קמפיין אופנה מתאר את האונס הקבוצתי באוטובוס בהודו

הצלם טען כי הצילומים לא מתארים את האירוע בדלהי, אך ההודים לא השתכנעו. "חזירים חסרי רגש", "תורידו את התמונות", הן רק דוגמאות אחדות לתגובות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פחות משנתיים אחרי האונס הקבוצתי שהרעיד את הודו, הוציא אלפי בני אדם לרחובות והפנה זרקור בינלאומי למגפת האלימות נגד נשים בהודו, ונראה שיש מי שחושב שכבר אפשר להשתמש באירוע שנחקק בזיכרון הלאומי לצרכי אמנות ופרסום עצמי. השבוע, תמונות מקמפיין אמנותי המציג אונס קבוצתי של נערה באוטובוס התפשטו כאש בשדה קוצים בתקשורת המקומית והעולמית, וגרמו להודים רבים לפנות לרשתות חברתיות כדי להביע את זעמם על הייצוג הנונשלנטי של האירוע, ולדרוש צעדים משפטים נגד יוצר הקמפיין.

הקמפיין, "הפנייה הלא נכונה" (Wrong Turn), פורסם באתר של הצלם ראג שטייה, ומציג תמונות בהן נערה בבגדי מותגים נאבקת בגברים העטים עליה באוטובוס, מנסה להתרומם מהרצפה כשמעליה רוכן גבר במגפיים, ושני גברים תוקפים נערה על המושבים, כשעל פניה כאב ופחד. התגובות לא איחרו לבוא. "האם הרגע ראיתי קמפיין אופנה המבוסס על האונס הקבוצתי בדלהי? זה מבחיל. אני מקווה כי כל מי שמעורב בזה ימות מבושה. חזירים חסרי רגש", צייץ בטוויטר ל-640 אלף מעריציו הזמר הבוליוודי וישאל דאדלני. "אני מזועזע מחוסר הרגישות. היחס הטריוויאלי לאסונות האלה כואב. תורידו את התמונות", כתב פוראב קולהי, דוגמן ומנחה טלוויזיה. 

כמעט אי אפשר לראות את התמונות מהקמפיין ולא להיזכר בפרטים הקשים של מקרה האונס הקבוצתי שאירע ב-2012, כאשר סטודנטית וחברה עלו על אוטובוס ציבורי בניו דלהי, לאחר שחזרו מצפייה בסרט "חיי פיי". קבוצה של גברים שהיו באוטובוס, יחד עם הנהג, אנסו את הנערה והתעללו בה, ולאחר מכן השניים הושלכו לרחוב. הנערה מתה מפצעיה מאוחר יותר, והמקרה הצית גל של מחאה ברחבי המדינה. אשתקד, הודו חוקקה חוקים המחמירים עם אנסים, אך במדינה עדיין מתרחשים מקרים רבים של אונס קבוצתי.

"כל אדם שעיניו בראשו יבין כי מדובר בהאדרת אלימות. יש לנקוט בהליכים משפטיים בגלל שבמקרה זה, לא מדובר בחופש אמנותי", אמרה נירמלה סאמאנט, יושבת ראש המועצה הלאומית לנשים בראיון לאי-אף-פי השבוע. סאמאנט הוסיפה כי פנתה למפכ"ל משטרת מומבאי בבקשה לפתוח בחקירה בעקבות הצילומים.

לנוכח המחאה, הצלם טוען להגנתו כי הוא חשב לראשונה על הקונספט של הצילומים עוד לפני המקרה בניו דלהי. "הקונספט בצילומים הוא הבייבי שלי. אני שואף ליצור אמנות שתעורר תגובה בחברה", אמר שטייה בראיון לבאזפיד, והדגיש כי הקמפיין לא מסחרי אם כי אמנותי. "ברמה האישית, קיבלתי תגובות רבות, בפייסבוק ומחבריי. אני מרגיש סיפוק כי העבודה שלי הותירה רושם, ויכולתי להאיר אור על התופעה. אני לא שמח אך מסופק. המסר שניסיתי להעביר הועבר".

השחקן גיטין גואטי, אחד הדוגמנים בצילומים, צייץ כי התמונות לא נועדו להאדיר "מעשה לא נסבל כמו אונס", והתנצל בשמו ובשם הצלם. בראיון לטיימס אוף אינדיה, הצלם נקט בנימה יותר מסתייגת. "קיבלתי שיחות בעקבות הקמפיין, ואני לא יודע איך להגיב. הפוטושוט אינו מבוסס על מקרה האונס הקבוצתי בדלהי, הוא פשוט מתאר את מצב הנשים במדינה שלנו עכשיו. הורדתי את התמונות מהאתר שלי. אני צלם מקצועי ולא רוצה לקבל מכתבי נאצה", אמר שטייה.

אין זו הפעם הראשונה בה קמפיין אופנה נוקט בגישה אגבית לאלימות נגד נשים. כך, פרסומת של בית האופנה דולצ'ה וגבאנה המציגה אונס קבוצתי של דוגמנית על ידי גברים חסונים, שנאסרה להפצה בספרד, וקמפיין של מותג הנעליים ג'ימי צ'ו משנת 2006, המציג את המפיק האגדי קווינסי ג'ונס חופר קבר במדבר לדוגמנית חסרת הכרה בתא המטען, הם רק שתיים מהדוגמאות הרבות לתופעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ