בגלל ירידה במספר החיילים, צפון קוריאה מחילה שירות חובה לנשים

נשים בנות 20-17 יגויסו בשני סבבים מדי שנה וישרתו עד להגיען לגיל 23. המטרה: להתמודד עם הירידה בהיקף סדרי הכוחות בגלל שיעורי הילודה בשנות הבצורת הגדולה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

צפון קוריאה מחילה שירות צבאי חובה גם לנשים – כך דיווח בסוף השבוע העיתון הדרום קוריאני DailyNK. הדיווח, שנסמך על גורמים בתוך המדינה הקומוניסטית המבודדת, גורס כי מטרת גיוסן של צעירות בנות 17 עד 20 הוא לחזק את כוחות הביטחון וכי הצעד כבר הועבר לשלב הביצוע בתוך המנגנון השלטוני וברשויות המקומיות.

"בשלהי השנה שעברה קיבלנו הוראות לפיהן כל הנשים שסיימו חטיבת ביניים ותיכון מחוייבות בשירות צבאי. בדיקות גופניות ובדיקות נוספות שקשורות למועמדות לשירות יתחילו באפריל", אמר אחד המקורות לעיתון והוסיף כי השלטונות קבעו גובה מינימלי לחיילת: 1.42 מטר.

באמצעות גיוס הנשים מנסה צבא צפון קוריאה, שהוא אחד הגדולים בעולם, לטפל ככל הנראה בירידה במספר החיילים שמשרתים בו. הירידה מוסברת בין היתר בשיעור הגבוה של תמותת התינוקות ושיעור הילודה הנמוך כתוצאה מהבצורת הקשה שפקדה את צפון קוריאה לאורך שנות ה–90 של המאה שעברה.

גיוס הגברים לצבא נעשה באופן מסורתי פעמיים בשנה – באפריל ובאוגוסט. עד כה שירתו נשים צפון קוריאניות בצבא כמתנדבות ורק הגברים היו כפופים לשירות מנדטורי. על פי התקנות החדשות יגויסו צעירות בנות 17–18 שסיימו את בית הספר בחודש אפריל ואילו נשים בנות פחות מ–20 הנמצאות בשוק העבודה יגויסו באוגוסט.

מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און עם שתי טייסות שהשתתפו באימוני קרבות אווירצילום: רויטרס

הנשים לא צפויות לשרת פרק זמן דומה לזה שמשרתים הגברים. "בשונה מגברים שמשרתים 10 שנים, השירות לנשים יהיה עד גיל 23", אמר המקור. על פי הערכות, גם תנאי הקבלה לאוניברסיטאות ולבתי הספר המקצועיים ישונו כך שרק נשים שסיימו שירות צבאי, או כאלה שניחנות בכישורים יוצאי דופן, יזכו להמלצה ללימודים גבוהים. יצויין כי במרבית ממשקי הבית הצפון קוריאנים הנשים לוקחות חלק מרכזי בפרנסה.

במארס 2003 החליטה האסיפה העממית העליונה לקצץ את השירות הצבאי לגברים מ–13 ל–10 שנים, למעט חיילים ביחידות מתמחות ומיוחדות. בקשר לנשים נקבע כי השירות של אלה שהתגייסו מרצונן יקוצר מ–10 ל–7 שנים.

קצינים בצבא צפון קוריאה משתחווים בפני קים ג'ונג איל, בנו של מייסד האומה קים איל סונגצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ