ר"מ ניו זילנד מקדם משאל עם על החלפת הדגל ב-2015

ג'ון קי, שנבחר מחדש בסוף השבוע, אמר כי הוא מעוניין לקיים הצבעה על החלפת הדגל, המושפע מהיוניון ג'ק הבריטי, בסמל ייחודי לארצו

רויטרס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס וגרדיאן

ניו זילנד עשויה להצביע בשנה הקרובה במשאל עם על שינוי דגלה הלאומי, כך אמר היום (שני) ראש הממשלה ג'ון קי שנבחר בסוף השבוע לכהונה שלישית. קי יפעל לקדם את תוכנית משאל העם, שתאפשר לציבור להחליט אם להחליף את הדגל הנוכחי הכולל בפינתו את היוניון ג'ק, דגל הממלכה המאוחדת, כחלק מניסיונותיה של המדינה להדגיש את זהותה העצמאית מול הקשרים הקולוניאלים לבריטניה.

בראיון רדיו אמר קי שישאף להביא את הסוגייה להצבעה ב-2015, ולהציג למצביעים אפשרות חלופית לדגל הקיים. "אני כמובן תומך גדול בשינוי, אני חושב שישנם טיעונים חזקים רבים למען השינוי", אמר.

הדגל הנוכחי נמצא בשימוש מאז 1860 ואומץ רשמית ב-1902. הוא מכיל את דגל היוניון ג'ק בפינתו השמאלית העליונה, עם ארבעה כוכבים אדומים המסמלים את קבוצת הכוכבים הצלב הדרומי על רקע כחול. לעתים קרובות, מבלבלים בינה לבין דגל אוסטרליה הדומה.

דגל אוסטרליה (מימין) ודגל ניו זילנד (משמאל) במפעל לייצור דגלים סמוך לוולינגטוןצילום: אי־פי
דגל השרך המוכסף

בעבר אמר קי שיתמוך בדגל עליו יתנוססו ענפי שרך כסוף על רקע שחור. נבחרות ספורט שונות, כמו "אול בלאקס", נבחרת הרוגבי של ניו זילנד, כבר משתמשות בסמל, והוא מופיע על זנבות מטוסי חברת התעופה הלאומית "אייר ניו זילנד". קי טוען כי הוא מזוהה בקלות עם ניו זילנד, באותו האופן בו עלה המייפל נחשב לאייקון קנדי ייחודי.

תומכי הדגל הישן אומרים כי ניו זילנדים לחמו ומתו תחת הדגל המסורתי במשך דורות, והחלפתו תהווה חוסר כבוד לזכרם. סקר שנערך במארס קבע כי 52% מהמשיבים אינם רואים צורך באימוץ דגל חדש.

המפלגה השמרנית של קי הגדילה בבחירות את כוחה, וקיבלה כמעט מחצית מהקולות בניצחון חסר תקדים. קי תומך בשימור הקשרים עם המונרכיה הבריטית, על אף תמיכתו בדגל החדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ