בעולם דורשים תשובות מרוסיה לאחר הפלת המטוס המלזי‬

אובמה אמר כי לפי הערכות המטוס נורה על ידי טיל קרקע-אוויר מאזור שבשליטת המורדים באוקראינה; מרבית מבין 298 נוסעי המטוס היו הולנדים

רויטרס וזוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס וזוהר בלומנקרנץ

מנהיגי העולם דורשים לפתוח בחקירה בינלאומית בעקבות הפלת מטוס "מלזיה איירליינס" שנשא 298 אנשים מעל מזרח אוקראינה, בעוד קייב ומוסקבה מאשימות זו את זו באחריות לאסון. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר כי וושינגטון מאמינה שהמטוס הופל על ידי טיל קרקע-אוויר, שנורה מאזור באוקראינה שבשליטת הבדלנים הפרו-רוסים. במקביל דווח כי צוותי החילוץ במקום איתרו את הקופסה השחורה השנייה של המטוס, יממה לאחר שהמורדים הכריזו כי מצאו את הראשונה.

מבלי להאשים ישירות את רוסיה, אובמה דרש ממנה להפסיק לחמש את המורדים במזרח אוקראינה והזהיר כי ארה"ב מוכנה להחמיר את הסנקציות המוטלות עליה. הוא הגדיר את אובדן החיים בהתרסקות כ"שערוריה במימדים שלא ניתן לתאר" ו"טרגדיה עולמית" והבטיח לחקור מה הביא למותם של "גברים, נשים, ילדים ותינוקות שלא היה להם שום קשר למשבר" באזור. "אנו הולכים לוודא שהאמת תצא לאור", אמר אובמה, בהתייחסו למידע הסותר שכבר סובב את התרסקות המטוס. "אין לנו זמן לתעמולה, אין לנו זמן למשחקים", אמר.

חלקי המטוס בזירת ההתרסקות, היוםצילום: AFP

אין כל ניצולים מההתרסקות שאירעה אתמול (חמישי), שהותירה הריסות וחלקי גופות מפוזרים על פני קילומטרים בשטח בשליטת המורדים. האסון עשוי להתברר כנקודת מפנה בלחץ הבינלאומי לפתרון המשבר באוקראינה, שגרם למותם של מאות בני אדם בחודשים האחרונים. הבדלנים הפרו-רוסים הודיעו היום שיאפשרו גישה בטוחה למומחים בינלאומיים לאזור האסון.

הטיסה, שהמריאה מאמסטרדם לקואלה לומפור, התרסקה כ-40 קילומטר מהגבול עם רוסיה ליד בירת המחוז דונייצק, אזור הנחשב למעוז של המורדים הנלחמים בכוחות ממשלת אוקראינה. מנהיגי המורדים שהכריזו על הקמת "הרפובליקה העממית של דונייצק" הכחישו כל מעורבות באסון, ואמרו כי מטוס של חיל האוויר האוקראיני הפיל את הטיסה המלזית האזרחית. אולם בקייב האשימו כי המורדים, המקבלים סיוע מרוסיה, הפילו את המטוס באמצעות טיל ארוך טווח מסוג SA-11 מהעידן הסובייטי.

הסריקות סמוך לאתר התרסקות המטוס, היוםצילום: AP

האבדה הקשה ביותר בהתרסקות טיסה MH17 נגרמה להולנד, ש-173 מנוסעי המטוס היו אזרחיה. עוד היו על הטיסה 44 מלזים - בהם 15 אנשי הצוות, 27 אוסטרלים, 12 אינדונזים ותשעה בריטים, וכן אזרחים מגרמניה, בלגיה, הפיליפינים, קנדה וניו זילנד. עדיין לא ידוע מה מוצאם של 20 מהנוסעים. בין ההרוגים גם שלושה תינוקות. כמה מהנוסעים היו בדרכם לוועידת איידס בינלאומית במלבורן, בהם יופ לנג, מומחה הולנדי משפיע.

שר התחבורה של מלזיה, ליו טיונג לאי, אמר היום שהמטוס לא לקח כל סיכון בכך שנסע מעל שטחה האווירי של אוקראינה, והדגיש כי הנתיב אושר לטיסה על ידי ארגון התעופה האזרחית של האו"ם, ומשמש חברות בינלאומיות רבות. "בשעות שלפני התאונה, מספר מטוסי נוסעים של חברות שונות השתמשו באותו נתיב", אמר. כמה חברות תעופה בינלאומיות, בהן קוואנטס האוסטרלית ושתי החברות הגדולות בדרום קוריאה, שינו את המסלול של טיסות העוברות בשטחה האווירי של אוקראינה לפני חודשים בשל המשבר.

חברת התעופה מנסה לארגן גישה בטוחה לאתר האסון עבור משפחות ההרוגים, כך אמרה דוברת נמל התעופה של אמסטרדם. "הקרובים, כמה מאות מהם, נמצאים כעת בבית מלון בנמל סכיפהול", אמרה. אתמול מסר ראש האגף האירופי של חברת מלזיה איירליינס כי מטוס יביא את המשפחות אל בירת אוקראינה, קייב.

כתבים של סוכנות הידיעות רויטרס דיווחו כי ראו הריסות בוערות וחרוכות מהמטוס שעל חלקן סמלה האדום והכחול של חברת מלזיה איירליינס, ועשרות גופות בשדות שליד הכפר הרבובה. עובד חירום אמר כי לפחות מאה גופות נמצאו עד כה, וכי ההריסות פוזרו על פני 15 קילומטר.

"אף על פי שאין לנו עדיין את כל העובדות, אנו יודעים כי התאונה אירעה בהקשר של המשבר באוקראינה, שמואץ על ידי התמיכה הרוסים בבדלנים, בין היתר באמצעות חימוש, ציוד ואימון", אמר בהצהרה דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט.

סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, אמר כי נראה שהפלת המטוס לא היתה תאונה, וכי הוא "התפוצץ בשמים". ראש ממשלת אוסטרליה, טוני אבוט, הפנה אצבע מאשימה אל מוסקבה, שלדבריו צריכה לענות לשאלות על "המורדים הנתמכים על ידי הרוסים" שלדבריו עומדים מאחורי האסון.

אזרחים מתייחדים עם זכר הנספים ליד שגרירות הולנד באוקראינה, אמשצילום: REUTERS

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כינה את ההתרסקות "טרגדיה" ואמר כי קייב אחראית לה משום שחידשה את המתקפה נגד המורדים לפני כשבועיים לאחר הפסקת האש.

שרת החוץ של ארה"ב לשעבר, הילרי קלינטון, התבטאה בחריפות בראיון בטלוויזיה, ואמרה כי ישנן עדויות חזקות לכך שמיליציות הנתמכות על ידי רוסיה אשמות, וכי יש צורך בפעולה על מנת "להבהיר לפוטין שהוא הלך רחוק מידי ושאנחנו לא הולכים להשקיף מהצד בשקט". קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה כי מוקדם מדי להחליט על הטלת סנקציו נוספות נגד רוסיה. "האירועים התרחשו לפני פחות מ-24 שעות וברגע הזה אנחנו צריכים חקירה עצמאית. כך שמוקדם עדיין להסיק מסקנות לפני שיש לנו גישה לשיירי המטוס", אמרה.

אובדן המטוס הוא המכה הקשה השנייה לחברת מלזיה איירליינס השנה, לאחר היעלמותה המסתורית של טיסה MH370 במארס, שעקבותיה אבדו בדרך מקואלה לומפור לבייג'ין. במלזיה התקשו להאמין שאסון תעופה נוסף היכה במדינה כל כך מהר. "אם יתברר שהמטוס אכן נורה, נעמוד על כך שהאחראיים יועמדו במהרה לצדק", אמר ראש ממשלת מלזיה, נג,יב רזאק, במסיבת עיתונאים. "זהו יום טראגי עבור מלזיה, בשנה שכבר היתה שנה טראגית", אמר.

מנהל רשות התעופה האזרחית לשעבר, עו"ד אבנר (נרי) ירקוני, אמר ל"הארץ" כי "אין קשר בין אובדן המטוס המלזי הקודם, לבין זה הנוכחי. כאן מדובר, כפי הנראה, בשיגור טיל קרקע אוויר. שיגור של טיל כזה הוא מעשה מתוכנן ומכוון". בהתייחסו למציאת הקופסא השחורה של המטוס, המשיך ואמר ירקוני כי "השאלה שצריכה להישאל היא מדוע הופל דווקא המטוס הזה? האם מדובר בסתם צירוף מקרים איליו נקלע המטוס למקום או שמא התכוונו להפיל מטוס אחר וטעו בזיהוי? טילי קרקע אוויר מהסוג הזה אינם נפלטים", הוסיף.

לדבריו "המטוס טס בנתיב טיסה אזרחי רגיל, על פי תוכנית הטיסה שלו, עובדה המחזקת עוד יותר את חומרת המעשה. מטוסים ישראליים עלולים לחלוף גם כן בשמי אוקראינה. אני מניח שמערכת הבקרה האירופית מודעת לבעייתיות השוררת במקום כרגע ותקבע נתיבים בטוחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ