שלושה פגים שנולדו בפונדקאות בנפאל נמצאים בדרכם לישראל עם הוריהם

26 תינוקות נולדו לישראלים בהליך פונדקאות בשבועות האחרונים בנפאל. בעקבות הרעש, אישר להם שר הפנים ארדן להיכנס לארץ לפני הנפקת מסמכיהם

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

מאז שהודו ותאילנד סגרו את שעריהן, הפכה נפאל ליעד העיקרי להליכי פונדקאות של ישראלים. 26 תינוקות נולדו שם לישראלים בשבועות האחרונים. רעש האדמה תפס את האבות ובני המשפחה הנוספים בעת המתנה בקטמנדו להשלמת ההליכים הביורוקרטיים בישראל שיאפשרו את שובם עם ילדיהם.

בעקבות הרעש, החליט שר הפנים גלעד ארדן לאפשר את כניסתם לארץ של התינוקות עוד לפני הנפקת המסמכים. את ההליכים מול הרשויות יידרשו ההורים לסיים בישראל. בעקבות החלטתו, הוטסו הלילה לארץ שלושה פגים עם הוריהם. עוד 23 תינוקות צפויים לטוס מנפאל לישראל ביממות הקרובות, אם לא יהיו שיבושים של הרגע האחרון.

לאחר הרעש, עזבו ההורים את המלונות מחשש לקריסתם והתאספו יחד עם התינוקות בחצר שגרירות ישראל, שם לנו רובם באוהלים, בציפייה לעלות על טיסה בחזרה לארץ. "שקט אחרי רעידת האדמה. סופסוף חזר החשמל ויכולתי להטעין את הטלפון ולעדכן כאן", כתב אמש בדף הפייסבוק שלו אלון מיכאלי מוליאן, שנמצא בקטמנדו עם בן זוגו אמיר ובנותיו שירה ומאיה, שנולדה לפני שבוע וחצי. "טיסת אל על תצא מחר אחר הצהריים לחלץ אותנו מכאן. אנחנו סופרים כל דקה", סיפר. "עבר עלינו לילה קשה מאוד, רעידות המשנה היו מחרידות. הרעידה בצהריים היתה דרמטית אבל היינו בשטח פתוח לאורך היום וניסינו ליהנות מהמצב. הדלק כאן הולך ואוזל ודרכי הגישה לדלק חסומות, כך שאין חשמל, אין מים זורמים ואין תקשורת. יש לנו עוד לילה כזה ועוד חצי יום".

ישראלים עם תינוקותיהם, אתמול בקטמנדוצילום: מתוך עמוד הפייסבו

לעומת האבות הטריים, טרם נמצא פתרון לעשרות הורים מיועדים ולפונדקאיות ההודיות המצויות בשלבים שונים של היריון. שר הפנים ארדן הודיע כי החליט להתיר את כניסת הפונדקאיות לישראל, על מנת להמשיך את התהליך בארץ. אתמול אחר הצהריים אף הודיעה דוברת רשות האוכלוסין וההגירה כי "בתום דיונים משפטיים, הביע משרד המשפטים תמיכה בעמדת שר הפנים, גלעד ארדן, לאשר כניסתן לישראל של הנשים הפונדקאיות הנמצאות בהריון מתקדם ושוהות כרגע בנפאל. בכך יוכל השר ארדן להפעיל את סמכותו, כפי שרצה לעשות מלכתחילה. נחיתת הנשים בישראל תאפשר להן סביבה רפואית הולמת ותוציא אותן מאזורי הסיכון לאחר רעידת האדמה".

חרף ההודעה סיפרו ההורים המיועדים כי טרם קיבלו אישור רשמי להטיס לארץ את הפונדקאיות. במשרד המשפטים אמרו אמש כי התקיים דיון בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אורית קורן, אך טרם התקבלה החלטה אם ניתן לאפשר את כניסת הפונדקאיות לישראל.

רונן ותום זיו היו אמורים לחזור בימים הקרובים ללידה שנייה מהליך פונדקאות בנפאל. "אנחנו נמצאים בהריון מתקדם, פונדקאית בשבוע 35", סיפר רונן בשיחה עם "הארץ". "היו מוזמנים לנו כרטיסי טיסה ומלון, אבל כרגע אין טיסות סדירות ולפי דיווחים שקיבלנו המלון נהרס. אין לנו איך לטוס ואיפה לישון. אנחנו בחרדה מאוד גדולה. היא בהיריון מתקדם, מקווים שלא ילדה בינתיים, אבל בטח תלד בשבוע־שבועיים הקרובים והמצב שם די קטסטרופאלי.

"כל היום ניסינו להפעיל לחץ בשביל שהשלטונות בישראל יסכימו להביא אותה לכאן ושהיא תלד כאן. עושה רושם שזה נשא איזה שהוא פרי, אבל אני עוד לא יכול לברך על זה. אין החלטה מסודרת. כל עוד זה לא קורה היא שם. המחשבה על לנסוע לשם בסיטואציה הזאת, ועל לידה שם, היא סיטואציה די קשה".

רונן ציין כי הלידה אמורה להתבצע בניתוח קיסרי. "אם היא לא תבוא לכאן, אני לא רואה איך זה יקרה באזור כל כך מוכה אסון, כשבתי החולים קורסים", אומר רונן, "כשמדברים על להביא את התינוקות שנולדו, אין הבדל בין תינוק שנולד אתמול לבין תינוק שייוולד עוד יומיים. אותו היגיון אמור להוביל למסקנה שצריך לחלץ את הפונדקאית. הפונדקאית אשה טובה ומקסימה שעוזרת לנו להגשים חלום, אני מאוד מודאג גם לגביה".

"כרגע מה שמאוד מטריד אותנו זה הפונדקאיות שנמצאות שם בשלבי הריון מתקדמים, לרבות פונדקאית שאמורה ללדת בשבוע הקרוב. אנחנו לא יודעים איך היא יכולה ללדת כי בית החולים לא מתפקד, הוא קורס תחת העומס", אמרה עו"ד דנה מגדסי, בעלת סוכנות הפונדקאות "לוטוס". להערכתה, יש כעת בנפאל כ-60 הליכי פונדקאות של ישראלים. "התקשורת מאוד בעייתית. כשלקוח שואל אותי מה קורה עם הפונדקאית מאוד קשה לי להשיב. משעות הבוקר לא הצלחתי להשיג אף אחד שם", אמרה אמש. מגדסי קראה לשר הפנים להפעיל את סמכותו ולאפשר את כניסתן של הפונדקאיות לישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ