רויטרס

יפן וארצות הברית פרסמו אתמול (שני) קווי פעולה חדשים לשיתוף פעולה ביטחוני, המשקפים את נכונותה של יפן לקחת על עצמה תפקיד גדול יותר בזירה הבינלאומית, זאת על רקע עלייה בעוצמתה של סין והתגברות החששות מפני צפון קוריאה. הדיון בקווי הפעולה החדשים הוא חלק מרכזי מביקורו של ראש ממשלת יפן שינזו אבה בוושינגטון השבוע ובשיחותיו עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה.

קווי הפעולה החדשים מאפשרים שיתוף פעולה צבאי נרחב מבעבר בין שתי המדינות, החל בהגנה מפני טילים בליסטיים והתקפות סייבר וכלה בביטחון בנתיבי הים. בהתאם להחלטה תינתן לשתי המדינות הזכות "להגנה עצמית קולקטיבית" שמשמעותה, לדוגמא, היא שיפן תוכל ליירט טילים המשוגרים לכיוון ארה"ב ולבוא לעזרת מדינות צד שלישי הנמצאת תחת התקפה.

במפגש פסגה בבית הלבן שקיימו היום הנשיא אובמה ועמיתו היפני, דנו השניים בתמורות שחלו ביחסי שתי המדינות. מאז תום המלחמה היו יחסיה של יפן עם ארה"ב גורם משפיע בהתנהלותה של מדינת האיים מול שכנותיה. יפן הפיקה תועלת מהסכמיה עם ארה"ב, דבר הבא לידי ביטוי ברווחים ממכירת נשק לצבא ארה"ב. במקביל עמדה לשרותה והתירה לוושינגטון להקים בסיסי צבא בשטחה. אולם כעת נדרש ראש הממשלה אבה לשקול כיצד תבוא נאמנותו לארה"ב לידי ביטוי, זאת על רקע לחצים מבית והשפעתן של מדינות מזרח אסיה.

שינזו אבה ואובמה, אתמול בוושינגטוןצילום: אי־אף־פי

הסכם ההגנה הקולקטיבית שעליו הסכימו המדינות, בדומה לברית נאט"ו, מחייב את יפן לכל התקפה על ארה"ב (הסדר הפוך, שבו מגינה ארה"ב על יפן, תקף מזה 70 שנה). הסכמתו של אבה להסדר כזה, תקצין את מחלוקותיה של יפן עם סין ודרום קוריאה, ומשמעותה שיפן תסתכן במעורבות בעימותים בעקבות פעולות צבאיות של ארה"ב. אבה צפוי לשלם מחיר על כך שנעתר לבקשתה של ארה"ב לחתום על ההסכם. בכנס של מפלגתו של אבה, המפלגה הליברל-דמוקרטית, שהתקיים במארס, הוטל ספק בחוקיות הסכם שכזה, ונמתחה עליו ביקורת חריפה. אפילו שמרנים התומכים בשיתוף פעולה צבאי עם ארה"ב חוששים מהאפשרות שיפן תיגרר למעורבות בסכסוך רחב יותר בין ארה"ב לסין.

מספר סוגיות ביטחוניות מעיבות על יחסי שתי המדינות, במיוחד בכל הנוגע לצפון קוריאה. הציבור היפני מאמין כי בצפון קוריאה נותרו בני ערובה יפנים מתקופת המלחמה הקרה. השבתם הביתה היא נושא טעון ברגשות ביפן, ועובדה זו ממתנת את עמדתה של טוקיו כלפי פיונגיאנג. אבה נתקל בקשיים לא מעטים במשא ומתן מול צפון קוריאה, הלוחצת עליו להקל את הסנקציות ולחדש את קו המעבורות בין שתי המדינות. יפן הפסיקה את הפעילות לאורך הקו ב-2006, בין היתר בעקבות לחץ של ארה"ב. כעת מצפה ארה"ב מאבה שיפעל בנחרצות מול פיונגיאנג, אך אבה חושש שהדבר יפגע בניסיונות להשבת בני הערובה.

יחסי הביטחון בין שתי המדינות מושתתים על הבנה הדדית שתרומתה של יפן תהיה כמעט ורק פיננסית: יפן משקיעה מיליארדי דולרים בתפעולם ובתחזוקם של בסיסי צבא ארה"ב בשטחה, זאת בנוסף להעמדת קרקעות לרשות צבא ארה"ב. אבה וקודמיו בתפקיד ספגו ביקורת רבה מבית בכל הנוגע להרחבת בסיסי הצבא, במיוחד באוקינאווה. אך פרט זה לא ייעלה לדיון נרחב בפגישתו של אבה עם אובמה.

בנוסף צריך אבה לקחת בחשבון את סדרי העדיפויות הכלכליים של יפן, ולהחליט אם להצטרף לבנק החדש שהקימה סין, הבנק האסייתי להשקעות בתשתיות (AIIB). ארה"ב התנגדה להקמתו של הבנק, בטענה שהוא עלול לערער את יציבות הבנק העולמי ואת הבנק לפיתוח אסיה. הבית הלבן לא הצליח להניא את בעלות בריתה דרום קוריאה, טייוואן ואוסטרליה מלהצטרף ליוזמה. רק יפן הסתכנה בערעור נוסף של יחסיה עם סין ונמנעה מלהצטרף עד כה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ