רויטרס

עשרות אלפי מפגינים למען דמוקרטיה צעדו היום (שלישי) ברחובות הונג קונג, רבים מהם קראו להתפטרות הנהגת האי האוטונומי למחצה. ההפגנות עשויות להתפתח לאתגר המשמעותי ביותר שמוצב בפני שליטת המפלגה הקומוניסטית הסינית באי זה יותר מעשור.

ראש המנהל האוטונומי של הונג קונג, לאונג צ'ון-יינג, אמר כי הממשלה תעשה "ככל שביכולתה" להתקדם לעבר זכות הצבעה לכל תושבי האי, והדגיש את הצורך ביציבות לאחר שיותר מ-800 אלף אזרחים הביעו תמיכתם בדמוקרטיה מלאה במשאל עם לא רשמי.

המתיחות ברחובות הונג קונג עלתה במהירות כשפעילים למען דמוקרטיה שרפו עותק של "הספר הלבן" שפרסמה הממשלה בבייג'ין בחודש שעבר ואשר מדגיש מחדש את השליטה של ממשלת סין על הקולוניה הבריטית לשעבר. כמו כן הועלו באש תמונות של לאונג.

מפגינים למען הדמוקרטיה בהונג קונגצילום: AP

האבטחה ברחובות הונג קונג היום היתה הדוקה, כאשר תמונות אוויר הראו כי הרחובות מלאים מפגינים. "אני חושב שרצון העם היה ברור בהצבעה, והם לא ישתכנעו מההצעות לקבל את המעט שמוצע לנו בתקווה שעוד יבוא בעתיד", אמרה אנסון צ'אן, בכירה לשעבר בממשל בהונג קונג וממובילות המחאה.

מארגני העצרת השנתית למען הדמוקרטיה, שנערכת ביום השנה להעברת השלטון באי מבריטניה לסין, צפו כי מספר המפגינים יהיה הגבוה ביותר מאז 2003, כשחצי מיליון בני אדם יצאו לרחובות במחאה על הצעות חוק נגד חתרנות פוליטית, שבוטלו מאוחר יותר.

גל של חוסר שביעות רצון עובר על העיר שבה 7.2 מיליון תושבים, ואשר מתגאה זה זמן רב במעמדה כמובלעת של יוזמה חופשית, חופש דיבור ובתי דין עצמאיים, על אף קרבתה לסין. העימות הנוכחי הוא בשאלה כיצד לבחור את ראש הממשל האוטונומי של הונג קונג. אך מתחת לפני השטח רוחשת תרעומת שמבטאים רבים, האומרים שהמכונה הפוליטית פועלת נגדם.

סימנים לחוסר שביעות רצון צצים בכל מקום. מטרתו המקורית של משאל העם, שנערך על ידי תנועה מקומית בשם Occupy Central with Love and Peace וארגון לעריכת סקרים הקשור לאוניברסיטה, היתה לאסוף 100,000 חתימות. בעשרת ימי משאל העם, הצביעו יותר מ–800,000 בני אדם. תלמידי בתי ספר תיכוניים וסטודנטים באוניברסיטאות היו בין התומכים הנלהבים ביותר, ורבים מהם איישו דוכנים שהוצבו ברחובות ושכנעו את הוריהם ואחיהם להצביע.

סקרי דעת קהל מראים עלייה משמעותית בחוסר שביעות הרצון מהמצב בהונג קונג. סקר שנערך בדצמבר הראה כי 52% מהתושבים אינם מרוצים. הניכור גבוה במיוחד בקרב הצעירים - 82% מבני 21–29 אמרו שאינם מרוצים, ו–65% מתוכם אמרו שהם לא מרוצים-עד מאוד לא מרוצים מהחיים בעיר. "הם יותר רגישים לחלוקת העושר", אומר ג'וזף וונג וינג־פינג, עובד ציבור בכיר לשעבר המתנגד למה שהוא מכנה "כניעותם" של מנהיגי העיר לבייג'ין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ