה האווירית האחרונה הם אוזבקים. "מסוקי קרב תקפו מקומות מסתור של המורדים בכפר דאגאן, ליד הגבול הפקיסטאני־אפגני", כך אמר מקור במירנשה, בירת האזור. "מפקד אוזבקי חשוב, עבדול רחמן, נהרג במתקפה", מסר המקור, שהוסיף כי רחמן היה מעורב ישירות בתכנון המתקפה על נמל התעופה בקראצ'י.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ