15 הרוגים בעימותים במחוז הארמני הבדלני באזרבייג'אן

20 שנה אחרי שנחתם הסכם הפסקת אש בין המדינה האסלאמית למובלעת הארמנית נגורנו קרבאך, התחדשה הלחימה באזור בימים האחרונים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

העימותים הקשים ביותר זה שנים, סביב המובלעת הארמנית נגורנו קרבאך באזרבייג'אן, הביאה למותם של 15 חיילים בימים האחרונים. הרשויות באזרבייג'אן מסרו כי 12 מחייליהם נהרגו בארבעת הימים האחרונים, בעוד רשויות במובלעת הארמנית מסרו על מותם של שלושה חיילים. מארמניה נמסר כי נשיאי שתי המדינות צפויים להיוועד, בניסיון להרגיע את המצב.

נגורנו קרבאך היא מובלעת בשטחה של אזרבייג'ן, שהכריזה על עצמאותה ממנה כ"רפובליקה של נגורנו קרבאך", עם התפרקות ברית המועצות ב-1991. רוב תושביה הם ארמנים-נוצרים.

לפני 20 שנה סוכם על הפסקת אש באזור, לאחר 30 אלף מקרי מוות בשני הצדדים לאורך שש שנים. מאז מאשימים הצדדים זה את זה בהפרות של הפסקת האש.

מפת המובלעת הארמנית באזרבייג'ן

ניסיונות בינלאומיים להחיות את תהליך השלום שם הושהו לאחרונה, וגם אזרבייג'ן וגם ארמניה משתמשות ברטוריקה יותר ויותר צבאית בהתייחס לסכסוך.

מדי שנה מאות אנשים, בהם אזרחים רבים, מתים לאורך הגבול שבין נגורנו קרבאך לאזרבייג'ן כתוצאה מעימותים וירי צלפים, סיפרה שליחת בי-בי-סי לאזרבייג'ן.

ראש ממשלת ארמניה, הוביק אברהמיאן, הודיע אתמול (שבת) שנשיא ארמניה, סרז' סרקזיאן, יפגוש את מקבילו האזרבייג'אני, אילהאם אלייב, בעיר החוף הרוסית סוצ'י בסוף השבוע.

נשיא אזרבייג'אן, אילהאם אלייבצילום: AP

משרד החוץ של רוסיה, שתיווכה בהפסקת האש ב-1994, פרסם הצהרה לפיה הם רואים את אירועי הימי האחרונים "כהפרה בוטה של הסכם הפסקת האש". "כל הסלמה נוספת", נמסר מהמשרד, "היא בלתי מתקבלת".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ