סוף עידן קרזאי: נשיא אפגניסטאן החדש גאני הושבע, יריבו מונה לסגנו

לאחר מגעים שנמשכו חודשים, נכנס לתפקיד יועצו לשעבר של הנשיא היוצא. הוא קרא לפלגים החמושים להצטרף לשיחות שלום ולחדול מפעולות אלימות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

באפגניסטאן הושבע היום (שני) הנשיא החדש אשרף גאני, לאחר עשר שנים שבהן כיהן בתפקיד חמיד קרזאי. גאני צפוי לעמוד בפני מבחן מכריע, כאשר בתקופת כהונתו ייסגו מרבית הכוחות הזרים מהמדינה. גאני הטכנוקרט היה בעבר בכיר בבנק העולמי ויעץ לנשיא היוצא קרזאי.

העברת השלטון לא היתה חלקה: הבחירות נערכו ו האחרונים אך ההסכם להקמת ממשלת האחדות נחתם רק לאחר , האשמות הדדיות וחודשים של מבוי סתום, בעקבות - הן גאני והן יריבו, עבדוללה עבדוללה, טענו לניצחון. פיצוץ בכביש בקרבת נמל התעופה של קאבול שגבה קורבנות אחדים, זמן קצר לפני השבעתו של גאני, הוא דוגמה לבעיות הצפויות לו. לדברי איש כוחות הביטחון האפגניים, במקום התפוצץ מחבל מתאבד.

הנשיא גאני בטקס ההשבעה בארמון הנשיאות בקאבול, היוםצילום: אי־אף־פי

הן באפגניסטאן והן מחוצה לה מקווים כי גאני ועבדוללה, שמונה למשנה לנשיא וקיבל סמכויות המקבילות לאלה של ראש ממשלה, יצליחו לגבור על היריבות האישית ביניהם. אך כבר עכשיו ניכרים סימני מתח בקואליציה הרעועה שתנהל את המדינה: מריבות סביב גודל הלשכות והשאלה אם עבדוללה יישא דברים בטקס ההשבעה הביאו לאיומים מצד מחנהו להחרים את הטקס, סיפר אחד מעוזריו. המחלוקות נפתרו בשיחות ארוכות לתוך הלילה, בהשתתפות שגריר ארה"ב במדינה. מיד לאחר השבעתו חתם גאני על צו המכונן את תפקיד המשנה לנשיא, ולאחר מכן הושבע עבודללה לתפקיד ונאם לפני גאני, שלא כמתוכנן.

בנאום ההשבעה פנה גאני לטליבאן ולאנשי מיליציות אחרות וקרא להם להצטרף לשיחות שלום ולשים קץ ליותר מעשר שנות אלימות, שמביאות בכל שנה למותם של אלפי אפגנים. "הביטחון הוא דרישה עיקרית של עמנו, עייפנו מהמלחמה הזאת", אמר גאני. "אני קורא לטליבאן ולחזב-אי-איסלאמי (פלג איסלאמי הקשור בקשר רופף על הטליבאן) להתכונן לשיחות מדיניות". הנשיא הטרי התחייב להילחם בשחיתות המשתוללת וקרא לשיתוף פעולה בתוך ממשלת האחדות. "ממשלת אחדות לאומית אין פירושה חלוקת שררה, אלא עבודה משותפת", אמר גאני בנאומו שנמשך כמעט שעה.

ההשבעה מציינת את סופו של עידן קרזאי, המנהיג היחיד שידעה אפגניסטאן מאז פלישת כוחות הקואליציה בראשות ארה"ב למדינה ב-2001. לאחר הפלישה הועמד קרזאי בראש הממשלה הזמני, וב-2004 נבחר לנשיא. קרזאי לא התמודד בבחירות האחרונות, משום שעל פי החוקה האפגנית נשיא אינו יכול להתמודד על כהונה שלישית. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ