אי־פי

ארבעה מבקשי מקלט שבקשותיהם להיכנס לאוסטרליה נדחו על ידה הגיעו היום (חמישי) לקמבודיה לראשונה מאז שהושג הסכם גירוש מרצון של מהגרים ויישובם מחדש בדרום מזרח אסיה.

קמבודיה הסכימה לקבל את הארבעה, שהיו הראשונים והיחידים לקחת חלק בתוכנית זו, במסגרת הסכם עם אוסטרליה בסך 32 מיליון דולר למשך ארבעה שנים שנחתם בשנה שעברה. לפי ההסכם, מבקשי מקלט שהוחזקו במתקן המעצר האוסטרלי באי נאורו בדרום האוקיינוס השקט, ייושבו מחדש בשטחה של קמבודיה. רוב 677 מבקשי המקלט שנמצאים בבמתקן המעצר בנאורו שהו בו במשך כשנתיים.

גורמים רשמיים באוסטרליה הבהירו כי הם משתפים פעולה עם הארגון הבינלאומי להגירה וארגונים אחרים בקמבודיה כדי לסייע לארבעת מבקשי המקלט – שני גברים איראנים, אשה איראנית וגבר רוהינגי מבורמה (מיאנמר) – בהעברתם ומציאת מגורים, עבודה והשכלה.

שלושה מתוך ארבעת מבקשי המקלט מנאורו בהגיעם לבירת קמבודיה פנום פן, היוםצילום: אי־אף־פי

אחרי שהגיעו לקמבודיה נלקחו הארבעה למגורים זמניים בבירה, כך הודיע הארגון הבינלאומי להגירה של האו"ם. לדברי הארגון, הוא יספק להם סיוע חיוני כמו לימודי שפה, שיעורי תרבות ושירותים רפואיים. אוסטרליה עצמה שלחה נציגים מטעמה לנאורו שידברו עם ארבעת המהגרים כדי לוודא שהם אכן מסכימים לעבור לקמבודיה מרצונם.

ארבעת מבקשי המקלט הינם היחידים במתקן המעצר בנאורו שביקשו תושבות בקמבודיה, שהיא לא אחת ממדינות היעד אליהן חולמים להגיע מהגרים ומבקשי המקלט ברחבי העולם. קמבודיה סובלת בעצמה מעוני קשה, והיא ידועה במעשי שחיתות ופגיעה בזכויות אדם. שירותי רפואה מחוץ לערים הגדולות כמעט שאינו קיים וגם מספר מקומות העבודה הוא מועט. יותר מ–800 אלף בני אדם עזבו את המדינה כדי למצוא עבודה במדינות אחרות.

הרשויות באוסטרליה ספגו ביקורת רבה מבית בשל המחיר המוגזם שגובה התוכנית מאזרחי המדינה משלמי המסים, תוכנית שכאמור עד כה לא זכתה להתעניינות מצד מבקשי המקלט בנאורו.

מאז הבחירות ב–2013 שבהן ניצחו השמרנים, דחתה המדינה בקשות מקלט של פליטים ומהגרים והחזירה את סירותיהם לאינדונזיה. המדיניות הנוקשה של הממשלה אכן סיפקה תוצאות וזרם סירות המהגרים המבקשים להתיישב באוסטרליה פסק. אולם היא עדיין צריכה למצוא פיתרון ליותר מ–31 אלף מתוך 52 אלף מבקשי המקלט שהגיעו לאוסטרליה בסירות במשך שש שנים שבהן מפלגת הלייבור היתה בשלטון.

בחודש שעבר הבהיר ראש ממשלת אוסטרליה טוני אבוט כי אף אחד מ–8,000 הפליטים הרוהינגים שנתקעו בלב ים סמוך למלזיה ואינדונזיה לאחר שנמלטו מבורמה, לא יועבר לאוסטרליה. "אוסטרליה לא תעודד בשום אופן אנשים שחושבים שהם יכולים לעלות על סירה ולהסתייע בסוחרי בני אדם כדי להתחיל חיים חדשים", אמר אבוט. "אני מצטער, אם אתם רוצים חיים חדשים אתם צריכים להגיע מהדלת הקדמית, לא מהדלת האחורית, אחרת הבעיה הזו רק תלך ותחמיר", הדגיש אבוט. "שלא יחשבו שלעלות על סירות רעועות תחת חסותם של המבריחים יכול לסייע להם ולמשפחותיהם", הוסיף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ