יותר מ-500 מטיילים חולצו בנפאל; דובר הממשלה: אפסו הסיכויים למצוא ניצולים

40 מטיילים עדיין נעדרים, בהם הישראלית מיכל גילי צ'רקסקי. ישראלים השוהים במקום מאשימים את גופי התיירות בהפקעת מחירים בעקבות האסון

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

החיפושים אחר הנעדרים באסון מפולת השלג שאירע בשבוע שעבר בנפאל נפסקו הערב (ראשון) עם רדת החשיכה וצפויים להתחדש מחר. דובר ממשלת נפאל מסר לבי-בי-סי כי אפסו הסיכויים למצוא ניצולים וכי מעתה הם יתמקדו בחיפוש גופות שנקברו תחת השלג.

יותר מ-500 בני אדם חולצו עד כה מהאנפורנה שברכס ההימלאיה, הפסגה העשירית בגובהה בעולם. 40 בני אדם עדיין נחשבים נעדרים, בהם המטיילת הישראלית, מיכל גילי צ'רקסקי. לפחות 38 מטיילים ומקומיים נהרגו באסון. ביומיים האחרונים מזג האוויר התבהר באזור וחלק ממעטה השלגים הפשיר.

עד כה זוהו 25 גופות ו-13 גופות טרם זוהו. שמונה מבין ההרוגים הם נפאלים. מלבד מטיילים מישראל, בין ההרוגים היו מטיילים מקנדה, הודו, סלובקיה, פולין ויפן. "אנחנו לא בטוחים היכן הנעדרים ואם הם נמצאים במקום בטוח", אמר ראש הרשות לניהול אסונות בנפאל, יאדב קויראלה. "אנחנו רק יכולים לקוות ולהתפלל שהם אינם מתים".

חילוץ מטיילים מהאנפורנה, אתמולצילום: רויטרס

אסי דבלינסקי, פרמדיק מד"א שנמצא כרגע בקטמנדו, בירת נפאל, אמר ל"הארץ" כי למיטב ידיעתו יש עדיין מטיילים רבים המוגדרים נעדרים. "היממה האחרונה שלנו בקטמנדו התחילה בשיחת חתך מצב עם חדר המצב של משרד החוץ פה, לוודא שלא נותרו נפגעים ישראלים שדורשים את התערבותנו, לאחר מכן העברנו את היום בעיקר עם הצלב האדום המקומי שסייע לנו רבות". דבלינסקי אישר שלא נותרו מטיילים ישראלים שזקוקים לסיוע מד"א, אולם לדבריו "יש מספר מטיילים הסובלים מתשישות ומעייפות, ורובם ככולם עם רמה כזאת או אחרת של תסמונת דחק פוסט טראומתית". צוות מד"א שעמו נמנה דבלינסקי עתיד לשוב לישראל מחר, אולם בשטח יישאר צוות החילוץ של חברת הראל ששכר צוות חיפוש מקומי ומתמקד באיתור הנעדרת מיכל גילי צ'רקסקי.

יואב בנדר, מטייל בן 28 מרחובות שיצא למסלול המכונה "סובב אנפורנה" סיפר ל"הארץ" בשיחה טלפונית מהעיר פוקרה שבנפאל כי הוא וחבריו הצליחו להיחלץ מהאסון בזכות העובדה שבחרו לצאת למסלול צדדי. "למזלנו החלטנו ללכת לאגם טיליצ'ו. בערב התחילה הסופה וירדנו לעיירה שנקראת סיקריקרקה, שנמצאת יומיים הליכה מהפס (מעבר בין ההרים). למחרת בבוקר התחילה סופה ענקית, קמנו בבוקר עם שלג בגובה מטר, והחלטנו לא לעזוב את הגסטהאוס. למחרת קמנו והיה מטר וחצי שלג. אירופאים שהיו אתנו אמרו שכדאי שנצא כי הנפאלים פתחו שביל וצריך לתפוס אותו כשהשלג עוד רך, לפני שיהפוך לקרח".

בנדר סיפר שירדו בחזרה לכפר מנאנג, דרך שנעשתה בתנאים קשים. "לא אמור להיות שם שלג, חטפתי כוויות בעיניים מהשלג וכוויות קור ברגליים מההליכה בשלג העמוק". בנדר הוסיף לדעתו המקומיים ניסו להרוויח כסף מהמצב. "הנפאלים, מהרגע שהתחילה הסופה, פשוט רוששו את המטיילים", אמר, "בקבוק מים שלפני הסופה עלה 150 רופי נפאלי עלה פתאום 300, מחיר חדרים בגסטהאוס עלו מ-200 ל-600 רופי, וכשניסו להזעיק עזרה הנפאלים ניתקו את הטלפון כדי שלא ייחלצו אותם והם ייתקעו שם ויוציאו עוד כסף. כל המחירים הוכפלו ושולשו. גם כדי לצאת מהשמורה– הג'יפים שעלו 5,000 רופי לפני הסופה עלו ל-16 אלף רופי. כולם ניסו לעשות כסף על אנשים פצועים ובורחים". לבסוף חולץ בנדר ומטיילים נוספים במסוק של חברת הביטוח הראל. 

המטיילים הפצועים מוטסים לישראל, אתמולצילום: דוברות מד"א

מסוקים של צבא נפאל חיפשו אחר ניצולים בחלקים שונים של המסלול בגובה של יותר מ-5,000 מטר מעל פני המים. אל צוותי החילוץ שסרקו אזורים שבהם המסוקים לא היו יכולים לנחות הצטרפו מקומיים המכירים את השטח.

במקביל, הממשלה בנפאל סגרה חלק מהמסלולים ברכס האנפורנה. לאחר שמזג האוויר התבהר, מטיילים נוספים יצאו אל הטרק שבחלקו היה מכוסה לחלוטין בשלג כבד. "המחלצים והמסוקים נאלצו לחלץ את המטיילים החדשים, בשעה שעדיין ניסינו לחלץ את אלה שנתקעו שם במפולת", אמר גורם ממשלתי בכיר בנפאל, יאמה צ'וקיאל. "זה הקשה על המחלצים ובלבל אותם". הרשויות דיווחו כי הסיבה למפולת היא שאריות של סופת הציקלון "הודהוד" שפגעה בדרום מזרח הודו בתחילת השבוע שעבר.

ארונות שני המטיילים הישראלים ינחתו מחר בארץ 

ארונותיהם של אגם לוריא, בן 23 מקיבוץ יפעת, וסרן תמר אריאל, נווטת בחיל האוויר, צפויים להגיע לישראל מחר. היום התקיימה הלווייתו של נדב שהם, בן 30 מהושעיה שנהרג באסון. יותר מאלף איש השתתפו בהלוויה, בהם גם פצועים מהאסון שחזרו לארץ. אחיו הצעיר של נדב, אבשלום, ספד לו בהלוויה ואמר: "המוסר הגבוה שלך ואהבת הזולת הם דברים שהיו טבועים בדמך וחלק בלתי נפרד מהאופי שלך, והאופי הזה הוא הקו המנחה, השביל בו צעדת כל חייך. האופי הזה לא משתנה, לא בבית בהושעיה, לא בתל אביב, לא בירושלים, לא בניו יורק וגם לא בנפאל. לא בגובה של 5,000 מטר מעל פני הים וגם לא בקור של מינוס 20 מעלות, אתה ידעת מה אתה עושה, אולי לא הייתה לך ברירה כי זה בדמך אבל ידעת".

קרובי משפחתו של שהם סיפרו כבר בשבוע שעבר כי מעדויות מטיילים שהגיעו אליהם נדב עזר לחלץ את המטיילים מהשלג, וסחב את תמר אריאל על הגב עד שאפסו כוחותיהם והם קפאו למוות.

ההרוגים הישראלים באסון בנפאל. מימין: נדב שוהם, תמר אריאל ואגם לוריא

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ