ניו יורק טיימס

סרי לנקה תחקור אם נשיא המדינה לשעבר מהינדה רג'פקסה ניסה לבצע הפיכה לאחר שהפסיד בבחירות שנערכו בשבוע שעבר. חקירה מיוחדת בנושא תיערך מיד לאחר הקמת הממשלה החדשה, אמר היום (ראשון) מנגאלה סמראווירה, דוברו של הנשיא מייטריפלה סיריסנה שניצח בבחירות שנערכו ביום שלישי.

עד לפני שבועות אחדים היה צפוי רג'פקסה, הנחשב ללאומן, לנצח בקלות ולהמשיך לקדנציה שלישית בתפקידו. אך סיריסנה, ידידו לשעבר ושר הבריאות שלו, הפך למועמד האופוזיציה לאחר ערק בחודש נובמבר ממפלגת השלטון וזכה בתמיכתם של חברי פרלמנט עריקים אחרים, מפלגות אופוזיציה ורבים מבני המיעוטים של סרי לנקה. כתוצאה מכך הפכה מערכת הבחירות לקרב פוליטי עז שהסתיים בתבוסת רג'פקסה. בעקבות השתלשלות האירועים הודיע הנשיא לשעבר שהוא מכבד את רצון העם ועזב ביום שישי את מעון הנשיא.

נשיא סרי לנקה לשעבר מהינדה רג'פקסה. האיץ את ההתחמשותצילום: אי־פי

לטענת המנצח בבחירות, כשהתברר שרג'פקסה עומד לנחול תבוסה ניסה הנשיא לשעבר לשלוח חיילים ושוטרים שיפסיקו את ספירת הקולות. "יש שאומרים שהעברת השלטון היתה שקטה מאוד, אך זו איננה אמת. אנשים צריכים לדעת מה קרה מאחורי הקלעים", אמר סמראווירה לעיתונאים. על פי הטענות זימן רג'פקסה ביום חמישי בלילה את שר המשפטים וראשי הצבא והמשטרה, וביקש מהם להכין תוכנית לעצירת ספירת הקולות. עם זאת ציין סמראווירה ששלושת הבכירים התנגדו לתוכניתו של רג'פקסה.

יועץ התקשורת של רג'פקסה, ויג'יאננדה הראט, דחה את ההאשמה ואמר כי הנשיא לשעבר זימן את מפקדי המשטרה והצבא רק על מנת להורות להם לתגבר את אמצעי הביטחון במדינה. אך למרות ההכחשות, אמר סמראווירה כי משימתה הראשונה של הממשלה החדשה תהיה "לחקור את ניסיון ההפיכה ולגלות לתושבי המדינה מה באמת קרה. אנשים צריכים לדעת שהמצב היה מסוכן ושרג'פקסה התכוון לקבור את הדמוקרטיה".

הנשיא הנבחר מייטריפלה סיריסנה לאחר השבעתו לתפקיד בעיר קולומבוצילום: אי־אף־פי

סיריסנה נכנס לתפקידו ביום שישי האחרון, ובמדינה סבורים כי ממשלתו תקום ביום שני, יום לפני הגעתו של האפיפיור פרנציסקוס לביקור במדינה. אתמול זימן הנשיא החדש חברי פרלמנט מכל המפלגות על מנת "לשלב ידיים" ולהקים ממשלת אחדות לאומית שתפעל למען פיתוח המדינה, "תשקם את המשילות הטובה ותגן על שלטון החוק". בנאומו הראשון מאז הבחירות אמר הנשיא כי המשימות העיקריות העומדות בפניו יהיו הורדת יוקר המחיה והעברת חלק מהסמכויות הנתונות בידי הנשיא לפרלמנט, לקבינט, למערכת המשפט ולוועדות עצמאיות.

בעבר נמתחה ביקורת רבה על רג'פקסה, שכיהן עשר שנים כנשיא ושינה את החוקה על מנת שיוכל להתמודד פעם שלישית על תפקידו. רג'פקסה פעל להרחבת סמכויותיו והכניס את אנשיו למערכת המשפט ומשרדי ממשלה שונים. רבים האשימו את רג'פקסה בכך שבעיות מפתח הקשורות בקונפליקט האתני בסרי לנקה לא נפתרו. הכיבוש הצבאי באזורים טמיליים נמשך, קרקעות טמיליות מופקעות, ובשנים האחרונות חלה עלייה מדאיגה במעשי אלימות נגד קהילות מוסלמיות ונוצריות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ