511 עצורים בהפגנה הקוראת לדמוקרטיה מלאה בהונג קונג

העצורים, רובם סטודנטים, חברים בתנועת "לכבוש את סנטל", מבקשים כי האזרחים יבחרו בעצמם את מנהיג העיר שבשליטת סין

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

משטרת הונג קונג עצרה היום (רביעי) יותר מ-500 בני אדם, שסירבו לעזוב את המרכז הפיננסי בעיר, יום אחרי שעשרות אלפים צעדו שם בקריאה לדמוקרטיה, ולשחרור מהתערבות סין בחייהם הפוליטיים והכלכליים.

בצעדה אתמול, לציון יום השנה ה-17 להעברת השליטה בהונג קונג מבריטניה לידי סין, קראו רבים להתפטרות הנהגת האי האוטונומי למחצה. המחאות עשויות להתפתח לאתגר המשמעותי ביותר שמוצב בפני שליטת המפלגה הקומוניסטית הסינית באי זה יותר מעשור.

ראש המינהל האוטונומי של הונג קונג, לאונג צ'ון-יינג, אמר כי הממשלה תעשה "כל שביכולתה" להתקדם לעבר זכות הצבעה לכל תושבי האי, והדגיש את הצורך ביציבות לאחר שיותר מ-800 אלף אזרחים הביעו תמיכתם בדמוקרטיה מלאה במשאל עם לא רשמי.

מהמשטרה נמסר ש-511 בני אדם נעצרו בשל התכנסות בלתי חוקית, ומשום שמנעו מהמשטרה לבצע את עבודתה. לאחר שהדיאלוג עם המוחים נכשל, המשטרה פינתה אותם בכוח. חלקם שיתפו פעולה, בעוד אחרים נשכבו על הקרקע וסירבו להתפנות. הם התחייבו להתפנות עד שמונה בבוקר, שעת העומס של הרחוב, אך המשטרה החלה לפנותם בכוח כבר בשלוש לפנות בוקר.

פינוי המוחים בהונג קונג, היוםצילום: REUTERS

רוב העצורים הם סטודנטים וצעירים, תומכי תנועת "לכבוש את סנטרל", שארגנה את משאל העם ואת הצעדה אתמול, בה השתתפו מעל 100 אלף אנשים. הם קוראים לבחירה חופשית למנהיג הונג קונג, שכיום נבחר על ידי ועידה שבה 1,200 חברים שממונים על ידי נאמני המפלגה הקומוניסטית הסינית. הממשלה הסינית הבטיחה אמנם להרשות את בחירת "המנהל הבכיר" בבחירות עממיות החל ב–2017, אך יש סימנים שהיא תשמור לעצמה את הזכות לפסול מועמדים שאינם נאמנים לסין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ