סיבוב פרסה ראשון בעולם: אוסטרליה ביטלה את המס על גזי חממה

ממשלתו של טוני אבוט טענה כי המס על המזהמות הגדולות הביא לעלייה במחירי החשמל, אך באופוזיציה מתריעים: "זהו צעד אחורה"

ניו יורק טיימס וד־פ־א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים24
ניו יורק טיימס וד־פ־א

ממשלת ביטלה היום (חמישי) חוקים , וקיימה בכך את אחת מהבטחות הבחירות של ראש הממשלה טוני אבוט. הסנאט הצביע ברוב של 39 מול 32 חברים נגד חוק הפחמן, לאחר שממשלתו השמרנית של אבוט הצליחה להשיג את תמיכתם של כמה סנאטורים עצמאיים. מוקדם יותר השבוע הצביע בית הנבחרים בעד דחיית המהלך, שהיה מוקד מרכזי למחלוקת בפוליטיקה האוסטרלית.

התוכנית, שנועדה למסות את היצרניות הגדולות ביותר של הגזים המזהמים, אושרה ב–2012 על ידי ממשלת הלייבור בראשותה של ג'וליה גילארד. היא קבעה כי 348 המזהמות הגדולות ביותר ישלמו 23 דולר אוסטרלי (21.50 דולר אמריקאי) על כל טון של פחמן דו־חמצני. החודש עלה המחיר ל–25 דולר אוסטרלי.

אבוט, שנכנס לתפקיד בשנה שעברה, הפך את ביטול המס להבטחה המרכזית בקמפיין הבחירות שלו, ואמר כי מהלך כזה יביא להפחתת מחירי החשמל ויעודד צמיחה כלכלית. לאחר ההצבעה היום אמר כי המס היה "לא מועיל והרסני, פגע בעבודות, הגדיל את הוצאות המחייה של משפחות ולא סייע למעשה לסביבה". לדבריו, ביטול המס יחסוך לכל משק בית כ–550 דולר בשנה בחשבונות חשמל וגז, במדינה המסתמכת בעיקר על אנרגיה מבוססת פחם.

עשן מיתמר מעל מפעלי פלדה דרומית לסידניצילום: AP

אך חברי מפלגת הלייבור והמפלגה הירוקה אמרו כי המהלך יפגע בניסיונותיה של אוסטרליה להתמודד עם שינויי האקלים. "ההיסטוריה תשפוט את טוני אבוט בחומרה על סירובו להאמין כי נדרשת פעולה מול שינויי האקלים", אמר ביל שורטן, מנהיג האופוזיציה. "זה יום מזעזע עבור אוסטרליה כשממשלתה, במקום להוביל אותה לעמוד בפני האתגרים שעמם מתמודד העולם, נחושה לדבוק בעבר", הוסיפה מנהיגת הירוקים, הסנאטורית כריסטין מילן, לפני ההצבעה.

הזיהום באוסטרליה הוא החמור ביותר ביחס למספר התושבים מבין מדינות העולם המפותח, ונטישת תוכנית המס מעמידה בספק את יכולתה של המדינה לעמוד ביעדי הפחתת פליטת גזי החממה שאליהם התחייבה. לפי היעדים, עד 2020 20% מהחשמל שלה אמור להתבסס על אנרגיה מתחדשת, ופליטת הגזים המזהמים תופחת ב–5% ביחס לשיעורם בשנת 2000. אבוט אמר כי הוא מתכנן להחליף את המיסוי בהקמת קרן של 2.55 מיליארד דולר מכספי משלמי המסים, שתתגמל תעשיות שיפחיתו את פליטת גזי החממה ויעברו לאנרגיה נקייה יותר.

אך צוות החשיבה של המכון לאקלים באוסטרליה הצהיר כי הצעד מותיר את אוסטרליה "ללא מדיניות אקלים אמינה". בהצהרת המכון נמסר כי "אנו נותרים עם תוכנית חלופית אפשרית הנחה על שלוש רגליים לא יציבות — קרן ממשלתית הנתונה למאבקים תקציביים שנתיים, מגבלות לא בטוחות ולא כובלות על גובה פליטת הגזים המזהמים של חלק מהחברות, ויעד מעבר לאנרגיה מתחדשת המצוי תחת מתקפה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ