ראשת ממשלת תאילנד המודחת תורשה לצאת מהמדינה

חודשיים אחרי ההפיכה, הודיע הצבא כי יינגלוק צ'ינאווט תוכל לנסוע לאירופה ולשוב לתאילנד. מאות פעילים ופוליטיקאים אינם מורשים לצאת מהמדינה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

שליטה הצבאיים של תאילנד הודיעו כי יאפשרו לראשת הממשלה המודחת, יינגלוק צ'ינאווט, לצאת מהמדינה ולנסוע אל אירופה, שם היא צפויה להשתתף באירועי יום הולדתו של אחיה תקסין, גם הוא ראש ממשלה לשעבר. דובר של הצבא אמר כי יינגלוק, שהודחה מתפקידה בעקבות פסיקת בית משפט ימים לפני שהצבא השתלט על השלטון במאי, תוכל לצאת מהמדינה בתנאי שלא תעסוק בפוליטיקה, ותורשה לשוב אליה עם סיום נסיעתה.

הצבא עצר לזמן קצר את יינגלוק ומאות פוליטיקאים, פעילים, אקדמאים ועיתונאים נוספים בעקבות ההפיכה הצבאית ב-22 במאי. כמה מהם עדיין נתונים במעצר תחת המשטר הצבאי. מפקדי הצבא טענו כי השתלטו על השלטון על מנת להשיב את הסדר למדינה, לאחר חודשים של מחאות נגד הממשלה שהידרדרו לא פעם לאלימות. המועצה הלאומית לשלום ולסדר של הצבא אסרה מאז על מאות פעילים ופוליטיקאים לעזוב את המדינה, ופיזרה את המחאה נגד ההפיכה.

"יינגלוק לא עשתה דבר שמפר את הצווים שלנו, כך שנסיעתה הפרטית לאירופה אושרה", אמר דובר הצבא, הקולונל ווינתאי סובארי. "היא אינה מבוקשת. מובן שנתיר לה לחזור למדינה. למה שלא נעשה כך?", הוסיף. מפקד הצבא באזור הכולל את הבירה בנגקוק אמר כי יינגלוק צפויה להשתתף בצרפת במסיבת יום הולדתו ה-65 של אחיה תאקסין צ'ינוואט, שהודח בהפיכה צבאית ב-2006. הוא חי בגלות מרצון מאז 2008, כדי להימנע מהעמדתו לדין בגין שחיתות בתאילנד.

יינגלוק צ'ינאווטצילום: Reuters

הדחת הממשלה היתה האחרונה בסדרת מאבקי שלטון בעשור האחרון בין תומכיו של תקסין, שזכה לאהדה בקרב עניי תאילנד לאחר שסיפק הטבות סוציאליות לאזורים העניים בצפון המדינה, לבין תומכי הממסד הצבאי-מלוכני. שישה חודשים לפני ההפיכה, החלו בתאילנד הפגנות ענק שנועדו להדיח את יינגלוק, שנבחרה ב-2011. המפגינים טענו כי אחיה ממשיך להכתיב את מהלכי הממשלה ודרשו לסלק את השפעתו מהפוליטיקה. לפחות 30 בני אדם נהרגו באלימות בחודשי המהומות, והכלכלה נפגעה קשה.

לבקשת הצבא, משרד החוץ שלל את דרכוניהם של לפחות שישה אזרחים, בהם שניים ממנהיגי תנועת המחאה נגד ההפיכה, שנמלטו מהמדינה. נגד יינגלוק, בת 47, מתנהלת חקירה הנוגעת לתוכנית פופוליסטית של ממשלתה, שהציעה לחקלאים מחירים גבוהים עבור אורז, וגרמה להפסדים כלכליים משמעותיים למדינה. הצבא עורך בדיקות של מחסני אורז ברחבי המדינה כדי להעריך את היקף השחיתות הקשור לתוכנית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ