הודו ובנגלדש סיכמו על חילופי שטחים בגבולן המשותף

באיחור של 40 שנה השלימו המדינות הסכם היסטורי ששם קץ לסכסוך של עשרות שנים. ראש ממשלת הודו: "אנחנו לא רק שכנים, המדינות שלנו קשורות זו לזו בקשרי היסטוריה - ולהיטות לקריקט"

ד־פ־א ואי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הודו ובנגלדש השלימו אתמול סופית את הסכם חילופי שטחים ביניהן, שאמור לשים קץ לסכסוך הגבולות הבינלאומיים בין שתי המדינות. חילופי השטחים יאפשרו ליותר מ–53,000 אנשים, החיים כיום במובלעות משני צדי הגבול הבינלאומי, לבחור תחת איזו מדינה הם ירצו לחיות ולקבל ממנה אזרחות.

בכירים בשתי המדינות מסרו אחד לשני את מסמכי האשרור של "הסכם הגבול היבשתי", שנחתם לפני יותר מ–40 שנה, ועל ידי כך הביאו לסיום הסכסוך שהחל ב–1947 בשעה שתת היבשת ההודית חולקה בין הודו לבין פקיסטאן בתקופה הפוסט־קולוניאלית.

ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, שעורך ביקור רשמי של יומיים בבנגלדש, היה עד להעברת המסמכים לאחר פגישה עם ראשת ממשלת בנגלדש שייח חסינה.

"פתרנו בעיה שהיתה קיימת מאז עצמאותנו, ולמדינותינו יש כעת גבול מוסדר", אמר מודי אחרי שיחות רשמיות שקיים עם חסינה.

הפרלמנט ההודי אשרר באחרונה את הסכם חילופי השטחים, שהושג ב–1974, ושלפיו בנגלדש תקבל 111 מובלעות הודיות המצויות בשטחה בתמורה ל–52 מובלעות בנגלדשיות בשטח הודו. תושבי המובלעות, שנאלצו לחיות ב"איים" מפוזרים שכותרו על ידי המדינה השכנה לא נהנו כמעט משום שירותים ממשלתיים.

מודי, שהגיע לדאקה אתמול בבוקר, אמר כי ביקורו בבנגלדש הוא ביקור היסטורי. "אנחנו לא רק שכנים, המדינות שלנו קשורות זו לזו בקשרי היסטוריה, דת, תרבות, שפה, קרבת דם, ולהיטות לקריקט", כתב מודי בעמוד הטוויטר. הוא גם הודיע שהודו תעביר לבנגלדש סיוע בסך שני מיליארד דולר, בעיקר לפיתוח תשתיותיה.

משמאל: מודי, חסינה ומושלת מערב בנגל שבמזרח הודו, ממטה בנרג'י, בדאקה היוםצילום: אי־פי

שני הצדדים חתמו על עוד 21 הסכמים נוספים לשיתוף פעולה בתחומים שונים, בהם סחר, ביטחון ותקשורת. בנוסף לכך הם צפויים לחתום על הסכם מסגרת למלחמה בסוחרי בני אדם וזייפני כספים ועל הסכם לשיתוף פעולה בכלכלה ימית.

שר החוץ הבנגלדשי מחמוד עלי אמר שארצו מתמקדת בשיפור הקשרים עם הודו, ובין השאר, ביצירת שירות אוטובוסים חדש למדינות המחוז ההודיות דרך ארצו. תושבי הודו מתקשים להגיע למחוזה הצפון־מזרחי העני והמבודד, והמעבר דרך בנגלדש עשוי לקצר את הדרך במאות קילומטרים.

עלי ציין כי בנגלדש, הרעבה לאנרגיה, מצפה גם לקבל 600 מגוואט מהודו, בנוסף ל–500 מגוואט שהיא מייבאת כיום.

בנגלדש קיבלה את עצמאותה מפקיסטאן בעזרת הודו, בתום מלחמה עקובה מדם שנמשכה תשעה חודשים ב–1971.

היחסים בין הודו לבין שכנתה הקטנה יותר השתפרו בצורה משמעותית מאז שראשת ממשלת בנגלדש הבטיחה כי הממשל שלה לא יאפשר למורדים הבדלנים של הודו לנצל את הגבול הפרוץ בין שתי המדינות, שאורכו 4,000 ק"מ, לביצוע התקפות בתוך הודו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ