האינטרס הכלכלי המשותף מטשטש את המתיחות עתיקת היומין בין הודו לסין

בביקורו הראשון בבייג'ין מבקש נרנדרה מודי להבטיח שהידוק הקשרים בין המדינות לא יחליש את תביעותיה הטריטוריאליות של הודו מסין

אלן ברי וכריס בקלי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלן ברי וכריס בקלי, ניו יורק טיימס

בימים שקדמו לצאתו של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי לסין לראשונה מאז נכנס לתפקידו, הופיעו תזכורות לסדקים הגיאו־פוליטיים המפרידים בין שתי המדינות, גם בשעה שהן מחזרות זו אחר זו ממניעים כלכליים.

צהובון סיני פרסם מאמר בגנות ביקורו של מודי במדינת המחוז ארונצ'ל פראדש שבצפון־מזרח הודו, מדינת גבול שעליה תובעת סין חזקה, וגרר תגובת נגד בכלי תקשורת הודיים. בניו דלהי הודיע נציג רשמי של הממשלה שהודו הגישה שתי תלונות נגד תוכניתה של סין לסלול כביש מהיר שיעבור בקשמיר הפקיסטאנית, אזור גבול שהודו רואה כשלה.

ההתנצחויות בין הצדדים הם תזכורת למתחים הטריטוריאליים וההיסטוריים בין מנהיג הודו לעמיתו הסיני, הנשיא שי ג'ינפינג. אך מקורות בהודו ובסין מציגים את שלושת ימי ביקורו של מודי בסין, שהחל אתמול, כמסע עסקים שופע רצון טוב וקרבה תרבותית.

ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי מבקר במוזיאון צבא לוחמי הטרה קוטה בעיר שיאן שבסין, אתמולצילום: רויטרס

הביקור בסין הוא מבחן לסדר העדיפויות של מודי. ראש הממשלה הבטיח לבוחריו להמריץ את כלכלת המדינה ולהפגין נחישות בכל הנוגע לאינטרסים הביטחוניים שלה. הניסיון לשלב את השניים, עם זאת, עשוי להתגלות כמשימה קשה כשנושאים ונותנים עם שכנה גדולה וחזקה כגון סין, שאימצה תחת שי קו נוקשה בסכסוכים טריטוריאליים.

"כשמדובר בסין, יש שני מודי", אומר טנווי מדאן ממכון ברוקינגס (Brookings Institution). לדבריו "מודי אחד הוא מנהיג בעל מודעות עסקית שמעוניין בקשר עסקי עם סין. מודי שני מופקד על הביטחון". מדאן מעריך שבביקורו בסין ימעיט מודי בחומרתן של תקריות גבול, "אבל אני חושב שהוא גם ייידע להבהיר שהודו לא תיתן שיתעמרו בה".

גידול בהיקף הסחר וההשקעות בין שני הענקים האסיאתיים יכול להועיל לשני הצדדים. סין מתמודדת עם האטה בצמיחה ומעוניינת בהגדלת הגישה לשוק ההודי. מן העבר השני שואפת הודו לנתב את כספי ההשקעות הסיניות לבניית תחנות כוח, מסילות ברזל ותשתיות נוספות. בנוסף מעוניין מודי לנצל את הכספים כדי להפיח חיים במגזר היצרני.

החיזור ההדדי מתרחש דווקא על רקע חתירתה של סין להרחיב את השפעתה הפוליטית והצבאית בדרום־מזרח אסיה, ובעת שמדינות כגון יפן וארה"ב רואות בהודו משקל נגד לסין. תומכיו של מודי משוכנעים שהוא מסוגל לקדם את הנושא הכלכלי והאסטרטגי באותה מידה. "מודי זקוק לכולם לצדו", אומר אשוק מליק, עמית בכיר בקרן המחקר אובזרוור בדלהי. "הוא זקוק לשקט אסטרטגי בחצר האחורית שלו כדי לבנות את כלכלת הודו. הוא לא יכול להרשות לעצמו שסין תהפוך לבעיה, ולכן הוא צריך לרצות את סין, וגם לתת לה קצת לדאוג". בעבור שי, הידוק היחסים עם הודו הוא נדבך חשוב באסטרטגיה רחבה יותר להפגת המתיחות הטריטוריאלית על ידי העברת השקעות, ניצול הזדמנויות סחר, הרחבת ההשפעה הסינית והחלשתה של וושינגטון.

"מאז נכנס מודי לתפקידו, חל שיפור באווירה בין הודו לסין, אומר יה היילין, מומחה לדרום אסיה באקדמיה הסינית למדעי המדינה בבייג'ין. "המדיניות הבסיסית של הצדדים לא השתנתה, אבל יש דגש רב יותר על שיתוף פעולה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ