מועמד בבחירות לנשיאות אפגניסטאן פרסם הקלטות המעידות על זיופים

לפי עבדוללה, בהקלטות שומעים את נציגי יריבו גאני דנים עם גורם בוועדת הבחירות איך להטות את התוצאה. חשש שהעימות הפוליטי יביא לאלימות

עזאם אחמד, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עזאם אחמד, ניו יורק טיימס

אחד המועמדים המובילים בבחירות השנויות במחלוקת לנשיאות באפגניסטאן פרסם אמש (א') תמלילים משיחות טלפון שנוהלו לדברי אנשי המטה שלו בין גורם בכיר בוועדת הבחירות לעמיתיו ועוזרים של יריבו, ושבהן דנו לכאורה איך לזייף את תוצאות הבחירות בסיבוב השני. ההקלטות מתפרסמות על רקע טענות קודמות של עבדוללה עבדוללה, לשעבר ראש ממשלה ומנהיג האופוזיציה, שהבחירות אינן כשרות.

מאז הסיבוב השני ב־14 ביוני, האשים עבדוללה את יריבו אשרף גאני בקשירת קשר עם גורמים בוועדת הבחירות ועם מקורבי הנשיא חמיד קרזאי "לגנוב" את הנשיאות. לדבריו, יש לו ראיות שראש ועדת הבחירות זיא אל-חק אמרחל, עשה יד אחת עם אנשי גאני להטיית תוצאות הבחירות. עבדוללה סירב לגלות איך השיג את ההקלטות, שאמיתותן טרם התבררה וכוללות רק קטעי שיחות. באחת מהם, אדם המוצג כאמרחל אומר לאיש ועדת הבחירות במחוז פריאב שעליו לפטר חברי ועדה התומכים "באחרים" ולהחליפם בנציגים פשטונים או אוזבקים, קבוצות אתניות שאליהן משתייכים גאני וסגנו.

בעקבות ההאשמות הודיע היום אמרחל כי הוא מתפטר מתפקידו, בניסיון להביא לפתרון המשבר הפוליטי. הוא הכחיש כל מעורבות במעשה מרמה, אך אמר כי הוא מתפטר "לטובת האינטרס הלאומי", ועל מנת שעבדוללה יחזור בו מהחרמת ועדת הבחירות העצמאית. הוא הגן על הליך הבחירות, וקרא לעבדוללה לכבד את ההסכם עליו חתם לפעול על פי החלטותיה של הוועדה. שירותי המודיעין של אפגניסטאן, שרבים מייחסים להם את הדלפת השיחות, אמרו שאין להם כל חלק בה.

בין שהשיחות אמיתיות או לא, האשמותיו של עבדוללה העמיקו את המשבר הפוליטי באפגניסטאן בנקודת זמן קריטית למדינה, המקווה לבצע את העברת השלטון השקטה הראשונה, על רקע עזיבת הכוחות הזרים ב-2016. הצל המרחף מעל הבחירות לנשיאות, מגביר את חששות המערב שהאיום הגדול ביותר לממשלה לא בא מאנשי הטליבאן, אלא מהשחיתות וחוסר התפקוד של אנשיה.

באפגניסטאן ובמערב חוששים בעיקר שהמשבר הפוליטי יגלוש לשפיכות דמים. "הפחד מאי וודאות מזיק יותר מכל", אמר גורם מערבי באפגניסטאן. "אנשים ממהרים להסיק מסקנות בלי לדעת; אסור ללבות סוגייה כה נפיצה".

מפגינים למען עבדוללהצילום: AFP

לדברי גורמים בוועדת הבחירות, שבעה מיליון אפגנים הלכו ב-14 ביוני לקלפיות; נתון זה עורר חשד משום שהוא גבוה ממספר המצביעים בסיבוב הראשון, ומשום שבדיווחים השונים נמסר על שיעור מצביעים נמוך יותר. אף שעדיין לא פורסמו תוצאות רשמיות, לפי הערכות שיעורי ההשתתפות גבוהים באזורים פשטוניים מעניקים לגאני יתרון. עבדוללה, שניצח בסיבוב הראשון עם 45% תמיכה לעומת 32% לגאני, אמר שהוא מפקפק בכך שהבוחרים שינו את דעתם במהירות כה רבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ