אנדרו ג'ייקובס, ניו יורק טיימס

סין עומדת להשתמש בכוחותיה הימיים להפגנת נוכחות באוקיינוס הפתוח בשנים הקרובות, ולא רק כדי להגן על חופיה, כך עולה ממסמך מדיניות שפורסם ביום שלישי על ידי המדינה הקומוניסטית.

מסמך המדיניות, הראשון מסוגו שפורסם על ידי צבא סין בשנתיים האחרונות, רואה אור בתקופה של תוקפנות סינית גוברת בים סין הדרומי. ניסינותיה של בייג'ין לממש את תביעותיה השנויות במחלוקת על חלקים נרחבים בים סין הדרומי על ידי בניית איים מלאכותיים, הגבירו את המתיחות בינה לבין ארצות הברית והפיליפינים.

המחלוקת בין בייג'ין לוושינגטון החריפה בשבוע שעבר, כשמטוס ביון אמריקאי צבאי טס בקרבת שונית הלב הבוער (Fiery Cross Reef), הסמוכה לאיי ספראטלי, היכן שסין בונה באופן קדחתני בחודשים האחרונים. כוחות סיניים הורו למטוס האמריקאי מספר פעמים להתרחק מהאזור, ובסיום התקרית אמר דובר משרד החוץ הסיני כי היתה זו פעולה "מסוכנת וחסרת אחריות".

כלי בנייה סינים על אי מלאכותי בים סין הדרומי, כפי שתועדו על ידי ארה"בצילום: רויטרס

בתחילת החודש נמסר מהפנטגון כי ארה"ב שוקלת לשלוח ספינות מלחמה ומטוסי קרב לכיוונם של האיים, לאזור שוושינגטון מגדירה כמים בינלאומיים, ונתפס על ידי בייג'ין כשטח הנמצא תחת שיפוטה. בצעד מתריס שסביר שיגביר את המתיחות באזור, הודיעה סין ביום שלישי על תחילת בנייתם של שני מגדלורים באיי ספראטלי, אשר יעמדו לצד מספר מבנים סיניים שזוהו בתמונות לוויין, בהם מתקני מכ"ם ומסלול המראות ונחיתות המותאם למטוסים צבאיים.

מסמך המדיניות מתווה את שאיפותיה הצבאיות של סין להתמודד עם מה שהיא רואה כמאמצים אמריקאיים למנוע את עלייתה בזירה הבינלאומית. מחבריו הדגישו את חשיבות תהליך המודרניזציה של צבא סין, ומתאר התקפות סייבר כ"איום ביטחוני חמור" הדורש פיתוח של כוח סייבר יעודי. אך פרשנים מערביים טוענים כי שיפור יכולותיה הימיות של סין והצבת חיל הים הרחק מקו החוף שלה, הן ההיבטים החשובים ביותר במסמך.

תרגיל צבאי משותף לארה"ב ומדינות נוספות בים סין הדרומי, לפני שנתייםצילום: U.S. Navy

דובר משרד ההגנה האמריקאי, הקולונל סטיב וורן, אמר כי ממשלת סין עידכנה את ארה"ב בנוגע למסמך המדיניות לפני כשנה. "קראנו לסינים לשמור על שקיפות, ובכל הכנות, זוהי דוגמה לכך", אמר הדובר לעיתונאים. "האסטרטגיה שלהם היא האסטרטגיה שלהם. אנחנו רוצים להתמקד בעובדה שהם מפרסמים אותה, וזה בדיוק מה שביקשנו מהם לעשות", הוסיף וורן. דניס בלאסקו, פרשן לענייני אסיה המתמחה בצבא סין, אמר שהמסמך נותן ביטוי רשמי לשינוי שעובר צבא סין ושהואץ בשנים האחרונות. "זה מאשר עקרונית את כל מה שאמרו רוב הפרשנים: שמתפתחת מגמה להגדלת הכוח הימי, לחיזוק חיל האוויר ולשיפור יחידות הטילים", אמר בלאסקו, נספח צבאי לשעבר בשגרירות ארה"ב בבייג'ין. לדבריו, "גם אם ציפינו לכך, הרי שזוהי הצהרה חשובה".

על אף שמסמך המדיניות מזכיר את ארה"ב בעקיפין בלבד, אין הוא משאיר ספקות לגבי המדינה שאליה מתכוונת סין בהזכירה "מדינות זרות המתערבות בענייני ים סין הדרומי". במסיבת עיתונאים שבה נדון מסמך המדיניות הבהיר אחד מדוברי משרד ההגנה הסיני, יאנג יוג'ון, כי בייג'ין רואה את "סוגיית ים סין הדרומי" כעניינה בלבד. "בהתייחס לריבונות, הבנייה הסינית באיים שבשליטתה איננה שונה מהבנייה ברחבי המדינה", אמר הדובר.

אסטרטגים מצבא סין מאותתים זה זמן רב על כוונתם לחזק את כוחה הימי של סין ולהקטין את תלותה בכוחות קרקע, הנהנים מעדיפות מאז שנות ה–40. בשנים האחרונות השקיעה סין משאבים רבים והוסיפה צוללות חדשות ונושאת מטוסים לכוחותיה, והכריזה על תוכניות לארגון מחדש של הצבא, אולם לא מסרה פרטים נוספים בנושא. בלאסקו הסביר כי הצי הסיני מהווה כעשרה אחוזים מהצבא, המונה 2.3 מיליון חיילים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ