שלושה בכירים מצפון קוריאה ערכו ביקור מפתיע בדרום קוריאה

הבכירים השתתפו בטקס נעילת משחקי אסיה, בהם השתתפו גם ספורטאים מהצפון. הביקור עשוי לאותת על הפשרה ביחסים בין שתי המדינות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלושה מיועציו הקרובים ביותר של מנהיג צפון קוריאה, קים ז'ונג־און, הגיעו אתמול לדרום קוריאה, בביקור חריג שעשוי לאותת על הפשרה ביחסים המתוחים בין שתי המדינות. השלושה השתתפו בטקס נעילת משחקי אסיה, "האולימפיאדה" של מדינות אסיה, שבהם השתתפו גם ספורטאים מצפון קוריאה.

הביקור נמשך יום אחד, וכלל משלחת של 11 חברים מצפון קוריאה. בראשה עמד הוואנג פיונג־סו, הנחשב למספר שתיים בפיונגיאנג, יד ימינו של השליט קים ז'ונג־און. בעת הנסיעה, נפגשו הבכירים מהצפון עם מקבילים מהדרום, לרבות ריו קיהל־ג'יי, שר האיחוד של סיאול, וקים קוואן־ג'ין, היועץ לביטחון לאומי של הנשיאה. את הפרטים מסר דובר מטעם הממשלה בסיאול.

הפגישות הללו מהוות את הפגישות רמות־הדרג ביותר בין ממשלות המדינות, מאז הנשיאה הדרום קוריאנית פארק נכנסה לתפקידה בפברואר שעבר. הדובר הדרום קוריאני ציין כי הוא אינו יודע אם השליחים מצפון קוריאה הביאו עמם מכתב ממנהיגם לנשיאה. על הביקור מסרה סיאול שעה אחת לפני בואם של הבכירים.

ראש ממשלת קוריאה הדרומית ובכיר בצבא קוריאה הצפונית, אתמולצילום: אי־אף־פי

על אף שהיה ידוע שדרום קוריאה ביקשה מהצפון לשלוח נציגים לטקסי הפתיחה והסיום של האירוע הספורטיבי, הרכב המשלחת הצפונית היה מפתיע. מעמדו של הנציג הבכיר, הוואנג, עלה במהירות במסגרת המשטר בפיונגיאנג, עד שהגיע לעמדת יועצו הקרוב ביותר של קים ז'ונג־און.

מעמדו של הוואנג זכה לגושפנקא נוספת בפגישה של מועצת העם העליונה של צפון קוריאה בסוף ספטמבר, כשהפרלמנט, המהווה חותמת גומי לרצון המשטר, מינה אותו לסגן ראש מועצת ההגנה הלאומית - גוף שלטוני מרכזי, שבראשו עומד קים ז'ונג־און עצמו.

אל הוואנג הצטרפו גם צ'ו ריונג־היי, שהיה יועצו הקרוב ביותר של מנהיג צפון קוריאה עד שהוחלף בידי הוואנג, וקים יאנג־גון, בכיר במפלגה הקומוניסטית. על אף שצ'ו מחזיק כרגע בתיק הספורט של צפון קוריאה, הוא עדיין נחשב לחבר מרכזי במעגל הפנימי של השליט.

נציגי המדינות יושבים בטקס נעילת משחקי אסיהצילום: אי־פי

ביקורה של המשלחת רמת הדרג מתקיים על רקע שמועות בנוגע למצבו הבריאותי של קים ג'ונג־און. בכלי התקשורת הממלכתיים של צפון קוריאה לא דווח על הופעה ציבורית של הנשיא זה יותר מחודש. על אף שהיעדרות ממושכת של מנהיגי צפון קוריאה מעין הציבור אינה חסרת תקדים, בשבוע האחרון נפוצו שמועות בדבר בריאותו, אחרי שנראה צולע בעת ביקור בבית חרושת ששודר בטלוויזיה, ואמר שהוא אינו חש בטוב.

"בביקור המשלחת רמת הדרג בדרום קוריאה מבקש קים להבהיר כי אף שהוא אינו בקו הבריאות, אין לו כל קושי בקבלת החלטות בעלות רגישות פוליטית", אמר צ'אונג סאונג־סאנג, מומחה לצפון קוריאה במכון סג'ונג בדרום קוריאה.

המשלחת טסה בשבת בבוקר מפיונגיאנג לשדה התעופה הבינלאומי באינצ'ון, שם התקיים הטקס. בסוף הטקס, בשבת בערב, חזרה לצפון.

"איננו קופצים למסקנות מוקדמות לגבי בואה של המשלחת", אמר דובר בסיאול, לים ביונג־צ'אול. "אנו מקווים שזו תהיה הזדמנות חיובית לשיפור ביחסי צפון ודרום קוריאה", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ