הצלחות דאעש מחלישות את הטליבאן בפקיסטאן

עריקות לוחמים בכירים למדינה האיסלאמית, פילוגים פנימיים ומבצע של צבא פקיסטאן, פגעו בשנה האחרונה במנהיגות הארגון

ג'ון בון, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון בון, גרדיאן

עלייתו המהירה של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה ובעיראק מחלישה את הטליבאן הפקיסטאני המפולג והמוטרד ממאבקים פנימיים. תנועת הטליבאן הפקיסטאני, המכונה תהריק א־טליבאן (TTP), היא ברית של כמה קבוצות איסלאמיסטיות, ונחשבת לקואליציה הצבאית החזקה והמאיימת ביותר במדינה. היא נמצאת עם גבה אל הקיר מאז שמנהיגה, חכימולה מהסוד, נהרג בתקיפת מל"ט אמריקאי ב–2013, והיא נחלשה עוד יותר בקיץ האחרון, בעקבות התקפות צבא פקיסטאן על מקומות המסתור של פעיליה.

אולם האתגר האחרון עבור הטליבאן במדינה הוא הנצחונות הצבאיים המפתיעים של ארגון המדינה האיסלאמית, ודרישתו מהמוסלמים להישבע אמונים לחליפות החדשה, עליה הוכרז ביוני.

הדרישה לכינון הנהגה איסלאמית עולמית מצדו של אבו באכר אל־בגדאדי, מנהיג המדינה האיסלאמית שהכריז על עצמו כחליף, מאיימת לפגוע בטליבאן הפקיסטאני, שסמכותו נובעת בעיקר במכך שהעומד בראשו הוא מולה עומר, המטיף הכפרי שתום העין ששלט באמירות הטליבאן המקורית באפגניסטאן לפני פלישת הכוחות הבינלאומיים בהנהגת ארה"ב ב–2001.

לוחמי טליבאן הפקיסטאני מתאמנים באזור וזיריסטאןצילום: אי־פי

השבוע הודיעה הנהגת הטליבאן בפקיסטאן על פיטורי דובר הארגון שאהידוללה שאהיד, לאחר שלדברי פעיל מוכר הוא הבטיח את נאמנותו האישית לבגדאדי. בהודעה שפורסמה בדף הפייסבוק של התנועה נכתב כי הדובר עזב באחרונה את הקבוצה, והודגש כי מנהיגה מולה פאזוללה, ממשיך לתמוך במולה עומר, "אמיר המאמינים".

בשבוע שעבר הופצה קלטת קול שבה שאהיד וחמישה בכירי טליבאן נוספים מאזור הגבול עם אפגניסטאן בצפון־מערב המדינה, הודיעו על תמיכתם בבגדאדי. "הוא היה החשוב ביותר מבין החמישה שעזבו אותנו. השאר לא היו דמויות חשובות", אמר לבי־בי־סי בכיר בטליבאן.

מוחמד אמיר ראנא ממכון פאק (PAK) ללימודי השלום, אמר כי הצטרפותם של קיצונים פקיסטאנים למדינה האיסלאמית היא משמעותית ביותר. "זה מראה שארגון המדינה האיסלאמית מקבל תשומת לב, ומעודד קבוצות קטנות אחרות שהמתינו בצד בציפייה לראות איזה קבוצות מובילות", הוא אומר.

אתגר דאעש הוא האחרון שעמו מתמודד הטליבאן בפקיסטאן, שהתפלג פעמים רבות מאז שפאזוללה השתלט על התנועה בשנה שעברה, לאחר מלחמת ירושה מרה. פאזוללה, שאינו משבט מהסוד ששלט בתנועה בעבר, לא הצליח לשלוט בקואליציית הקבוצות הקיצוניות שהתאחדו ב–2007. התנועה התפלגה לארבע קבוצות לפחות, עקב אי הסכמה לגבי אסטרטגיה — האם הקיצונים המחויבים להשלטת השריעה במדינה בכוח יקחו חלק בשיחות השלום להן קראה הממשלה.

סמכותו של פאזוללה נפגעה בשל העובדה שבסיסו היה במזרח אפגניסטאן, אזור בטוח יחסית, שעה שצבא פקיסטאן פעל להשמדת התנועה בצפון ואזיריסטאן וטען לחיסולם של 1,100 פעילים מאז תחילת המבצע הצבאי נגדם ב–15 ביוני. למרות שאי הסדר ואבדות התנועה באזורי המסתור בצפון ואזיריסטאן תרמו רבות לירידה במתקפות הטרור בפקיסטאן, מומחים מתריעים שהתנועה ופלגיה השונים מעוניינים להוכיח שעדיין יש ביכולתם לגרום נזקים כבדים.

פלג קיצוני בארגון, המכונה ג'מעת אל־אחראר (אגודת החופש) ושואב השראה מהצלחת המדינה האיסלאמית, הודיע באוגוסט על פרישתו מהקואליציה המרכזית. כיום, טוענת הקבוצה החדשה כי היא המייצגת האמיתית של הטליבאן בפקיסטאן, משום שהצטרפו אליה רבים ממייסדי התנועה.

דובר הקבוצה החדשה אומר כי אובדן צפון ואזיריסטאן לא פגע ביכולות הלחימה של אנשיו. "לפני תחילת המבצע בצפון ואזיריסטאן העברנו משאבים למקומות בטוחים. העתקת המטה אינה משנה את האידאולוגיה, את האסטרטגיה ואת התשוקה לחסל את האויב", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ