עימותים בהונג קונג: המפגינים מאשימים את השלטונות בשימוש יתר באלימות

לפחות 12 בני אדם נפצעו לאחר שבריונים הכו באכזריות מפגינים בעד הדמוקרטיה ועקרו אוהלים שהציבו בניסיון לגרשם מהמקום

טניה ברניגן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טניה ברניגן, גרדיאן

מפגינים בעד הדמוקרטיה בהונג קונג הוכו באכזריות בסוף השבוע. כחלק מהמתקפה, האוהלים שנטעו המפגינים נקרעו ממקומם, בניסיון להכריח אותם לעזוב. ממשטרת הונג קונג נמסר כי לפחות 12 בני אדם ושישה שוטרים נפצעו במהומות. מנהיגי הסטודנטים ביטלו את השתתפותם בשיחות עם הממשלה, שהוצעו בלילה שקדם להתקפות, והאשימו את השלטונות במתן היתר להשתמש באלימות נגדם. בכך נכזבו התקוות לפתרון של תנועת המונים, שבשיאה הוציאה עשרות אלפי בני אדם לרחובות.

מרטין לי, פעיל ותיק למען הדמוקרטיה, ובני טאי, מנהיג "אוקיופיי סנטרל", האשימו את המאפיה באלימות במונג קוק, אזור קניות פופולרי המאוכלס בצפיפות. נוכחות הכנופיות באזור זה ידועה מכבר. מאוחר יותר אישרה המשטרה שלאחדים מבין 19 העצורים במהומות יש קשרים עם המאפיה.

לי סיפר לעיתונאים: "מה שקרה במונג קוק היה מכוער מאוד. אנשים המתנגדים ל'אוקיופיי' חוללו מהומה ונתנו למשטרה תירוץ לפעול". הוא טען שנעשה שימוש בחברי הכנופיות לעורר אי סדר ולאיים על בני אדם, והוסיף: "אנחנו רודפי שלום ואנחנו נפצעים".

במהלך האירועים האלימים פינו שוטרים סטודנטים דומעים ומדממים מצומת מרכזי בעיר, על רקע קריאות גנאי מפי גברים שהתגודדו סביבם. במקביל, יותר ממאה מפגינים עמדו נחושים ושלובי זרוע כדי להגן על המפגינים החלשים יותר שמצאו מקלט באוהל היחיד שנותר על תלו, למרות פניות ממנהיגי המחאה שיעזבו את המקום למען ביטחונם.

המפגינים זעמו על סירובו של מושל הונג קונג, לאונג צ'ון־יינג, להתפטר מתפקידו. לדבריהם, הם אינם מאמינים בהבטחה שדו־שיח בינם לשלטונות יביא לשינוי.

אחד המפגינים פנה למשטרה באמצעות מיקרופון ואמר שהם יעזבו את המקום רק לאחר שהמשטרה תפנה את ההמון. "אני פוחד, אבל עלינו להיות מוכנים להיאבק על אמונתנו ועל 
עירנו", אמר מפגין אחר.

העימותים בהונג קונג, הלילהצילום: בלומברג

האזור הזה כבר ידע עימותים קשים בין מפגינים לתושבי המקום, הטוענים שהתנחלות המפגינים במקום משבשת את חייהם ופוגעת בעסקיהם. רובם הגדול של עוברי האורח שצעקו על המפגינים שעוד נותרו במקום אכן מאשר זאת.

"אנחנו בסין. אם זה לא מוצא חן בעיניכם, תסתלקו. זאת המולדת!" אמר איש מבוגר שעמד בקהל. הוא סיפר כי הוא גר בסביבה, וכי הוא כועס על שיבוש שגרת החיים במקום בגלל המפגינים. "ודאי שאנחנו אוהבים את סין, אבל אנחנו מודאגים בשל הנזק לכלכלת הונג קונג. לכן אנחנו כאן", הוסיף.

ואולם, ממדי ההתקפות על המפגינים ואופן ארגונן מאששים בהחלט את הטענה לאלימות מאורגנת ולנוכחות דלילה במיוחד של המשטרה בזמן ההתקפות. התגבורת באה רק לאחר שעות. המשטרה הטילה את האשמה על עיכובה על חסימות הכבישים.

השוטרים שנכחו במקום ניסו להגן על הסטודנטים מפני התקיפות באמצעות שילוב ידיים כנגד הגברים שביקשו לפרוץ את שורותיהם, הם ירקו והשליכו חפצים על הסטודנטים, אלא שמספר השוטרים היה קטן משמעותית ממספר התוקפים במשך מרבית הערב.

העימותים בהונג קונג, הלילהצילום: בלומברג

"המשטרה תנקוט את הצעדים הדרושים במונג קוק", אמרה דוברת של משטרת הונג קונג. "אנחנו נציב די כוחות משטרה במקום כדי לשמור על הביטחון ולהשיב את הסדר על כנו". הדוברת סירבה לענות על שאלות בנוגע למספר השוטרים שנשלחו למקום, או אם הם נמנים עם היחידה לדיכוי מהומות או עם המשטרה הרגילה.

לשאלת אחת העיתונאיות שביקשה לדעת כמה שוטרים נמצאים במקום, ענה אחד השוטרים: "גם אני רוצה לדעת, אין מספיק שוטרים". כמה כתבים דיווחו שהותקפו על ידי הקהל.

השוטרים קראו לסטודנטים כמה וכמה פעמים להתפנות ממונג קוק, בטענה שהם מפריעים לסדר הציבורי. כעבור שעות אחדות, קראו השוטרים לקהל המתנגדים להפגנות לעזוב את המקום ולהפסיק לחסום את הכביש. הם נענו 
בקריאות בוז רמות.

במפרץ קוזוויי, שגם בו היו עימותים אלימים, גברים גררו סטודנטיות וצעקו לעברן: "אם אתן באות הנה להפגין, תתכוננו שיתקיפו אתכן מינית", דיווחה אחת העיתונאיות בטוויטר.

אלפי מפגינים הגיעו לאלמירלטי, שם מתרכז עיקר המחאה, עם היוודע על התפשטות האלימות באזורים אחרים. באזור זה היתה התנגשות אלימה עם השוטרים בכניסה למשרדי הממשלה. משפרצו התגרות הרימו הסטודנטים את ידיהם באוויר.

תושבי הונג קונג ידעו שהבטחתה של בייג'ין לקיים בחירות כלליות ב–2017 לתפקיד המושל הבא ניתנה בתמורה לתנאים קשים ומגבילים. אבל כעסם התעורר נוכח קשיחותם של הכללים שפורסמו, שפירושם, לדבריהם, "דמוקרטיה מזויפת".

העימות הוא ביטוי קיצוני של הדאגות שמעוררת נחישותה הגדלה של בייג'ין להפגין את נוכחותה ושליטתה באזור וכרסום בזכויות ובחירויות שהונג קונג נהנית מהן, כגון: חופש ביטוי ומערכת מפשט עצמאית, כלומר: "שתי מערכות במדינה אחת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ