דייוויד סאנגר, ניו יורק טיימס

בשנתיים האחרונות, בעוד הממשל האמריקאי הקדיש מאמצים להשיג הסכם עם איראן כדי לעצור את המרוץ שלה לנשק גרעיני, השקיעה צפון קוריאה מאמצים משלה להרחיב את תוכניתה הגרעינית ובדרום קוריאה סבורים כי הסיכויים שוושינגטון תוכל לעצור גם אותה, קלושים.

צילומי לוויין של הכור הגרעיני המרכזי בצפון קוריאה ביונגביון מ–2013 העידו על הכפלת גודלו של המתקן להעשרת אורניום, שדבר קיומו נודע לארה"ב רק ב–2010, ובכירים אמריקאים חושדים כי ברשותה מתקן נוסף להעשרת אורניום. בינתיים הולך ומתגבש קונסנזוס לפיו ברשות צפון קוריאה יש ככל הנראה כתריסר כלי נשק גרעיניים, והיא בדרך להחזיק ב–20 כלי נשק גרעיניים עד סוף 2016.

פיתוח הגרעין בצפון קוריאה, עומד במרכז הדיון על ההסכם עם איראן ומשמש הן את מחנה המתנגדים להסכם והן את התומכים בו. רפובליקאים ובכירים ישראלים, ובראשם ראש הממשלה בנימין נתניהו, מזהירים שהפרת ההסכמים על ידי צפון קוריאה עתידה לקרות גם בהסכם עם איראן. תומכי הנשיא אובמה הופכים את הטיעון הזה על ראשו: לדבריהם, הלקח הוא שהסכם שניתן לוודא את אכיפתו ואת הציות לו הוא הדרך היחידה למנוע מאיראן לעשות בעשור הבא את מה שעשתה צפון קוריאה בשנים האחרונות.

קים ג'ונג און בביקור במפעל צבאי בבירה בשבוע שעברצילום: רויטרס

המציאות היא שאף שהפוליטיקאים מתייחסים לתוכנית הגרעין של איראן ולתוכנית הגרעין של צפון קוריאה באותה נשימה, שתי התוכניות שונות מאוד זו מזו, ולכן כל האנלוגיות ביניהן הן שגויות.

ראשית, אף אחד מההסכמים שנחתמו עם צפון קוריאה לא היה מפורט כמו ההסכם הנידון עם איראן, שיובא לאישור הקונגרס האמריקאי. הסכם "המסגרת המוסכמת" שעליו חתמו ארה"ב וצפון קוריאה ב–1994, השתרע על פני עמודים ספורים, לעומת ההסכם עם איראן המשתרע על פני מאות עמודים וכולל נספחים.

נוסף על כך, איראן טוענת כי תציית לאמנה למניעת הפצה של נשק גרעיני (NPT), הבסיס המשפטי להסכם הסופי, שעליו הצדדים אמורים להסכים עד 30 ביוני. לעומתה, מתפארת צפון קוריאה בכך שארסנל הנשק הגרעיני שלה מעוגן בחוקה ושהיא פרשה מ–NPT לפני זמן רב.

לפקחים הבינלאומיים יש גישה סדירה לאתרי הגרעין העיקריים של איראן, אם כי איראן נמנעת מלספק להם פרטים בנוגע לעבודה שעשתה, לפי החשד, על פיתוח כלי נשק. ההסכם כולל סעיפים המחייבים התקנת ציוד מעקב בכל אחד ממתקני הגרעין המוכרים וכן יחייב את איראן לדלל את מאגרי הדלק הגרעיני שברשותה המועשר לדרגה גבוהה או להוציאם משטחה. בניגוד לכך, בצפון קוריאה לא ביקרו פקחים זה שנים.

ולא פחות חשוב, על הנהגת איראן מופעלים לחצים פוליטיים מבית להביא לביטול הסנקציות עליה ולנורמליזציה ביחסיה עם המערב, בניגוד גמור למצב בצפון קוריאה, הרואה בבידוד המוחלט שלה מפתח להישרדותה.

גם האסטרטגיות שנקטו האמריקאים כלפי שתי המדינות היו הפוכות. בחודשים הראשונים של כהונתו נקט אובמה מחוות של רצון טוב כלפי צפון קוריאה, אבל עמדתו השתנתה בתוך זמן קצר, לאחר שצפון קוריאה הגיבה למחוות אלו בביצוע ניסוי גרעיני. הוא ויועציו החליטו שמוטב להם להמר על איראן, ועם קצת מזל, אפשר יהיה למנוע ממנה לייצר נשק גרעיני.

בשיחות בסיאול, חוששים בכירים דרום קוריאנים שמא ההתפתחויות שחלו בשנתיים האחרונות, שבהן התרכזה ארה"ב באיראן, הותירו אותם במצב מסובך הרבה יותר. "יש בממשלה שלי כאלה שסבורים שאנחנו ניצבים בפני נקודת אל־חזור מבחינת הטכנולוגיה הגרעינית של צפון קוריאה ויכולותיה בתחום הטילים", אמר בכיר בדרום קוריאה. "נקודת האל־חזור" היא ביטוי שישראלים מרבים להשתמש בו בהקשר לאיראן, המבטא את חששם שתוכנית הגרעין שלה גדולה מכדי שאפשר יהיה לבלום אותה אי-פעם.

בכירים אמריקאים אומרים שיש להם עוד תקווה אחת אחרונה: אם ההסכם עם איראן יצליח עשויה צפון קוריאה, העוקבת אחר השיחות עם טהראן, להגיע למסקנה שכדאי לה להמיר את תוכנית הגרעין באינטגרציה כלכלית. אחרים סבורים, לעומת זאת, כי זהו חלום באספמיה.

"באיראן דרגה מסוימת של אינטגרציה היא חלק מהאופן שבו נבנית עוצמה לאומית", אמר אחד מהבכירים האלה. "אבל בצפון קוריאה", הוסיף, "אינטגרציה נתפשת כנתיב להתפוררות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ