משבר השבויים צפוי להגביר ביפן את ההתנגדות למדיניות החוץ של אבה

הסרטון שהעלה דאעש, בו הוא מאיים להוציא להורג בני ערובה יפנים, צפוי להטות את דעת הציבור הפציפיסטי נגד יוזמות ראש הממשלה לחזק את מעורבות יפן בענייני ביטחון בינלאומיים

מרטין פקלר ואלן קוואל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרטין פקלר ואלן קוואל, ניו יורק טיימס

סרטון הווידאו שהעלה ביום שלישי לאינטרנט ארגון "המדינה האיסלאמית", בו מאיים גבר רעול פנים להוציא להורג שני שבויים יפניים, מציב את יפן בפני אותו תרחיש מולו התמודדו כבר ארה"ב ומדינות נוספות. ראש הממשלה שינזו אבה אמר בתגובה לפרסום הסרטון כי שיטות הארגון הן "בלתי נסלחות" והבטיח כי ינסה להציל את השניים, אך הדגיש כי לא ייכנע לאיומים.

אולם המשבר עשוי להציב אתגרים נוספים בפני אבה. פרשנים פוליטיים סבורים שמראה שני היפנים בסרבלים כתומים, הדומים לאלה שלבשו בני הערובה שהוצאתם להורג תועדה בסרטונים קודמים, עלול להטות את דעת הקהל היפנית, הפציפיסטי בעיקרו, נגד יוזמתו של אבה להעניק ליפן תפקיד פעיל יותר בענייני ביטחון בינלאומיים.

בסרטון נראה רעול הפנים עומד בין שני היפנים, קנג'י גוטו והארונה יוקאווה, ומקריא הודעה שבה הוא דורש מטוקיו לשלם כופר של 200 מיליון דולר בתוך 72 שעות כדי שהארגון יחוס על חייהם. סכום הכופר בו נקב איש המדינה האיסלאמית מקביל לסיוע הלא צבאי שאותו התחייב אבה בשבוע שעבר להעביר למאבק במדינה האיסלאמית. אבה הודיע כי ארצו תעביר 200 מיליון דולר לחיזוק ממשלת עיראק ולסיוע לפליטים שנמלטו מפני הארגון אל טורקיה, סוריה ולבנון.

תושבים בטוקיו מביטים בדיווח על בני הערובהצילום: אי־אף־פי

על פי עמדתן הרשמית, ארה"ב ובריטניה אינן משלמות כופר לארגוני ג'יהאד, זאת בניגוד לחלק ממדינות אירופה. מקורות רשמיים ופרשנים אומרים שלמרות העובדה שיפן שילמה בעבר דמי כופר, נראה שבאחרונה היא מסויגת מכך, וכי לא סביר שתסכים לשלם את הסכום שנדרשה.

זו הפעם הראשונה בה ארגון המדינה האיסלאמית מפיץ סרטון שבו הוא דורש מפורשות כסף. עד כה, איים להרוג בני ערובה בסרטונים, אך לא פירט את דרישותיו. הצבת אולטימטום של 72 שעות — שיפוג היום — מהווה גם היא מפנה מאיומים קודמים שהציג הארגון.

הסכנה לחיי בני הערובה היפנים עומדת בראש דיווחי החדשות ביפן, שרבים מתושביה מסויגים מיוזמת אבה, המזוהה עם הימין, להוציא את המדינה מהקונכייה הפציפיסטית שאליה נכנסה אחרי מלחמת העולם השנייה. זאת אינה הפעם ראשונה בה אזרחי יפן נפגעים בהתקפות במזרח התיכון. קדמו לה רציחתם של שני דיפלומטים יפנים בעיראק ב–2003, וחטיפת ורצח צעיר נוסף שנה לאחר מכן. אבל בניגוד לפעמים הקודמות, אומרים פרשנים, השאלה הפעם היא אם המשבר הנוכחי יכרסם בתמיכה העממית באבה, השועט קדימה מאז זכתה מפלגתו בחודש שעבר בניצחון סוחף בבחירות.

למרות התמיכה האיתנה בתוכניותיו הכלכליות של אבה, נראה כי הציבור היפני נלהב פחות מיוזמתו לחזק את מעמדה הדיפלומטי והצבאי של יפן בעולם. מאז תבוסתה הקשה במלחמת העולם השנייה, אומרים הפרשנים, הציבור ביפן מתנגד נחרצות למלחמה או לפעילות צבאית כלשהי, והזעזוע ממראות בני הערובה עלול להעמיק את התנגדותו זו. "המשבר מחזק את חששות הציבור היפני מפני אבה", אומר מיקיו הארונה, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת ואסדה בטוקיו. "גם לפני כן הציבור חשש שאבה יסבך את המדינה בסכסוך צבאי רחוק מחופינו, שיביא למותם של יפנים".

במסיבת עיתונאים שערך בירושלים ביום פרסום הסרטון, הודיע אבה שהורה לעשות כל שניתן כדי להציל את השבויים, אך ציין שיפן לא תיסוג ממחויבותה לתרום 200 מיליון דולר למאבק בארגון. "השימוש שעושים בחיי בני אדם במטרה לאיים, הוא מעשה טרור בלתי נסלח", אמר, "אני דורש לשחררם ללא דיחוי, שלמים ובריאים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ