המפגינים בהונג קונג הסכימו לקיים שיחות עם הממשלה

מנהיגי הסטודנטים קיבלו את הצעת המושל להיפגש עם נציגו, אף שסירב לדרישתם להתפטר. ברחובות נראו היום פחות מפגינים

רויטרס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ו"הארץ"

המפגינים למען הדמוקרטיה בהונג קונג קיבלו היום (שישי) את הצעתו של המושל לפתוח בשיחות אתם, כך דווח בבי-בי-סי. אתמול הציע לאונג צ'ונג יינג כי סגנו ייפגש עם המפגינים, אך דחה את קריאותיהם להתפטרותו. עשרות אלפים יצאו לרחובות בשבוע האחרון בדרישה לבטל את זכות הווטו שיש לסין על מועמדים בבחירות למושל הבא של העיר שייערכו ב-2017. בייג'ין עומדת על כך שלא תיסוג אל מול דרישות המחאה, שהפכה לגדולה ביותר שראתה העיר זה עשורים.

מספר המפגינים בכמה מאתרי המחאה פחת היום באופן משמעותי, בין היתר בשל סופת גשמים שהרחיקה את האנשים מהרחובות וחזרתם של התושבים לעבודה לאחר חג בן יומיים. מפגינים מנעו משתי משאיות להוביל אספקה לכמאה שוטרים ששמרו על משרדו של לאונג, ופגישות הממשלה הועברו אל משרדים קודמים כדי למנוע את שיבושן בשל ההפגנות. באזור מונג קוק בעיר, 1,000 תומכי בייג'ין התעמתו עם המפגינים והסתערו על אוהלי המחאה, ותקריות דומות דווחו במקומות נוספים.

פדרציית הסטודנטים של הונג קונג, אחת הקבוצות המשתתפות במחאה הודיעה כי תיפגש עם המזכיר הכללי של הממשלה, קרי לאם, אך חזרה על הדרישה להתפטרותו של לאונג ומסרה כי הוא "איבד את יושרתו". תנועת מפגינים נוספת, "אוקיופיי סנטרל", מסרה כי היא מקווה "שהשיחות יהוו נקודת תמורה במבוי הסתום הפוליטי".

מפגינים בהונג קונג חוסמים כביש, היוםצילום: אי־אף־פי

הסטודנטים איימו להחריף את המחאה ולהשתלט על בניינים נוספים אם לאונג לא יתפטר עד יום חמישי בלילה. אולם שעות לפני תום האולטימטום, הודיע המושל בתדרוך עיתונאים כי אין בכוונתו לעזוב את תפקידו. "עלי להמשיך בעבודה לקראת הבחירות", אמר לאונג, שהזהיר כי כל ניסיון להשתלט על בנייני ממשלה יוביל ל"תוצאות קשות". אולם לאונג הציע למפגינים להיפגש עם נציג ממשלתו, כדי לדון באפשרות ליישם רפורמות פוליטיות.

אף שנראה כי לאונג ריכך את עמדתו מול המפגינים, בשופר המפלגה הקומוניסטית בסין, "יומון העם", נכתב כי המחאה "נידונה לכישלון" וכי פסיקת בייג'ין בנוגע לשיטת הבחירות היא "ההחלטה ההכרחית, וההחלטה היחידה". "במשך כמה ימים רצופים, קבוצת אנשים בהונג קונג מקיימת אסיפות לא חוקיות בשם 'זכות הצבעה אוניברסלית אמיתית'", נכתב בעיתון. "פעולות אלה מפירות באופן מוחלט את החוק הבסיסי, החוק של הונג קונג, וכן את עקרונות שלטון החוק".

הרשויות סגרו באופן זמני את משרדי הממשלה באתר ההפגנות העיקרי בשל חסימת כבישים על ידי המפגינים, ושלחו את העובדים לעבוד מהבית. בכמה מקרים, הורגשה מתיחות בין העובדים למפגינים. "אני צריכה לעבוד, אני מנקה. מדוע אתם רוצים למנוע ממני ללכת לעבודה", אמרה אשה אחת שהתווכחה עם המפגינים, "אתם לא צריכים להרוויח למחייתכם, אבל אני כן".

כמה מפגינים הגנו על שוטרים מהגשם השוטף עם מטריות, שהפכו לסמל המחאה, בעוד תושבים המתנגדים למחאה צעקו על השוטרים שאינם מפנים את המפגינים. "נמאס לנו והחיים שלנו מושפעים מכך", אמר ויקטור מה, מורה בן 42. "אי אפשר להחזיק באזרחי הונג קונג כבני ערובה וזה לא הולך לעבוד. זו הסיבה שהקהל כאן כועס מאוד", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ