ועדה ציבורית רשמית באוסטרליה חוקרת לראשונה פרשת פדופיליה במוסדות חב"ד

קורבנות ובני משפחותיהם מעידים בפני הוועדה הבוחנת את התנהלות מוסדות חרדיים שבהם הורשעו אנשי צוות בהתעללות מינית. אחת העדות: "איבדתי אמון במנהיגות הקהילה"

מליסה דייווי, גרדיאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מליסה דייווי, גרדיאן

ועדה ציבורית רשמית חוקרת לראשונה פרשת התעללות מינית בילדים בקהילה היהודית באוסטרליה. הוועדה תדון בשבועיים הקרובים בבית המשפט המחוזי של ויקטוריה במלבורן בישיבות ובקולג'ים חרדיים בסידני ובמלבורן, והראיות כוללות עדויות של ארבעה קורבנות ובני משפחותיהם. הועדה בודקת את האופן שבו טיפלו המוסדות בפרשיות. 

בדברי הפתיחה שלה לוועדה, אמרה סגנית התובע מריה ג'רייס כי כל הקורבנות למדו במוסדות חינוכיים בתקופה שבה נפגעו מההתעללות. "הנפגעים באו במגע עם העבריינים בשל מעורבותם של העבריינים בפעילויות המוסדות האלה כגון לימודי אמנויות הלחימה, תוכניות דת ומחנות נוער או בשל הקשרים שהיו להם עם המוסדות האלה", ציינה התובעת. היא הוסיפה כי ייבדקו כל הדיווחים על התעללות מינית בילדים ב"ישיבה סנטר" במלבורן, בישיבות בית רבקה וב"ישיבה סנטר חב"ד" וב"ישיבה קולג'" בבונדי שבניו סאות' וויילס.

ג'רייס תיארה בקווים כלליים את ההאשמות על התעללות מינית שהושמעו נגד מנהל ה"ישיבה קולג'" בבונדי, דניאל "גוג" היימן, ונגד הצוות לשעבר ב"ישיבה קולג'" במלבורן, ובכלל זה המאבטח וראש מדריכי הנוער דיוויד סיפריס ו"הרב" דיוויד קריימר. כולם הורשעו. "דיוויד סיפריס היה מתעלל סדרתי בילדים", אמרה ג'רייס לוועדה. "הצעיר ביותר מבין קורבנותיו היה בן שבע כשסיפריס התעלל בו". סיפריס נדון למאסר לאחר שהודה בכמה סעיפי אישום של התעללות מינית בילדים. שניים מקורבנותיו אמורים להעיד בפני הוועדה בימים הבאים, אמרה ג'רייס.

שלט בית חב"ד בסידני. אב לילדים שעברו התעללות: "הרגשנו כיצד העולם שלנו מתהפך"צילום: Eva Rinaldi

לדבריה, קריימר היה מורה בבית הספר היסודי של "ישיבה סנטר" במלבורן, ועל אף שמעולם לא הוסמך לרבנות, התלמידים כינו אותו "הרב קריימר". ב–2013 הוא הודה בחמישה סעיפי אישום של תקיפה ומעשים מגונים ובסעיף אחד של ביצוע מעשה מגונה בילד מתחת לגיל 16. פשעיו בוצעו בין ינואר 1990 לדצמבר 1991, תקופה שבה לימד בבית הספר היסודי. קורבנותיו היו כולם תלמידים בישיבה והיו בני 10 או 11 כשהותקפו, הדגישה ג'רייס. 

הפדופיל המורשע השלישי שייבדק, היימן, הואשם במעשה מגונה בילד שלמד בישיבת בונדי בהיותו בן 14. "דניאל היימן ביצע את התקיפה כשהשתתף במחנה בשם 'גן ישראל' דרומית לסידני", אמרה ג'רייס. "הקורבן שלו, שיעיד בפני הוועדה, היה אחד החניכים במחנה. לדניאל היימן היה במחנה תפקיד אחראי של מלווה ואב בית. התנהגותו כללה בעיקר מגע של עור בעור, על אף שהקורבן הביע התנגדות".

חקירה תערך גם בעניינו של המורה המחליף אהרן קסטצ'ר, שהתאבד בשנה שעברה. הישיבות במלבורן ובבונדי שייכות לתנועת חב"ד. ג'רייס אמרה שהחקירה תצטרך לבדוק היבטים מסוימים של התנועה כדי להבין את תפקידם של המורים הדתיים. לשם כך, הוועדה תשמע עדויות גם מצד מורים רוחניים, רבנים ואנשי צוות בארגונים על דרך טיפולם בהאשמות על התקיפות המיניות. ג'רייס הוסיפה כי יהיה גם צורך לבדוק את תפקיד ההלכה היהודית באופן שבו טיפלו אנשי הצוות במקרי הפדופיליה.

בין העדים היום (רביעי) בוועדה, צפניה ואקס ששלושה מבניו סבלו התעללות מצד חברי צוות שונים בישיבה במלבורן. הוא סיפר כיצד בשנת 2011, כשהוא ואחד מבניו החלו לדבר על ההתעללות בקהילה הפכו אותו ואת בני משפחתו "לאפסים". "הרגשנו שהעולם שלנו התהפך", הוא אמר.  "כל היבט של חיינו היה כרוך בקהילת הישיבה. גרנו מעבר לכביש. ואיבדנו את כל חברינו". לדבריו, הוא ומשפחתו עזבו את הקהילה והמדינה בעיקר בגלל ההתעללות. 

הקהילה החרדית באוסטרליה הגיבה על ההאשמות בפדופיליה במוסדות שלה ב"התנפלות על הקורבן", סיפרה היום אשתו של אחד מהקורבנות לוועדה. היא אמרה כי ההתעללות בבעלה התרחשה בזמן שהיה סטודנט בישיבת סנטר במלבורן, אבל הוא אזר כוח לספר על כך רק כמבוגר. "כבת זוגו של הקורבן וחושף ההתעללות, אני מרגישה שנואה ומבודדת בקהילה שלי", היא אמרה. "איבדתי את האמון בהנהגת הקהילה היהודית".

הפדופילים המורשעים סיפריס והיימן התעללו בבעלה. "בנוסף למעשים הנוראים נגד בעלי, שהרסו את ילדותו ונטלו ממנו את תמימותו, אנחנו סובלים פעם נוספת מהתגובה האינטרסנטית והאכזרית של הקהילה", סיפרה אשתו. "בעת שנחוצות תמיכה ואהבה, אנחנו מתמודדים עם שנאה וארס. לאף אחד לא אכפת מהצדק". לדבריה, ראשי המרכז התחילו להתייחס באופן שונה לילדיהם של בני הזוג, ורבים מחבריהם נטשו אותם. "תגובת הקהילה לפעילות למען חיסול הפדופיליה היתה התייחסות לקורבן בחשד ובאכזריות". היא הוסיפה: "אולי קל יותר לראשי הקהילה היהודית להסיט את האחריות, להתעלם מטיפולם הכושל במצב באמצעות הנצחת השקר ששאיפתו של בעלי להחריב את הקהילה היא המניע לכל ההאשמות האלה על התעללות מינית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ