שר החינוך של סין יאסור על הפצת ספרי לימוד שמפיצים "רעיונות מערביים" באקדמיה

מפלגת השלטון בסין ממשיכה במגמה להידוק שליטתה על החינוך במדינה. השר הבהיר כי לא יאפשר להשמיע באוניברסיטאות תכנים שמכפישים את הקומוניזם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר החינוך של סין הבטיח אתמול (חמישי) לאסור על הפצת ספרי לימוד שמקדמים "רעיונות מערביים" כהגדרתו בכיתות הלימוד במוסדות ההשכלה הגבוהה במדינה, שבטענה שהם מאיימים על האידיאולוגיה הקומוניסטית.

סוכנות הידיעות הממלכתית הסינית שינואה דיווחה כי השר, יואן גוירן, טען שיש לחזק את שליטת המפלגה הקומוניסטית על מוסדות החינוך ואמר כי המרצים חייבים לוודא שלימוד נושאים שונים לא יערב ביקורת על הנהגת המדינה או על המערכת הסוציאליסטית שלה.

סוכנות הידיעות אי-אף-פי דיווחה כי השר אמר כי "לעולם לא ניתן לספרים שמפיצים ערכים מערביים להופיע בכיתות שלנו". הוא הוסיף כי "אסור שטענות שמכפישות את שלטון המפלגה הקומוניסטית או משמיצות את הסוציאליזם יישמעו במכללות ובמוסדות ההשכלה הגבוהה בסין".

סטודנטים סיניים באוניברסיטת מינזו בבייג'יןצילום: אי־פי

"לפרופסורים אסור להתלונן, לפרוק כאב אישי או להעביר מסרים שליליים לסטודנטים", הבהיר השר יואן. דבריו של יואן, שנאמרו בכנס אקדמי, מגיעים על רקע רצונו של נשיא המדינה, שי ג'ינפינג, לחזק את שלטון מפלגתו ולהרחיב את השפעת האידיאולוגיה הקומוניסטית במדינה, למרות פתיחותה הכלכלית לשווקים ברחבי העולם.

מסמך פנימי של המפלגה שדלף בשנת 2013 הזהיר מפני "ערכים מערביים" כמו קונסטיטוציונלזים, זכויות אזרח וחופש העיתונות. כלי תקשורת ממלכתיים במדינה אף השתלחו בפרופסורים שהחזיקו בעמדות נגד השלטון וביקרו אותו.

אקדמאים ש"חצו את הגבול" ספגו איומים על עתיד הקריירה שלהם והוזהרו שיוכנסו לכלא. לפחות שלושה פרופסורים מבייג'ין פוטרו משום שהעבירו שיעורים על נושאים רגישים כמו האביב הערבי או הגבלות חוקתיות על מנגנוני השלטון בסין.

האוניברסיטאות בסין נשלטות בידי מפלגת השלטון הקומוניסטית, שמפקחת באופן הדוק על דיונים בנושא היסטוריה ובנושאים נוספים שעלולים לפגוע בכוחה. סין הרחיבה את השפעתה על תכני הלימוד האקדמיים מאז כניסתו של שי לתפקיד ב-2012. בחודש שעבר הודיעו הרשויות באחד המחוזות במדינה כי הן יתקינו מצלמות אבטחה בכיתות באוניברסיטה המקומית.

בספטמבר האחרון אף נידון פרופסור לכלכלה למאסר עולם בגין כמה סעיפי אישום, בין השאר משום שהגן על זכויות המיעוט האויגורי במדינה במהלך הרצאה באוניברסיטת מינזו בבייג'ין. הראיה בה השתמשה התביעה נגד הפרופסור נלקחה ממצלמת אבטחה שהותקנה בכיתה בה לימד. שבעה מתלמידיו, כולם בני המיעוט האויגורי, נשלחו אף הם למאסר של בין שלוש לשמונה שנים בכלא.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ