גילי כהן
ברק רביד

הותר לפרסום כי אחת ההרוגות במפולת השלגים בצפון נפאל היא סרן תמר אריאל, נווטת בחיל האוויר. היא יצאה לטייל בנפאל במהלך החגים, ולפני כמה ימים נקלעה יחד עם איש חיל האוויר נוסף למפולת השלגים ברכס האנאפורנה. כמו כן נהרגו באסון אגם לוריא, בן 23 מקיבוץ יפעת, ונדב שהם, בן 30 מהושעיה.

משרד החוץ אישר הבוקר (חמישי) כי שלושה ישראלים נהרגו שלשום במפולת השלגים, לצד לפחות 24 בני אדם נוספים. הודעות נמסרו למשפחותיהם. אחד ההרוגים הוא אגם לוריא, בן 23 מקיבוץ יפעת. כמו כן קיים חשש לחייה של ישראלית נוספת שהיתה באזור האסון ועדיין לא יצרה קשר עם משפחתה ולא אותרה בשטח. היא מוגדרת כעת כנעדרת.

סרן אריאל סיימה את קורס הטייס במגמת נווטים לפני שנתיים והיתה לאשה הדתייה הראשונה שמסיימת את הכשרת צוותי האוויר בצה"ל. מכריה וחברים לשירותה הצבאי תיארו אותה כבחורה ערכית וצנועה, שלא בחרה "לייצג את המגזר הדתי" בעצם סיפורה. לקורס הטיס היא התגייסה לאחר שנתיים של שירות לאומי, צעד שנחשב לחריג בחברה הדתית.

ההרוגים הישראלים באסון בנפאל. מימין: נדב שוהם, תמר אריאל ואגם לוריא

בטיסת ה"סולו" שלה, הטיסה הראשונה שבה חניך קורס הטיס נמצא לבדו את המטוס, היא הרגישה כי אינה יכולה לשלוט במטוס, ולכן החליטה לנטוש את כלי הטיס. בעת הנטישה היא נפגעה באורח קל, ומטוס ההכשרה, מסוג "עפרוני", ניזוק באופן משמעותי. לאחר המקרה העלו התחקירים הפנימיים שנערכו בחיל האוויר כי היא פעלה לפי הנהלים. בהמשך הוחלט להעביר אותה ממגמת הקרב למגמת נווטים.

עם סיום הקורס שובצה באחת מטייסות הקרב בחיל האוויר ושימשה בה כנווטת במשך כשנתיים. עם סיום הקורס, בראיון לערוץ 10, סיפרה כי לא רצתה אף פעם להיות טייסת או נווטת. "לא חלמתי על קורס, מה שכן, מאוד רציתי להיות בצבא", סיפרה. "אני רואה את עצמי ממשיכה בקריירה צבאית גם אם לא הייתי פה (בקורס הטיס). זאת אומרת, אני רואה את הצבא כעיסוק, ולא רק כחוויה קצרה שחולפת".

"תמר הייתה לוחמת מיוחדת במינה. היא הייתה מקצוענית מהשורה הראשונה, ואהובה על כל אנשי הטייסת", אמר אתמול מפקד טייסת "העמק" בה שירתה, סא"ל מתן, לאתר חיל האוויר. "תמר חתרה לביצוע מושלם בכל דבר שעשתה, אם כשומרת מצוות ואם כנווטת קרב מוכשרת. לאורך מבצע 'צוק איתן' היא הצטיינה גם באוויר וגם על הקרקע, כאשר טסה יותר מכל נווט אחר בטייסת ולקחה חלק במשימה במוטיבציה אדירה. תמר היא שילוב ייחודי של ערכים ושורשים עמוקים באדמה, עם כישרון ומעוף נדירים". גופתה של תמר צפויה להגיע לישראל ביום ראשון. 

פינוי גופות מרכס האנאפורנה, היום צילום: אי־פי

שני הישראלים הנוספים שנהרגו באסון הם אגם לוריא, בן 23 מקיבוץ יפעת, ונדב שהם, בן 30 מהושעיה. לוריא למד בבית ספר "העמק המערבי" ביפעת. הוא שירת בלשכת הגיוס בחיפה ויצא לטיול בחודש מאי השנה. בנם של ורד ויוסי, שמת לפני ארבע שנים ממחלה קשה. הוא הבן הצעיר במשפחה, אח לשחף ואילאיל.

משפחתו של שהם הוציאה הערב הודעה רשמית לתקשורת בה נאמר: "הוא ילד טוב שיצא לטיול לפני כשבועיים, היה אמור לחזור בשבוע הבא. היה בקשר עם הוריו עד לפני כחמישה ימים. נדב היה בן לוותיקי היישוב, השלישי מבין ארבעה בנים".

משפחתו וחבריו של שהם סיפרו גם כי מאז שהיה נער הוא נהג להתנדב בעמותות חברתיות, ובעיקר בכאלה שעזרו לילדים עם צרכים מיוחדים. "נדב תמיד היה הראשון להתנדב לכל משימה ולהציע עזרה", אמרו. "'הרדאר' שלו תמיד חיפש איך אפשר לעזור לאחרים. גם מהסיפורים שהגיעו מאזור האסון עולה כי נדב פעל בגבורה עילאית כדי להושיט עזרה לחבריו, בצורה המאפיינת אותו".

סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה הבוקר כי מניין ההרוגים באסון עלה ל-25, לאחר שאנשי הצלה מצבא נפאל חילצו עוד שמונה גופות מטיילים שנספו באסון בטרק האנאפורנה. הבוקר מסרו גורמים במשרד החוץ כי שבעה ישראלים שהיו באירוע אושפזו במהלך הלילה לביקורת בבית חולים בקטמנדו ושוחררו בבוקר. שבעה ישראלים נוספים עדיין מאושפזים עם כוויות קור. שגרירות ישראל בקטמנדו מנסה ליצור קשר עם 130 ישראלים שנמצאים בנפאל ולא יצרו קשר. רובם המוחלט לא שהה באזור האסון.

אתמול מסרו גורמים במשרד החוץ כי דיפלומטים משגרירות ישראל בהודו נשלחו לתגבר את השגרירות הקטנה בקטמנדו ולסייע בטיפול במשבר. לדבריהם, בשל תנאי השטח הקשים תמונת האירוע עדיין אינה ברורה ובשעות אלה נמשכות הבדיקות לגבי אפשרות לקיומם של מטיילים ישראלים נוספים שנפגעו אך עדיין לא אותרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ