אי-פי
רויטרס

גופותיהם של עשרות מטיילים שנלכדו כתוצאה מהתפרצות הר הגעש היפני אונטאקה נמצאו הבוקר (ראשון). צוותי חילוץ והצלה הכוללים 500 חיילים ושוטרים הוזנקו אל ההר המעשן ודיווחו כי כ-30 מטיילים נמצאו בקרבת הפסגה ללא דופק וללא נשימה, אך טרם נקבע מותם באופן רשמי.

כ-250 מטיילים נוספים, בהם ילדים רבים, נלכדו על מדרונות הר הגעש, ורובם הצליחו לרדת ממנו בשלום ולמצוא מחסה. עשרות נפגעו משאיפת עשן. הר הגעש אונטאקה, שגובהו 3,067 מטרים, נמצא כ-200 קילומטרים ממערב לטוקיו ואתמול בצהריים החל לפלוט אפר וסלעים למרחק של קילומטרים. מדובר באתר תיירות פופולרי מאוד בסתיו בזכות השלכת היפהפיה באזור.

יפן היא אחת המדינות הפעילות ביותר מבחינה ססמית ולמרות זאת מאז 1991 לא אירעו התפרצויות גרמו למקרי מוות. ההתפרצות הקטלנית האחרונה היתה בהר אונזן שבדרום-מערב המדינה, אז נהרגו 43 בני אדם.

כלי התקשורת היפניים דיווחו נתונים סותרים על מספר הנעדרים כתוצאה מההתפרצות. סוכנויות הידיעות דיווחו כי מסוקים מסייעים בהורדת לכודים, וכי מאז שעות הבוקר הורדו לפחות שבעה מהם מגובה רב אל שיפולי ההר.

"קשה מאוד לדעת מה קורה על ההר כרגע והדברים יכולים להשתנות במהירות", אמר גורם ממשל רשמי בעיר נגאנו הסמוכה להר. חלק מהפצועים שהצליחו לרדת מההר בשלום סובלים משאיפת עשן ומעצמות שבורות.

"האפר כיסה הכל כל כך מהר, לא יכולנו לפתוח את הדלת", סיפר שואיצ'י מוקאיי, עובד באחת מבקתות הפארק הלאומי סמוך לפסגת ההר. "בתוך זמן קצר התמלאה הבקתה בלפחות 150 מטיילים. חלק מהילדים בכו אבל הרוב שמרו על איפוק. נשארנו שם עד שהודיעו לנו שבטוח לרדת".

גורמים בשירות המטאורולוגי של יפן אמרו כי מאז 10 בספמבר חלה עלייה במספר רעידות האדמה הקטנות באזור ההר, אך לדבריהם, הרעשים לא היו יכולים ללמד על התפרצות גדולה שקרבה ובאה. יפן עוקבת באופן קבוע אחר הפעילות הססמית בהרי הגעש שלה ולפי שעה לא ברור מדוע לא הועלתה רמת הכוננות ומדוע לא נמנעה עליית המטיילים אל ההר.

הר הגעש אונטאקה. ההתפרצות הקטלנית הראשונה מאז 1991 צילום: אי־פי
צוותי חילוץ מעל ההר צילום: אי־אף־פי
צוותי החילוץ בסביבת ההר. רעידות האדמה הקלות לא העידו על התפרצות קרבהצילום: אי־פי
צוותי החילוץ בסביבת ההר. רעידות האדמה הקלות לא העידו על התפרצות קרבהצילום: אי־פי
חילוץ הגופות מההר, הבוקרצילום: אי־פי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ