זעם בהונג קונג לאחר ששוטרים תועדו מכים מפגין

45 מפגינים נעצרו לאחר עימותים שפרצו כשהמשטרה פינתה פעילי מחאה שחסמו מנהרה, באירועים האלימים ביותר מאז החלו ההפגנות

אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי ורויטרס

מאות שוטרים פינו הלילה (רביעי) מפגינים ממנהרה סמוך למשרדי ממשלה בהונג קונג, באחד האירועים האלימים ביותר מאז החלו הפגנות הרחוב למען הדמוקרטיה לפני יותר משבועיים. שוטרים, שרבים מהם ריססו גז פלפל, גררו מהמקום עשרות מפגינים, הרסו בריקדות והסירו לוחות בטון באמצעותם חסמו הפעילים את המעבר התת קרקעי. המפגינים חסמו את המנהרה לאחר שפונו אתמול מאזורי מחאה אחרים בעיר.

המשטרה טוענת כי היה עליה לפנות את המפגינים, משום שהפריעו לסדר הציבורי והפגינו באופן לא חוקי. בעימותים נעצרו 45 מפגינים, שלדברי המשטרה גרמו לפציעתם של ארבעה שוטרים. "עלי להדגיש כי אף על פי שהמפגינים הרימו את ידיהם באוויר, אין פירוש הדבר שזו היתה הפגנה שקטה", אמר דובר המשטרה, צוי ואי-האנג. לדבריו כמה מפגינים בעטו בשוטרים ותקפו אותם עם מטריות, שהפכו בשבועות האחרונים לסמל המחאה.

אולם תמונות ששודרו ברשת הטלוויזיה המקומית TVB, בהן נראים שוטרים מכים מפגין, עוררו זעם רב בקרב הציבור. כשישה שוטרים צולמו כשהם בועטים במפגין אזוק במשך כמה דקות, לאחר שגררו אותו לפינה חשוכה באתר המחאה. הממונה על הביטחון בהונג קונג, לאי טונג-ווק, אמר במסיבת עיתונאים כי המשטרה חוקרת את התקרית, וכי השוטרים שצולמו יועברו באופן זמני מתפקידם. צפו בסרטון:

אלן ליאונג, מנהיג המפלגה האזרחית, תנועה למען דמוקרטיה, זיהה את המפגין כקן צאנג קין-צ'יו, ואמר כי הוא חבר במפלגה. עורך הדין של המפלגה אמר כי השוטרים הכו את צאנג גם בתוך תחנת המשטרה, וכי מאז הוא נלקח לבית חולים. תמונות בהן נראה צאנג עם חבלות על פניו וגופו, שפורסמו על ידי פעילים למען ה   דמוקרטיה, עוררו כעס וגינויים גם בעולם. ארגון אמנסטי הבינלאומי מסר כי השוטרים מעורבים במה שנראה כ"תקיפה אכזרית של אדם עצור", ועליהם לעמוד לדין.

העימותים מתרחשים על רקע סבלנותה הפוקעת של בייג'ין בעקבות המשבר הפוליטי בטריטוריה החצי-אוטונומית. מאמר מערכת בעמוד הראשון של עיתון המפלגה הקומוניסטית "יומון העם", גינה את המפגינים וקבע כי הם "נידונים לכישלון". "העובדות וההיסטוריה מראים לנו כי פעולות קיצוניות ולא חוקיות רק הובילו למעשים לא חוקיים חמורים יותר, החמירו את אי הסדר והמהומה", נכתב במאמר.

המפגינים, שבראשם עומדות תנועת "אוקיופיי סנטרל" ופדרציית הסטודנטים, חוסמים זה שלושה שבועות אתרים מרכזיים בעיר, במטרה להפעיל לחץ על הממשלה להתנגד להגבלות שהטילה בייג'ין על רפורמות דמוקרטיות בהונג קונג. הם מתנגדים לתוכנית לפיה ועדה פרו-סינית תוכל לקבוע מי יהיו המועמדים בבחירות הישירות הראשונות למושל הונג קונג, שייערכו ב-2017. הם גם דורשים מהמושל הנוכחי, לאונג צ'ון יינג, להתפטר. לאונג אומר כי ישנו "סיכוי כמעט אפסי" שממשלת סין תשנה את הכללים שנקבעו לבחירות. שני הצדדים הקשיחו את עמדותיהם מאז ביטלה הממשלה את המשא ומתן עם ראשי המחאה בשבוע שעבר.

מארגני ההפגנות אומרים כי 200 אלף איש השתתפו בהפגנות שקטות ובהפגנות ישיבה לאחר שהמשטרה השתמשה בגז מדמיע ב-28 בספטמבר כדי לפזר מפגינים לא חמושים. מאז, הידלדל מספר המפגינים לכמה מאות בלבד. בייג'ין מעוניינת להביא לסיום ההפגנות כדי למנוע התעוררות מחאה גם בפנים היבשת, שעלולים לאיים על מונופול הכוח של המפלגה הקומוניסטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ