בפעם הראשונה בהיסטוריה, בכיר בדרגת שר מסין מבקר בטייוואן

הביקור הבכיר מתקיים חרף תנועת מחאה גדולה בטייוואן המתנגדת להידוק היחסים, בטענה שהן מגבירות את השפעת סין על טייוואן

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

בפעם הראשונה בהיסטוריה, ממשלת סין שלחה בכיר בדרגת שר לטאיוואן לביקור בן ארבעה ימים, שמטרתו להדק את הקשרים עם האי האוטונומי. בייג'ין טוענת שהאי שייך לסין והאיום שתספח אותו בכוח הזרוע מרחף תמידית מעל היחסים בין השתיים.

הביקור מתקיים כמה חודשים לאחר שהפגנות המוניות נגד הסכמי הסחר עם סין התרחשו בטייוואן, וגם את נחיתתו של זאנג זיז'ון, השר ליחסי סין טאיוואן, הבוקר (רביעי) בשדה התעופה הראשי של טייוואן בטאיפיי ליוו כמה עשרות מפגינים טייוואנים, שקראו קריאות בגנות הידוק היחסים בין סין לטייוואן.

סין וטאיוואן נשלטו בנפרד מאז מלחמת האזרחים בסין בשנות ה-40, אבל סין רואה את האי כחלק מהטריטוריה שלה, ומאמינה שבסופו של דבר לא תהיה ברירה אלא לאחד ביניהן, זאת חרף חוסר הרצון של מרבית האוכלוסייה בטאיוואן לאיחוד שכזה.

וואנג יו-צ'י, השר ליחסין טייוואן-סין בטייוואן, לוחץ את ידו של זאנג זיז'ון, השר לענייני יחסין סין-טייוואן בסיןצילום: AFP

השר הסיני ועמיתיו הטאיוואנים צפויים לשוחח על הורדה נוספת במיסי הייבוא ועל בניית משרדים דמויי קונסוליה בשתי המדינות כדי לשפר את השירותים לאנשי העסקים והתיירים משתי המדינות. טאיוואן הכריזה כי לא תצא בהכרזות או הודעות לעיתונות במהלך הביקור ובסין אמרו שהביקור הוא הזדמנות עבור השר להכיר את האי טוב יותר.

פרשנים סבורים שזאנג ישמור על פרופיל נמוך במהלך הביקור, במסגרתו הוא צפוי להיפגש גם עם סטודנטים, אנשים בעלי הכנסה נמוכה ועם אנשי אופוזיציה המתנגדים לקשרים עם סין. האופוזיציה בטייוואן הודיעה כי לא תארגן הפגנות מחאה נגד זאנג במהלך הביקור, אבל קבוצות אחרות הודיעו כי דווקא כן יפגינו. הגל הראשון של ההפגנות קיבל כאמור את פניו של זאנג בשדה התעופה, במהלכן אף נפצע אחד המפגינים בעקבות עימות עם שוטרים.

ב-2008, בייג'ין זנחה את האיומים הצבאיים שלה כלפי טאיוואן כדי לחתום על הסכמים כלכליים עם טאיוואן, שמצידה מחפשת אחר משקיעים חיצוניים. דיאלוג בין השתיים נפתח באותה שנה כשנשיא טאיוואן, מה יינג-ז'או, הסכים להעלם מהמתח הטריטוריאלי כדי לשפר באמצעות ההסכמים את כלכלת טאיוואן.

סטודנטים מפגינים מחוץ לשדה התעופה בטייוואן שם נחת זאנג זיז'ון, השר הסיניצילום: AP

הצדדים חתמו על 21 הסכמי סחר ותיירות הדדית. בשנה שעברה, הסחר בין המדינות הגיע לכדי 124.4 מיליארד דולר ובטאיוואן ביקרו כשלושה מיליון תיירים סינים, שפעם כניסתם לאי לא היתה אפשרית.

במארס השנה, הפגינו אלפי טייוואנים נגד ההסכמים עם סין, שלדבריהם יגבירו את השפעתה הכלכלית של בייג'ין. המפגינים אף השתלטו על הפרלמנט בטאיפיי בדרישה לעצור את הסחר ההדדי. המחאה, שנמשכה 24 יום, נקראה "תנועת החרציות" ומשכה אליה אלפים. "זאנג רוצה להראות לעולם שטאיוואן וסין מתקרבות למרות תנועת החרציות", מסביר לאונרד צ'ו, פרופסור אמריטוס ללימודי סין מהאוניברסיטה הלאומית בצ'נג'י טאיוואן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ