שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הרעש בנפאל רק העצים את הקושי הקיים שם ממילא

עוני חריג, קהילות יריבות וסכסוכים פוליטיים ארוכי שנים הן רק חלק מהסיבות לכך שהחיים בנפאל היו מורכבים עוד לפני רעידת האדמה. אחריה, חלק מהבעיות הוותיקות מתגמדות ואחרות רק ילכו ויחמירו

גרדינר האריס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נפאלים מסתתרים מפני הגשם, היוםצילום: אי־אף־פי
גרדינר האריס, ניו יורק טיימס

ביתה והכפר שבו חיה סמוך למוקד הרעש בנפאל נהרסו, סבה נהרג, ועד כה איש מבחוץ לא בא לסייע לתושבים - לא חייל, לא שוטר ולא עובד חילוץ. בהימה לאמה, אזרחית נפאל שחיה בניו דלהי, משרטטת תמונה זו של ייאוש משיחות טלפון קטועות שקיימה עם תושבי הכפר, שנותרו בלא קורת גג ועם מעט מזון ומים. עד שהמחלצים יצליחו לפלס לעצמם דרך מעבר לכבישים ההרוסים ולמפולות האדמה אל אזורים נידחים כאלה בנפאל, קרוב לוודאי שבשבועות הקרובים סיפורים כאלה יחזרו על עצמם שוב ושוב.

המדינה על 27 מיליון תושביה היתה שרויה באנדרלמוסיה פוליטית וכלכלית זמן רב לפני שרעידת האדמה שפקדה אותה בשבת זרעה בה מוות וחורבן. אסון הטבע צפוי לסבך עוד יותר את הניסיונות לאחות את הקרעים שנוצרו בעשרות שנים של מלחמה ושיתוק פוליטי. אזרחי נפאל ידועים בקשיחותם, ושמם של אנשי השרפה והגורקה, נפאלים במוצאם, כבר הפך למלה נרדפת לכוח ותעוזה. אבל המדינה שהם ואזרחים אחרים מנווטים בה לאורך דורות, מעמידה את הנחישות הזאת במבחן.

עשר שנות מרד מאואיסטי באו לקצן ב-2006, אבל מאז ההנהגה הפוליטית לא הצליחה להסכים על חוקה, למרות שתי מערכות בחירות והצהרות חוזרות ונשנות על כוונתה להגיע לפשרה. אפילו הסינים סייעו בניהול הבחירות האחרונות בנפאל, אף שהם עצמם חסרי ניסיון והתלהבות לביצוע משימות דומות בביתם. היעדרו של ראש ממשלת נפאל שושיל קוויראלה מארצו בעת שהאסון ניחת על נפאל מגלם אולי את חולשת הממשלה, בעיקר משום שנסיעתו נועדה בחלקה לביקורת רפואית ובדיקה אם מחלת הסרטן שבה לקה אכן בהפוגה.

הריסות בקטמנדו כפי שצולמו מהאוויר, בסוף השבועצילום: אי־פי

בריאיונות ביומיים האחרונים סיפרו תושבים מקומיים שהם נאלצים להתמודד עם האסון כמעט בלי כל עזרה ממשלתית וטענו שפגיעותה הגדולה של נפאל ברעש קשורה בהשלמת הרשויות עם נורמות בנייה ופיתוח בלתי ראויות. יוראג' שארמה, העוסק בבנייה עם גיסו אשוטראג' סובדי, אומר שלשניהם ברור שהמדינה אינה רק קורבן של איתני הטבע. "אנשים בונים בלי יסודות, בלי ברזל בבטון ועם בטון לא מתאים", קובל שארמה הסועד את גיסו בבית חולים בקטמנדו שבו אושפז לאחר שנפצע בהתמוטטות המלון שבו שהה עם שישה חברים לעבודה. שניים מהם נהרגו, שלושה נפצעו ואחד עדיין נעדר. "זה לא היה צריך לקרות, כמו דברים רבים שראינו כאן".

אף שלמדינה יש פוטנציאל לנצל כוח הידרואלקטרי רב, אספקת החשמל נחשלת עד כדי כך שערים כמו קטמנדו שרויות לעתים בעלטה כ-14 שעות ביממה. במקומות רבים אין כלל חשמל מאז הרעש. המגזר היצרני במדינה נמצא כבר שנים בירידה ומהווה היום רק 6% מכלכלת נפאל. העוני פושה בה, זיהום האוויר כבד, וממצאי הבריאות מחרידים.

בגלל מיעוט מקומות התעסוקה, גדלה מגמת נטישת הצעירים לממדים המפתיעים גם מומחים; כלכלנים וגורמים רשמיים מעריכים שבעונות מסוימות קרוב ל-25% מכלל האוכלוסייה עובדים מעבר לגבול. משום כך, בכפרים נידחים כמו זה של לאמה, שנהרסו בשבת ברעש, מתגוררים בעיקר קשישים, נשים וילדים. הגברים הצעירים שעובדים מחוץ למדינה נוכחים בהם רק בתמונות או בפקודות העברת הכספים.

מומחים והיסטוריונים מנסים זה שנים להתחקות אחר שורשי התרבות הפוליטית המורעלת של נפאל, המונעת בין היתר את גיבושה של חוקה למדינה. רבים הגיעו למסקנה שרכסי ההרים הבלתי עבירים כמעט יצרו מגוון כה רב של קהילות, שכל הסכמה ביניהן נראית כמעט בלתי אפשרית (אף שבהוטאן, שלה גיאוגרפיה דומה, הצליחה להתגבר על הבעיה).

נפאל, שנשלטה במשך מאות שנים בידי מלכים, מורכבת מ-125 קבוצות אתניות המדברות 127 שפות, מעשרות קסטות ומשלוש מערכות אקולוגיות שונות שחילקו אותה לקהילות יריבות. משפחת המלוכה התרסקה ב-2001 לאחר שיורש העצר הרג את המלך, המלכה ובני משפחה אחרים, והאליטות מסרבות מאז ומתמיד לחלוק את השלטון עם קהילות המדזים בשפלה. "אני מקווה שהאסון הנורא הזה יכפה קונסנזוס על האליטות הפוליטיות של נפאל", אומר שיאם סראן, שגריר הודו בנפאל לשעבר.

בינתיים, הודו - שכנתה הענקית של נפאל - מובילה את מאמצי הסיוע. אבל לא ברור אם מאמצים אלה יספיקו - או אפילו אם יתקבלו בשמחה. לנפאלים רבים יש רגשות מעורבים כלפי הודו והם חשים שבעשורים האחרונים נע יחסה של השכנה בין התערבות פולשנית להזנחה פוגענית. זו סיבה מרכזית לכך שנפאל סירבה ב-50 השנים האחרונות לקבל את הצעותיה של הודו לסיוע בפיתוח תשתיות או לקשרים הדוקים יותר. הכבישים המוזנחים המחברים בין הודו לנפאל, סמל להיעדר שיתוף הפעולה בין המדינות, כבר פגעו בפינוי ובסיוע.

כעת, נותר לראות איך שני המוטיבים בהיסטוריה המודרנית של נפאל - ההתמדה האישית וחוסר הסדר הציבורי - יתבטאו בתקופה הקרובה, בעוד המדינה נאבקת להחלים ואז לבנות את עצמה מחדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ