מדינות דרום-מזרח אסיה הסכימו לתגבר את מאמצי הצלת ספינות המהגרים

על רקע משבר המהגרים מול חופיהן, הסכימו המדינות להקים כוח משימה נגד הברחת בני אדם; בורמה: חילצנו 700 מהגרים שהיו לכודים בלב ים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מדינות דרום-מזרח אסיה הסכימו היום (שישי) לתגבר את מאמצי החיפוש וההצלה של מהגרים הלכודים על ספינות בים באזור, בעוד בורמה (מיאנמר) מסרה כי חיל הים שלה איתר ספינה סמוך לחופיה עם יותר מ-700 מהגרים על סיפונה.

יותר מ-4,000 מהגרים הגיעו לחופי אינדונזיה, מלזיה, תאילנד, בורמה ובנגלדש מאז החלה תאילנד במבצע נגד כנופיות שמבריחות מהגרים החודש. לפי החשש כ-2,000 בני אדם עשויים עוד להיות לכודים על ספינות בים אנדמן ובמפרץ בנגל, כך מסר האו"ם.

המדינות המושפעות מהמשבר הסכימו בפגישה בבנגקוק להקים כוח משימה נגד הברחת בני אדם ואישרו רשימת המלצות נרחבת במטרה להילחם "בסיבות הבסיסיות" למשבר - אף שהתוכנית נוסחה באופן זהיר כך שלא תכעיס את בורמה, המכחישה כי היא המקור לבעיה.

הפגישה בבנגקוק, היום. הוסכם להקים כוח משימה נגד הברחת בני אדםצילום: אי־פי

בעוד הפגישה בבנגקוק ננעלה, משרד המידע של בורמה מסר כי חיל הים איתר והציל ספינה ועליה 727 "בנגלים", ולקח אותם אל בסיס על אי בחופיה הדרומיים של המדינה על מנת לקבוע את זהותם.

"עצם העובדה שהיתה השתתפות כה נרחבת בפסגה היא תוצאה טובה כשלעצמה", אמר מזכ"ל הארגון הבינלאומי להגירה, וויליאם לייסי סווינג. "זהו צעד ראשון חשוב ביותר. העובדה כי בורמה השתתפה היתה המפתח. אני אופטימי למדי, ואנו מרוצים מכך שהם הדגישו את תגבור מאמצי החיפוש וההצלה".

בעוד חלק מהמהגרים הם בנגלדשים הנמלטים מהעוני בארצם, רבים מהפליטים הם בני המיעוט הרוהינגי המוסלמים בבורמה, החיים בתנאי אפרטהייד במדינת המחוז רקהין. בורמה אינה מחשיבה את הרוהינגים לאזרחים, מה שהופך אותם למעשה לחסרי מדינה, ומכחישה כי היא מפלה אותם או כי הם נמלטים מרדיפה. היא אינה מכנה אותם רוהינגים אלא "בנגלים", בכוונתה לכך שמוצאם מבנגלדש.

ההצהרה שנעלה את פסגת המדינות כללה קריאה לטיפול בסוגיות בארצות המוצא של המהגרים, כולל "קידום כבוד מלא לזכויות אדם", ולצד השקעה בפיתוח כלכלי. היא לא התייחסה באופן ספציפי לבורמה.

בדברי פתיחה שנשא בפגישה הטיין לין, מזכ"ל במשרד החוץ של בורמה שעמד בראש משלחת המדינה, הוא מתח ביקורת על המאשימים את בורמה במשבר המהגרים בדרום-מזרח אסיה. "אינכם יכולים לסמן את מדינתי בלבד", אמר לנציגים, "במה שקשור לעלייה במספר המהגרים, בורמה אינה המדינה היחידה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ