הרשויות באינדונזיה: למטוס לא היה אישור לטוס

האחראי על התעבורה האווירית במדינה אמר כי החברה לא פעלה בהתאם למסלול ולוח הזמנים שניתן לה. חקירה בנושא תיפתח בימים הקרובים ויכול להיות כי רישיונה לפעול באינדונזיה ישלל

"הארץ", גרדיאן, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ", גרדיאן, רויטרס

משרד התחבורה האינדונזי הודיע היום (שבת) כי מחקירת התרסקות מטוס "אייר אסיה" בים ג'אווה ביום ראשון, התגלה כי המטוס יצא לדרכו ללא אישור לוח הזמנים של הטיסה, והמשרד הקפיא את רישיונה של חברת התעופה אייר אסיה לתפעל טיסות במסלול סורבאיה–סינגפור. 

האחראי על התעבורה האווירית באינדונזיה, דג'וקו מוראטמודג'ו, אמר לסוכנות הידיעות אי–אף–פי כי "החברה לא פעלה בהתאם למסלול ולוח הזמנים שניתן לה", והוסיף כי "אנו נבדוק את כל לוחות הזמנים של טיסות אייר אסיה". מוראטמודג'ו אמר כי "אנו מקווים שיהיה ניתן להתחיל כבר ביום שני בחקירה ויכול להיות שיהיה ניתן לשלול את הרישיון של אייר אסיה באינדונזיה". מנכ"ל חברת אייר אסיה סונו וידיאטמוקו, אמר לכתבים כי החברה תשתף פעולה עם חקירת הממשלה."

העברת גופות נוסעים מטיסת אייר אסיה בחזרה לסורבאיה, היום צילום: רויטרס

במקביל לחקירה נמשכים מאמצי החיפוש אחר גופות הנוסעים וחלקו המרכזי של המטוס. הסוכנות האינדונזית הלאומית לחיפוש והצלה הודיעה היום כי ארבעה עצמים גדולים נמצאו על קרקעית הים. ראש צוות החיפוש במבאנג סולוסטיו אישר כי שניים מתוכם "הם חלקי המטוס שאנו מחפשים", ורשת CNN דיווחה אף היא כי אחד מהחלקים, באורך 16 מטרים, שייך ככל הנראה לגוף המטוס. צוללנים טרם הצליחו לבחון מקרוב את כל החלקים שנמצאו בעזרת סריקות סונאר, זאת בגלל גלים גבוהים וזרמים חזקים במים באזור.

בנוסף, הודיעו הרשויות באינדונזיה ביום שישי כי עד כה נמשו מן המים 46 גופות. האחראי מטעם הסוכנות לחיפוש והצלה, מארסמה סופיריאדי, סיפר לתחנת טלוויזיה מקומית כי חלק מהנוסעים שנמצאו היו חגורים למושבים שלהם, וכי שמונה מהגופות שנמצאו נשלחו לסורבאיה, בירת המחוז מזרח ג'אבה באינדונזיה. "עם מזל נמצא עוד, בגלל שמבצע החיפוש נמשך", אמר סופיריאדי לכתבים בפאנגקלאן בון, קרוב לאתר בו נמצאו שברי המטוס ביום שלישי. מתוך כלל הגופות שנמצאו עד כה, שלוש גופות, של דיילת ושני נוסעים, זוהו בוודאות בעזרת דגימות דנ"א ובדיקות שיניים.

מומחי תעופה וגורמי חקירה ממשיכים לבחון את הסיבות האפשריות להתרסקות מטוס אייר אסיה. ידוע כי בשל תנאי מזג אוויר גרועים פנה הטייס לבקרי הטיסה בבקשה לעלות מ-32 ל-38 אלף רגל כדי לחמוק מעננות ומסופות ברקים. מדובר בבקשה שגרתית. הטייס קיבל אישור להגביה ל-34 אלף רגל אבל לא לגובה רב יותר בגלל עומס תנועה בנתיבי הטיסה באזור. הטייס אישר את הודעת הבקר הראשונה, אך לא ענה להוראה השנייה. מומחים בינלאומיים הצטרפו למאמצי החיפוש אחר הקופסאות השחורות של המטוס, אשר מתעדות את המתרחש בתא הטייס, אך מזג אוויר גרוע מנע הצלחה בחיפושים עד כה.

ביום רביעי האחרון עלתה האפשרות כי נמצא גוף המטוס בסריקת סונאר, אולם מייסד אייר אסיה טוני פרננדס הודיע כי אין זה הגוף המרכזי של המטוס. העצם התגלה באותו האזור בו נמצאו גופות ושברים של המטוס, מרחק 10 קילומטרים מהמקום בו שידר המטוס את האות האחרון שלו.

אתמול קיימו 200 מאמינים מוסלמים תפילה למען קורבנות אייר אסיה במסגד סמוך לבית החולים המשטרתי בו הוחזקו הגופות הסורבאיה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ