אחרי שנה של חוסר הסכמה, שתי המפלגות היריבות בקמבודיה הגיעו להסכם

על פי הפשרה תתקיים רפורמה בכמה מוסדות, סגן נשיא המועצה הלאומית יהיה מהאופוזיציה ותאריך הבחירות הבאות ישתנה בהתאם להסכם עתידי

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

הקיפאון המדיני בן השנה בקמבודיה הגיע היום (שלישי) לסיומו, לאחר שראש הממשלה הון סן הסכים לערוך רפורמות פוליטיות ומן הצד השני ראש האופוזיצהי סאם ריינסי הסכים להפסיק את החרם של מפלגתו על הפרלמנט.

הון סן, העומד בראש "מפלגת העם הקמבודי" (68 מושבים), ויריבו סאם ריינסי, מנהיג "מפלגת ההצלה הלאומית של קמבודיה" (55 מושבים), ועמיתים נוספים נפגשו בשבוע האחרון לסבב השיחות השלישי מאז שמחוקקים באופוזיציה החלו להחרים את ישיבות הפרלמנט אחרי הבחירות הכלליות ביולי האחרון, בטענה כי התוצאות זויפו ובדרישה לקיימן מחדש.

"זו היתה הצלחה, עכשיו אתם מוזמנים למחוא כפיים", אמר הון סן, שחייך בעודו צועד אל חדר הישיבות. "אין לנו ברירה, אלא לסיים את המשבר הפוליטי הזה", אמר ריינסי לכתבים. בהודעה משותפת שהוציאו שתי המפלגות נכתב כי הסכימו לעבוד יחד כדי לפתור את הנושאים החשובים ולערוך רפורמות בכמה מוסדות ממשלתיים. עוד הסכימו "לחזק מוסדות עצמאיים, שיכולים לשרת את טובת האומה והעם ולעודד דמוקרטיה פלורליסטית".

ראש ממשלת קמבודיה הון סן ומנהיג האופוזיציה סאם ריינסי לוחצים ידיים אחרי שהגיעו להסכמהצילום: AP

השניים גם הסכימו שנשיא המועצה הלאומית וסגנו השני יהיו ממפלגת השלטון, ואילו סגנו הראשון יהיה מן האופוזיציה. כמו כן, כל מפלגה תקבל חמישה מושבים בוועדות המכילות עשרה מחוקקים ותאריך הבחירות הבאות יוקדם, אבל לא ציינו מתי. כמחווה של רצון טוב כמה שעות לפני השיחות, שוחררו שבעה חברי פרלמנט מהאופוזיציה ופעיל פוליטי נוסף, שנעצרו בשבוע שעבר בגין התקוממות אלימה.

הון סן נמצא בשלטון זה שלושה עשורים, וחרף העובדה שבאופן רשמי קמבודיה היא דמוקרטית, הממשלה שלו היא אוטוריטרית וידועה בשיטות ההפחדה שלה כלפי יריבים. התוצאות הגבוהות שהסקרים הראו עבור ריינסי היוו את האתגר הגדול ביותר שהון סן נאלץ להתמודד איתו זה שנים.

חבר פרלמנט ממפלגת האופוזיציה עם שחרורו מהכלא היום. מחווה של רצון טוב מצד מפלגת השלטוןצילום: AFP

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ