החוקה הזמנית בתאילנד מעניקה סמכויות גורפות לחונטה הצבאית

מלבד הענקת תוקף חוקי להפיכה הצבאית, החוקה מעניקה לצבא עליונות בסוגיות פוליטיות ותאפשר למפקדו לכהן כראש ממשלה זמני

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי

החוקה החדשה והזמנית של מאפשרת למפקד הצבא המנהיג את החונטה הצבאית השלטת לכהן כראש ממשלה זמני, ומעניקה לשלטון הצבאי סמכויות גורפות עד , כך הודיע היום (רביעי) קצין בכיר בבנגקוק. המסמך שאושר אתמול על ידי המלך ראמה התשיעי אמור להוות צעד ראשון לקראת השבת הדמוקרטיה לתאילנד, חודשיים לאחר ההפיכה הצבאית. אולם החונטה הצבאית תמשיך לאחוז בסמכויות נרחבות גם אחרי שיקומו ממשלה זמנית ופרלמנט זמני בספטמבר.

צבא תאילנד השלים את ב–22 במאי, לאחר חודשים של הפגנות נגד ממשלתה של יינגלוק שינאווטרה ומחלוקות פוליטיות ששיתקו את השלטון. ההפיכה היתה הפרק האחרון במאבק כוחות מתמשך, בו ניצבים מצד אחד תומכיו של ראש הממשלה לשעבר החי בגלות תקסין שינאווטרה, אחיה של יינגלוק, ומצד שני הממסד המלוכני הנתמך על ידי מערכת המשפט.

החוקה קובעת שורה של רפורמות פוליטיות לשנה הקרובה, ובעיני רבים היא נועדה לרסן את השפעת מקורביו של שינאווטרה. המתווה החוקתי החדש בן 48 הסעיפים אפשר לצבא לשלוט במקביל לאסיפה הלאומית החדשה, שתמונה על ידי המלך בעצתו של הצבא. רבים מבין הפוליטיקאים הוותיקים לא יוכלו לכהן באסיפה, לפי סעיף האוסר למנות "כל אדם שהחזיק בעמדה במפלגה כלשהי בשלוש השנים האחרונות".

מפקד הצבא הגנרל פראיות צ'אן-אוצ'ה מקבל את החוקה הזמנית ממלך תאילנד ראמה התשיעי, לאחר שזה אישר את הנוסח צילום: AFP

המתווה גם קובע גם את התהליך שעל פיו תחובר הטיוטה לחוקה הקבועה החדשה וכיצד זו תאומץ. אף על פי שמתווה הביניים אמור לסלול את הדרך לשלטון אזרחי, הוא מעניק לחונטה הצבאית, ששמה הרשמי הוא "המועצה הלאומית לשלום ולסדר" (NCPO), סמכות עליונה בעניינים פוליטיים. הוא גם מעניק תוקף חוקי לכל הפעולות שנקטה החונטה מאז ההפיכה, כמו גם להפיכה עצמה.

ויסאנו קראה־נגאם, היועץ המשפטי של החונטה הצבאית, אמר שהצבא יטפל אך ורק בסוגיות ביטחון ובשמירה על השקט, אם כי החוקה הזמנית מאפשרת לו בבירור לומר את המילה האחרונה בכל הסוגיות החשובות. "במתווה החוקתי אין שום תנאים המעניקים ל–NCPO סמכות להדיח את הממשלה או את ראש הממשלה, כפי שאנשים טוענים", ציין ויסאנו בפני כתבים. "ה–NCPO יתקיים רק כדי לחלוק בעול המוטל על הממשלה בענייני ביטחון והשמירה על השקט, לפיכך הממשלה תוכל לנהל את המדינה בלא הסחות דעת בשל בעיות אחרות שעלולות להתעורר".

לדברי סגן מפקד הצבא, הגנרל פייבון קומצ'איה, על פי התקנות החדשות יוכל הגנרל פראיות צ'אן-אוצ'ה, מפקד הצבא העומד בראש החונטה הצבאית, לשמש ראש ממשלה זמני. "אישית, אינני רואה שלגנרל פראיות חסרים הכישורים הדרושים. בכל התקופה הזאת הוא כבר משמש ראש ממשלה בפועל", אמר פייבון. "בחודשים האחרונים מילא הגנרל פראיות את התפקיד ביסודיות, עמד בראש כל הישיבות והוא מנהל את כל משרדי הממשלה בצורה חלקה". ויסאנו מסר שאף על פי שהחוקה מאפשרת לפראיות להתמנות לראש הממשלה, הפרלמנט הוא שיבחר את ראש הממשלה הזמני. החונאה אמרה בעבר כי הממשלה הזמנית תפעל עד לבחירות הכלליות באוקטובר.

סעיף 44 במתווה החדש מעניק לפראיות, בהיותו ראש החונטה, את הסמכות "להורות, להשהות או לעשות כל פעולה שתיראה לו דרושה לטובת הרפורמות, האחדות והפיוס של הציבור במדינה, או למנוע, להשהות או לדכא כל פעולה שיש בה כדי להרוס את השקט ואת הסדר, את הביטחון הלאומי והמונרכיה, את כלכלת המדינה או את המשילות, ללא התחשבות אם פעולות אלו נעשות בתוך הממלכה או מחוצה לה".

סעיפי החוקה מעוררים דאגה בקרב המבקרים את הסמכויות העצומות הניתנות לראש החונטה הצבאית. "היא מעניקה לחונטה את הכוח לבצע פעילויות שעלולות לסתור או אף לחרוג מהסמכות שניתנה לה תחת החוקה הזאת", אמר אקצ'אי צ'אינובנטי, מרצה למשפטים באוניברסיטת סיאם בבנגקוק. "היא מצהירה בפירוש שמנהיג החונטה יכול לבצע כל פעילות, כמו מינוי עובדי ציבור, חקיקת כל חוק ואף הענשת אנשים בדרכים משפטיות", הוסיף.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ