זרם הפליטים הרוהינגים מבורמה נמשך: עוד כ–1,000 מהגרים הגיעו לחופי אינדונזיה ומלזיה

שבע סירות מלאות במהגרים שנמלטו מהמשטר הבורמזי אותרו ביומיים האחרונים, אך ארגוני הסיוע מעריכים כי עוד אלפים כמוהם ממתינים לחילוץ בלב ים ונמצאים בסכנה

אי־פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי־פי ורויטרס

כ–1,600 פליטים רוהינגים ובנגלדשים מבורמה הגיעו ביומיים האחרונים דרך הים למלזיה ולאינדונזיה, ככל הנראה לאחר שמבריחיהם נטשו את הסירות והותירו אותם לגורלם.

לאחר שאתמול חולצו כ–600 רוהינגים מלב ים והובאו לצדה המערבי של אינדונזיה, הגיעו ביממה האחרונה עוד 1,018 בני אדם, בהם עשרות ילדים, בשבע סירות לאי לנגקאווי שבצפון מלזיה ולחופי אינדונזיה.

בני המיעוט המוסלמי רוהינגה סובלים מזה עשורים רבים מאפליה קשה ורדיפה בידי הרוב הבודהיסטי בבורמה, שרואה בהם מהגרים לא חוקיים מבנגלדש. בשלוש השנים האחרונות הותקפו הרוהינגים בבורמה, שמספרם במדינה נאמד בכ–1.3 מיליון, כמה פעמים על ידי המון בודהיסטי - מה שהחיש את ניסיונותיהם להימלט מהמדינה דרך הים למדינות שכנות. בתקיפות נהרגו כ–280 רוהינגים ו–140 אלף אחרים נאלצו להימלט מבתיהם. רבים מהם חיים כיום במחנות צפופים תחת תנאים קשים, שיעור אבטלה גבוה ופיקוח מחמיר מחוץ לבירת מחוז ראחין.

פליטים רוהינגים שהגיעו לחופי לנגקאווי בצפון מלזיה, היוםצילום: אי־פי

אמש מצאה משטרה מלזיה סירת עץ שנלכדה על החוף באי לנגקאווי, ועליה מאות בני אדם. מאוחר יותר אותרו עוד שש סירות מהגרים, חלקן סמוך לחופי אינדונזיה. בסך הכל אותרו 865 גברים, 101 נשים ו–52 ילדים שנמלטו בסירות מבורמה. סגן מפקד המשטרה המקומית אמר כי ככל הנראה ישנן עוד שתי סירות שעדיין לא נמצאו. לדברי פעילים חברתיים וגורמים רשמיים במדינה כ–7,000 רוהינגים מבורמה עדיין לכודים בסירות עץ צפופות, עם מעט מזון ומים, ונמצאים בסכנה גדולה.

עם זאת, הערב הודיע חיל הים האינדונזי כי גירש סירה עם מאות מהגרים רוהינגים שהגיע למים הטריטוריאליים של המדינה. עם זאת, דובר חיל הים הבהיר כי הנוסעים קיבלו מזון, מים והכוונה כיצד להגיע למלזיה השכנה. לדבריו, נראה היה שהנוסעים נמצאים במצב טוב והם אמרו שהם התכוונו להגיע למלזיה. הוא הוסיף כי הסירה עליה שטו היתה צפופה אבל תקינה.

על רקע החשש כי בקרוב יתחילו לשטוף את חופי האזור סירות עמוסות בגופות מהגרים, התקיימה באו"ם פגישת חירום בהשתתפות ארה"ב, ארגונים אזוריים ומדינות נוספות, אולם לא הושגה כל החלטה אם לחפש אחר הסירות הנמצאות במים הבינלאומיים במצרי מלאקה שבדרום אסיה.

השאלה שעומדת במרכז חילוץ המהגרים הרוהינגים היא כיצד לטפל בהם לאחר שיימצאו. מדינות רבות חוששות זה זמן רב שאם יפתחו את שעריהן לכמה מהם, התוצאה תהיה זרם בלתי פוסק של מהגרים עניים ולא משכילים לשטחן.

"אלה אנשים שנמצאים במצוקה גדולה", אמר פיל רוברטסון מארגון Human Rights Watch. הוא קרא לממשלות האזור לשתף פעולה כדי לסייע לאלה שעדיין לכודים בים. "חלק נמצאים שם כבר חודשיים וחלק זמן רב יותר - והוא לא עובד לטובתם", הוסיף.

כריס לווה, יו"ר ארגון פרויקט ארקן, שעוקב אחר סירות מהגרים כבר יותר מעשור, מעריכה כי יותר ממאה אלף גברים, נשים וילדים עלו על סירות מאז אמצע 2012. רובם מנסים להגיע למלזיה, אבל מאבק מדינות האזור ברשתות ההברחה של בני אדם גורם למבריחים להימלט ולהותיר מאחור את המהגרים, ללא יכולת לעגון בעצמם ולהיחלץ מהסירות.

לדבריה, ברשות המהגרים הלכודים בים מעט מזון ומים נקיים ומצבם הבריאותי מידרדר. היא הוסיפה כי ישנם דיווחים על עשרות מהגרים שנספו. גורם רשמי בארגון הבינלאומי להגירה באינדונזיה העריך כי כ–300 בני אדם מתו בלב ים בארבעת החודשים האחרונים כתוצאה מרעב, התייבשות והתעללות מצד אנשי הצוות בסירות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ