16 מטיילים נהרגו במפולת בהימלאיה, בהם לפחות ישראלי אחד

לפי הדיווחים מנפאל, עשרות נעדרים, בהם גם ישראלים. בעת המפולת היו באזור שבצפון המדינה כ-170 מטיילים, 60 מהם חולצו עד כה

ד-פ-א
ברק רביד
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א
ברק רביד
נעה שפיגל

לפחות 16 בני אדם, בהם ישראלים, נהרגו אתמול (שלישי) במפולת שלגים בצפון נפאל, כך דיווחה סוכנות הידיעות הגרמנית. משרד החוץ אישר הערב כי ישנו הרוג ישראלי וחמישה פצועים ישראלים, הודעה נמסרה למשפחות. לפי הסוכנות הגרמנית, שלושה מההרוגים הם ישראלים, אולם בסוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי דווח כי שני ישראלים נהרגו.

לפי הודעת משרד החוץ, חמשת הפצועים הועברו לטיפול רפואי בבית חולים בקטמנדו. גורמים במשרד החוץ ציינו כי דיפלומטים משגרירות ישראל בהודו נשלחו לתגבר את השגרירות הקטנה בקטמנדו ולסייע בטיפול במשבר. לדבריהם, בשל תנאי השטח הקשים תמונת האירוע עדיין אינה ברורה ובשעות אלה נמשכות הבדיקות לגבי אפשרות לקיומם של מטיילים ישראלים נוספים שנפגעו אך עדיין לא אותרו.

מאחר שהאזור כוסה בשלג, רק היום בבוקר הצליחו צוותי החילוץ להגיע למקום ולאתר את הגופות. קרוב ל-170 מטיילים צעדו בטרק האנאפורנה בהרי ההימלאיה בשעה שהתרחשה הסופה.

עד כה חולצו כ-60 בני אדם, אך בשל מזג האוויר הקשה והתקשורת הלקויה רבים עדיין מוגדרים נעדרים. משרד החוץ מסר כי הוא עדיין בודק את הדיווחים ומחכה למידע מהשגרירות בקטמנדו, שנמצאת בקשר עם הרשויות הנפאליות.

מבין יתר ההרוגים, תשעה הם נפאלים, שניים פולנים ואחד וייטנאמי. לדברי הרשויות מבין אלו שחולצו והועברו לבית חולים, ארבעה ישראלים. המפולת אירעה באזור הנקרא טורונג לה, כ-160 קילומטר צפון מערבית לקטמנדו. "זהו הפס (נקודת מעבר) הגבוה ביותר בטרק הפופולארי, בגובה 5,500 מטר", אמר ל"הארץ" נדב קליפה, מנהל צוות הראל 669 בחברת הביטוח הראל. לדבריו, עד עתה אין מידע רב על הנעשה בשטח ומעט מאוד מטיילים יצרו קשר.

הרשויות דיווחו כי הסיבה למפולת היא שאריות של סופת הציקלון "הודהוד" שפגעה בדרום מזרח הודו בתחילת השבוע. מאחר שגובה השלג באזור היה כמטר, התעכבו צוותי החילוץ של הצבא המקומי במשך כמה שעות עד שהצליחו להגיע לזירת האירוע.

"כשהשמועות התחילו לעבור ישבנו בדיוק במסעדה של ישראלים", אמרה דליה ויסבורד, ששוחחה עם "הארץ" מקטמנדו. לדבריה, כבר מאתמול בוטלו חלק מהטרקים בעקבות מזג האוויר. "למיטב הבנתי אלו שבכל זאת יצאו לטרק היו מודעים לסכנות ולתנאי מזג האוויר הקשים", הוסיפה. "אנחנו עשינו את ה'אוורסט בייס קמפ' וביום האחרון היו שמועות שמזג האוויר עומד להיות בעייתי ולכן הגברנו קצב, והקדמנו את הטיסה משם ביום".

דוד סלבין, מנהל חב"ד נפאל בארץ - הנמצא בקשר רציף עם עמיתיו בקטמנדו - אמר ל"הארץ" כי הוא יודע "על כ-200 ישראלים שהיו באזור. רובם פונו אבל אין עדיין מספר מדויק של נעדרים". בבית חב"ד הוקם חדר מצב שמוצף בשיחות טלפון מקרובי משפחה מודאגים. גם בעמוד הפייסבוק של בית חב"ד מתקיימים ניסיונות של קרובי משפחה לאתר את קרוביהם או אנשים שראו אותם.

האנאפורנה הוא רכס פסגות בהרי ההימלאיה ואחד מאזורי התיירות המרכזיים של נפאל. אורכו של הרכס 55 קילומטרים, ופסגתו הגבוהה ביותר היא הפסגה העשירית בעולם, בגובה של 8,091 מטר. אוקטובר הוא החודש הפופולארי ביותר לטיולים באזור ההררי במדינה, כאשר אלפי תיירים נוהגים לבוא לטרקים בהימלאיה במהלך תקופה זו. מפת אזור האסון

בשבוע שעבר נהרגו שני תיירים ישראלים בראפטינג בנהר האפורימק שבפרו. על הסירה היו שמונה תרמילאים ישראלים, שישה מהם הצליחו לשחות אל הגדה ואילו השניים האחרים נסחפו ונהרגו. גופותיהם התגלו כעבור כמה ימים. 

הרפטינג בנהר האפורימק, הנמצא במרחק של מספר שעות נסיעה מקוסקו, נחשב לפופולארי מאוד בקרב מטיילים, ובייחוד מטיילים ישראליים. המטיילים יוצאים לשיט בקבוצה של כ-20 איש במשך שלושה ימים, חלקו במים שקטים וחלקו במים סוערים. בחלק מהקטעים בנהר יש סלעים רבים, וקטעים אלה נחשבים למסוכנים במיוחד בעת נפילה. בכל סירת גומי יושבים כשמונה מטיילים עם משוטים, שאותם מלווה מדריך מנוסה האחראי על מתן הנחיות החתירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ