גל הטיהורים בצמרת הצפון קוריאנית מעורר ספק ביציבות שלטונו של קים ג'ונג און

על פי מומחים, הוצאתם להורג של מקורבי המנהיג הצעיר מצביעים על מאמציו לבסס את שלטונו. השבוע דיווחה דרום קוריאה על הוצאתו להורג של ראש מערך ההגנה של המדינה הקומוניסטית

גרדיאן וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן וניו יורק טיימס

שירות הביון הלאומי (NIS) של דרום קוריאה הודיע השבוע כי בידיו ראיות חדשות לטיהור פוליטי שביצע מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג־און. על פי הדיווח הוצא להורג האחראי על מערך ההגנה של צפון קוריאה, היון יונג צ'ול, באמצעות תותח נ"מ מול מאות בני אדם. על פי ההאשמות נרדם היון באירוע צבאי – מקרה שהתפרש כזלזול מובהק כלפי מנהיג המדינה. עוד דווח כי האדריכל מה וון־צ'ון, שהיה אחראי לרבות מתוכניות התשתית במדינה, נהרג גם הוא.

לאחרונה התקבלו דיווחים משירות הביון של דרום קוריאה, על פיהם בחודשים הראשונים של 2015 הורה קים על הוצאתם להורג של 15 בכירי שלטון, בהם שני שרים אשר התלוננו על מנהיגותו של קים. ארגון "זכויות אדם בצפון קוריאה" פרסם בחודש שעבר תצלומי לוויין שבהם נראית "פעילות חריגה" בבסיס האימונים הצבאי קאנגון, כ־25 קילומטרים מצפון לבירה פיונגיאנג. בארגון סבורים כי התצלומים מתעדים "הוצאה פומבית להורג של כמה בני אדם בירי מתותחי נ"מ".

בשירות הביון של דרום קוריאה סבורים שקים הורה על הוצאם להורג של 68 בכירים בשנים 2012–2014. בעל התפקיד הבכיר ביותר שהוצא להורג הוא דודו של קים, ג'אנג סונג־טק, כשנתיים לאחר שקיבל לידיו את השלטון. התקשורת הממלכתית בצפון קוריאה דיווחה כי ג'אנג הוצא להורג בגין בגידה. הוצאות להורג מסוג זה הן דבר שבשגרה, כך עולה מדיווחים, אולם הוצאתו להורג של ג'אנג היתה יוצאת דופן בפומביות ובדרמטיות שלה. קים חשש שג'אנג בונה בסיס כוח משלו וביקש "להרתיע את כל מי שעשוי להתנגד לו", אמר כתב הגרדיאן דאז, איידן פוסטר־קארטר. הפרשן אדם קאת'קארט הוסיף שהוצאתו להורג של ג'אנג היתה צעד "חסר תקדים", שנדמה כאילו נעשה באופן מאולתר, ולדבריו, עד לאירוע זה נהנו בני משפחתו של קים מיחס סלחני באופן יחסי.

קים ג'ונג-און, ינואר

כתב הבי־בי־סי מייקל מאדן מסביר כי הוצאתו להורג של היון היא הצעד האחרון בשורה של חילופי תפקידים בצמרת הצבא של צפון קוריאה. היון היה אחד מארבעה בני אדם שפיקדו על מערך ההגנה בארבע השנים האחרונות. שלושת האחרים סבלו מגורל אכזרי פחות: הם הודחו או פרשו מתפקידם. לדברי מאדן ההסבר המתבקש להוצאתו להורג של היון הוא חוסר הביטחון של קים, שמתאמץ לבסס את סמכותו. "בסופו של דבר זה אינו סימן לאדם הבטוח בתפקידו", אמר מאדן. לדברי העיתונאי, צפון קוריאה אינה עומדת לקרוס בעתיד הקרוב, אולם הפוליטיקה הפנימית שלה מתאפיינת ב"אי יציבות רבה".

יש לציין כי מומחים רבים בדרום קוריאה מטילים ספקות בדיווחים של סוכנות הביון ומעלים תהיות בנוגע לאינטרסים של סיאול לפרסמם. לדבריהם, הגנרל היון הופיע השבוע בתקשורת בצפון קוריאה, זאת למרות שהשלטון בפיונגיאנג ממהר למחוק כל תיעוד פומבי של בכירים המוצאים להורג. המומחה לצפון קוריאה אנדרי לאנקוב אומר כי אם הדיווחים על ההוצאה האחרונה להורג נכונים, הרי שזהו סימן לכך שקים מנסה לעורר פחד בקרב חברי ההנהגה של ארצו. "עקב גילו והעובדה שהוא קודם לתפקידו בפתאומיות, קרוב לוודאי שרוב סובביו לא התייחסו אליו ברצינות, לפחות בהתחלה", הסביר לאנקוב וציין שיכול להיות שגל ההוצאות להורג התחיל לפני זמן מה.

לרוב לא ניתן לקבל אישור ממקור עצמאי לדיווחים על הוצאות להורג בצפון קוריאה, ובמצב כזה נוצר ואקום שבו מתפשטות שמועות במהירות. מומחה נוסף לצפון קוריאה, ג'ון דלורי, אומר כי אף שייתכן שחלק מהדיווחים נכונים, הסטנדרטים הרגילים של עיתונות אינם נר לרגלי התקשורת בכל הנוגע לצפון קוריאה: "זו צפון קוריאה – אף אחד לא באמת יודע מה קורה שם", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ