קים ג'ונג און סובל מבעיה בריאותית ולא נראה בפומבי כשלושה שבועות

היעדרות מנהיג צפון קוריאה מכינוס האסיפה העממית וסרטונים שבהם נראה צולע הציתו גל שמועות על מצבו. ברקע: עלייתו במשקל וחיבתו לאלכוהול

רויטרס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
אי-פי

מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און, סובל מבעיה בריאותית וזו ככל הנראה הסיבה שבעטיה לא נראה בציבור במשך כשלושה שבועות. תחנת הטלוויזיה הממלכתית בפיונגיאנג פרסמה בסוף השבוע הודעה נדירה בנוגע למצבו הבריאותי של המנהיג, שבה נאמר כי קים סובל מ"מצב פיזי לא נוח". לא נמסרו פרטים נוספים.

קים, בן 31, המצולם חדשות לבקרים כחלק ממכונת התעמולה של המשטר הקומוניסטי המבודד, נראה לאחרונה ב-3 בספטמבר יחד עם רעייתו רי סול-ז'ו במופע בפיונגיאנג. היעדרותו מהמסכים ואי פרסום תמונות חדשות שלו הציתו גל שמועות בדבר מצבו הבריאותי. השמועות הגיעו לשיאן כשקים לא התייצב לכינוס האסיפה העממית העליונה - הגוף המחוקק של צפון קוריאה. בישיבה אושר מינויו של הואנג פיונג סו, הנתפס כאחד הקרובים ביותר לקים, לתפקיד סגן יו"ר המועצה הלאומית להגנה.

בחודשיים האחרונים נראה קים פעמיים כשהוא צולע באירועים פומביים: הפעם הראשונה – בסיור במפעל וביחידה צבאית, והשנייה – בכתבה דוקומנטרית ששודרה בטלוויזיה הממלכתית. בשני המקרים הוא לבש מכנסיים רחבים מאוד, ככל הנראה בניסיון להסתיר את הצליעה.

העיתון הדרום קוריאני "ג'ונגאנג דיילי" העלה את האפשרות שקים נפצע בפעילות ספורטיבית, שכן ידוע שהוא נוהג לרכוב על סוסים. לעומת זאת, סוכנות הידיעות יונהאפ ציטטה מקור "המעורה בענייני צפון קוריאה" שאמר כי למיטב ידיעתו קים סובל "משיגרון (דלקת פרקים כרונית), מהיפראוריצמיה (חומציות בשתן), היפרליפידמיה (שומן בדם), השמנת יתר, סוכרת ולחץ דם גבוה". לדבריו, אחת הסיבות להידרדרות במצבו הבריאותי של קים היא חיבתו לאוכל ולשתיית אלכוהול. דבריו של המקור הובאו על ידי הבי-בי-סי.

קים ז'ונג און בביקור במפעל - תמונה שפורסמה לפני כארבעה שבועותצילום: רויטרס

קים עלה במהירות במשקל מאז התמנה למנהיג צפון קוריאה אחרי מותו של אביו, קים ג'ונג איל, בדצמבר 2011. "כשמסתכלים על צורת ההליכה שלו, נראה שהוא סובל מדלקת מפרקים כרונית, דבר שנגרם מנטייה להשמנה ומסיבות גנטיות. הבעיה הזאת השפיעה גם על אחרים במשפחתו של קים. גם סבו קים איל סונג, אביו של קים ג'ונג איל ודודו קים ג'ונג נאם סבלו מכך", אומר מייקל מאדן, מומחה להנהגה הצפון קוריאנית.

למרות כל זאת, חשוב לציין כי אין זו הפעם הראשונה שמנהיג צפון קוריאה נעלם מהעין הציבורית לפרק זמן ממושך. במארס 2012 הוא נעדר למשך 21 יום, ביוני אותה שנה למשך 24 יום ובינואר 2013 נעדר למשך 18 יום.

כינוס האסיפה העממית העליונה, אתמול בצפון קוריאהצילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ